Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Prognozy wynagrodzeń w Polsce na 2020 rok

11
Podziel się:

Osobom zajmującym się kształtowaniem płac w firmach z pomocą przychodzą instytucje, które co roku przygotowują raporty o prognozowanym wzroście wynagrodzeń. Mimo iż tempo wzrostu PKB w Polsce w 2020 roku ma spowolnić, to przewidywany wzrost płac będzie jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej.

Wynagrodzenia 2020. Kto może liczyć na podwyżkę?
Wynagrodzenia 2020. Kto może liczyć na podwyżkę? (PAP, Darek Delmanowicz)

Dynamika wynagrodzeń zależy od wielu czynników. Wpływ na nią ma również sytuacja gospodarcza w poszczególnych krajach. Omawiając prognozy wynagrodzeń na 2020 rok, warto więc przedstawić projekcje innych wskaźników gospodarczych. Z punktu widzenia wynagrodzeń ważnymi wskaźnikami są: PKB, inflacja, produktywność pracy oraz bezrobocie. Prognozy wskaźników makroekonomicznych na kolejny rok, mimo obaw wielu ekonomistów, są wciąż optymistyczne.

Prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej

Według prognoz Komisji Europejskiej stopa bezrobocia BAEL w całej wspólnocie będzie spadać: w 2019 roku została oszacowana na 6,8%, natomiast w 2020 roku przewiduje się poziom 6,7%. Najniższa stopa bezrobocia ma wystąpić w Czechach (2,2%), Niemczech (3,4%) i na Węgrzech (3,4%). W Polsce wskaźnik ten wyniesie 3,6%.

Najnowsze prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że dynamika PKB w Polsce wyniesie w 2019 i 2020 odpowiednio 4,1% i 3,3%. W całej Unii wzrost ma być znacznie niższy niż nad Wisłą. Analitycy z Brukseli spodziewają się, że dynamika PKB w całej UE wyniesie 1,4%.

Zobacz także: Obejrzyj także: Pracownicy z zagranicy. "Bądźmy odważni, bo inaczej będą kłopoty"

Chociaż rozpędzona polska gospodarka ma znacznie zwolnić w 2020 roku, to mimo wszystko znajdzie się w czołówce pod względem dynamiki PKB. Szybciej mają rosnąć jedynie gospodarki Malty (4,2%), Rumunii (3,6%) oraz Irlandii (3,5%). W 2019 i 2020 roku wzrost PKB wystąpi we wszystkich unijnych państwach.

Wykres 1. Prognozowana dynamika PKB
w poszczególnych krajach Unii Europejskiej w 2019 i 2020 roku (w %)

Dynamika wynagrodzeń

Według prognoz Komisji Europejskiej najwyższy wzrost wynagrodzeń w ujęciu nominalnym wystąpi w Rumunii. Jednak biorąc pod uwagę prognozowaną inflację, krajem o najwyższym wzroście płac w ujęciu realnym będzie Polska. Warto zaznaczyć, że w żadnym z krajów inflacja nie "skonsumuje" nominalnego wzrostu wynagrodzeń.

Wynagrodzenia a produktywność pracy

Z ekonomicznego punktu widzenia wskaźniki dynamiki wzrostu wynagrodzeń i produktywności pracy powinny przyjmować wartości porównywalne. Według projekcji na 2020 rok w większości krajów Unii Europejskiej wydajność pracy będzie niższa niż wzrost wynagrodzeń w ujęciu realnym.

Prognozy dla Polski

Według szacunków NBP wzrost wynagrodzeń w 2020 roku wyniesie 7% (Raport o inflacji, listopad 2019). Nieco niższy wzrost przewiduje Ministerstwo Finansów. Zdaniem specjalistów z tej instytucji, wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną o 6%. Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw będzie wyższy i wyniesie 6,3%. Predykcje Komisji Europejskiej są najbardziej optymistyczne. Według tej instytucji wynagrodzenia nominalne w Polsce wzrosną o 8,2%. Zgodnie z Raportem Płacowym Sedlak & Sedlak 2019, planowane podwyżki wyniosą ok. 5%.

Płaca minimalna

W ostatnich latach w większości krajów Europy płaca minimalna stopniowo wzrastała. W 2020 roku tendencja ta utrzyma się. Jedynie w Grecji wynagrodzenie minimalne pozostanie na tym samym poziomie. Najwyższy wzrost nastąpi natomiast w Rumunii. Przypomnijmy, że w nadchodzącym roku w Polsce minimalne wynagrodzenia miesięczne ma wynieść 2 600 PLN brutto. Z kolei minimalna stawka godzinowa będzie wynosiła 17 PLN.

Tabela 1. Płaca minimalna w poszczególnych krajach Unii Europejskiej
w latach 2019-2020 (w EUR brutto)

Polska versus UE i USA

Prawdopodobieństwo kolejnego światowego kryzysu finansowego niewątpliwie rośnie. Jednak ekonomiści zapewniają, że w najbliższych dwóch latach, raczej on nie wybuchnie. Analitycy z Komisji Europejskiej prognozują, że w kolejnych latach dynamika wzrostu wynagrodzeń w ujęciu realnym w krajach Unii Europejskiej przewyższy amerykańską. Procentowa zmiana pensji według PPS w Unii jest stabilna i od lat znajduje się na poziomie 0,7-1,2 p.p.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych danych płacowych - w Raporcie Płacowym Sedlak & Sedlak 2019, przedstawiane są aktualne wynagrodzenia na stanowiskach administracyjnych oraz produkcyjnych.

Karolina Jurczak
Sedlak & Sedlak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(11)
Mirek
4 lata temu
Przez pandemię na pewno pójdą wynagrodzenia w tych sektorach, które teraz doskonale sobie radzą. Już otrzymałem 500 zł (na rękę) podwyżki, aby tylko nie iść na zwolnienie lub opiekę na dziecko.
Prawda
4 lata temu
Podwyżki to raczej zależą od pracodawcy, a nie jakiś ekonomistów ehehe.
Ela
4 lata temu
A w KRUS podwyżki dostaną tylko dyrektorzy OR i kierownicy PT reszta pracowników ma robić za najniższą krajową
Zobacz
4 lata temu
U PRYWACIARZY PEWNIE PO STARE U NAJNIŻSZA A RESZTA STÓŁ......
Kolo
4 lata temu
Bzdury. Wykresy, wykresiki, plansze i kolorowe obrazki. Ściema jak za komuny. Bedzie lepiej! Będzie dobrze! 300% normy! Beznadzieja.