Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Program "Czyste Powietrze" tymczasowo wstrzymany. Wiemy, kiedy wznowi działanie

43
Podziel się:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymał nabór do programu "Czyste Powietrze". Jak zapewnia, sytuacja ma „charakter przejściowy”. Wiceprezes Funduszu Anna Król w rozmowie z money.pl: "w ciągu tygodnia system powinien działać ponownie".

Nabór wniosków do rządowego programu "Czyste Powietrze" został wstrzymany
Nabór wniosków do rządowego programu "Czyste Powietrze" został wstrzymany (East News, STANISLAW KOWALCZUK)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - w opublikowanym w internecie oświadczeniu - podaje, że od 1 stycznia 2019 r. wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej tymczasowo wstrzymują nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego "Czyste Powietrze".

Zobacz także: Zobacz też: Program "Czyste powietrze". Jak załapać się na pieniądze na termomodernizację

"Sytuacja ma charakter przejściowy i wynika ze względów formalno-prawnych oraz technicznych" – czytamy w oświadczeniu. Ponadto NFOŚiGW zapowiada, że wojewódzkie fundusze wznowią nabór wniosków niezwłocznie po przeprowadzeniu „niezbędnej aktualizacji programu priorytetowego 'Czyste Powietrze' oraz po dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie powszechnie obowiązującym”.

W rozmowie z money.pl wiceprezes NFOŚiGW Anna Król podkreśla, że przerwa ma charakter techniczny, a nabór powinien zostać wznowiony w ciągu tygodnia.

- Przerwa wynika z dostosowania wniosków do nowego przeliczenia podatkowego. Trwają testy systemu, jest już gotowy, ale chcemy mieć pewność, więc daliśmy sobie czas do 14 stycznia. Myślę jednak, że będzie to wcześniej, maksymalnie do tygodnia nabór powinien zostać wznowiony - mówi money.pl Anna Król, wiceprezes NFOŚiGW.

Jak można przeczytać w oświadczeniu NFOŚiGW, zmiany te wynikają z wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak informuje "Portal Samorządowy", potwierdza się to, o czym kilka tygodni temu pisał „Fakt” – dotacje na inwestycje w ramach programu "Czyste Powietrze" stanowią w myśl aktualnie obowiązujących przepisów dodatkowy dochód i jako takie podlegają opodatkowaniu. Dla potencjalnych beneficjentów Programu takie wsparcie jawi się więc jako niespecjalnie atrakcyjne. Pod koniec listopada 2018 r. minister środowiska, Henryk Kowalczyk zapowiadał, że od 1 stycznia 2019 r. dotacje z programu „Czyste Powietrze” będą już zwolnione z obowiązku podatkowego.

Przypomnijmy, że nabór do programu Czyste Powietrze ruszył 19 września. Rozpisany na dekadę (do 2029 r.) program miał umożliwić uzyskanie dofinansowania na termomodernizację budynków oraz wymiany przestarzałych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Budżet programu wynosi 103 mld zł, z czego 63,3 mld zł przeznaczono na dotacje, natomiast 39,7 mld zł na pożyczki zwrotne (będą one mogły być spłacane przez maksimum 15 lat).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
JD
5 lata temu
Ha! Ha! Ha! Znów pseudo pisowski sukces!
Pesy
5 lata temu
Program ruszy jak sie zima skonczy i wszyscy przestana palic w kopciuchach. Wtedy sie zmierzy zanieczyszczenie, do niego dostosuje rozne przeliczniki, srednie itp. A za rok jak sie zacznie sezon grzewczy to juz tego sie nie bedzie bralo pod uwage.
Fetor
5 lata temu
Przekazali dotacje ojcu dyrektorowi z Torunia i funduszy chwilowo brakło.
socjalizm dea...
5 lata temu
haah taks ie konczy socjalizm!!!!!!!!!!!!!!
Anty pis
5 lata temu
Kiedy będzie program czysty rząd
...
Następna strona