Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Protest taksówkarzy. W kwietniu szykuje się największa akcja w historii

66
Podziel się

Rząd przygotował już siódmą wersję ustawy, która ma uregulować działalność Ubera i podobnych firm w Polsce. Ale taksówkarze mają już dość czekania i chcą natychmiastowych zmian. 8 kwietnia w Warszawie chcą zorganizować wielki protest.

W ostatnich latach taksówkarze protestują regularnie. Na zdjęciu warszawska akcja protestacyjna z listopada 2018 roku.
W ostatnich latach taksówkarze protestują regularnie. Na zdjęciu warszawska akcja protestacyjna z listopada 2018 roku. (East News, Jan Bielecki/East News)
bDzjpumZ

Decyzja o proteście zapadła podczas czwartkowego spotkania przedstawicieli korporacji i związków taksówkarzy - ustaliła "Rzeczpospolita". Do stolicy mają zjechać kierowcy z całej Polski: z Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Trójmiasta, Śląska.

Powód protestu jest jasny: rząd nie dość mocno dba o interesy taksówkarzy, pozwalając na działalność Ubera w formie, którą nazywają "nielegalną konkurencją". Domagają się natychmiastowych działań, które ograniczą rywali.

Zobacz także: Zobacz też: Co dalej z Uberem w Polsce. Minister zdradza, jaka czeka przyszłość czeka firmę
bDzjpunb

Co prawda szef Związku Zawodowego Warszawski Taksówkarz Jarosław Iglikowski w rozmowie z gazetą twierdzi, że obecne przepisy są wystarczające, ale podkreśla, że to martwe prawo. Brak bowiem narzędzi do ich egzekwowania.

Sprawa nowelizacji ustawy o transporcie, która ma uregulować działalność Ubera i podobnych firm w Polsce, ciągnie się już od dwóch lat. Ministerstwo Infrastruktury ma już siódmą wersję projektu. Wcześniej był on wielokrotnie - w mniejszym i większym stopniu - zmieniany. Przed mocnymi zmianami stanowczo protestował sam Uber.

bDzjpunh

Obecna wersja jednak też nie zadowala przedsiębiorców, którzy dzięki takim aplikacjom mogą zarabiać i tworzyć własne firmy. Według szefa Federacji Przedsiębiorców Polskich Marka Kowalskiego proponowane obecnie przez rząd przepisy są archaiczne. Jak mówi gazecie, ich efektem będzie wzrost cen dla pasażerów i "zabetonowanie" rynku przewozów.

Nowy projekt zakłada m.in., że kierowcy Ubera i podobnych firm będą musieli mieć wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego. Czyli z rynku odpadną ci, którzy mają działalność zarejestrowaną za granicą. To zresztą może być niezgodne z prawem UE.

bDzjpuni

Taksówkarze zapowiadają, że jeszcze zanim dojdzie do strajku, będą starać się zorganizować spotkanie z przedstawicielami ministerstw przedsiębiorczości, infrastruktury i cyfryzacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzjpunC
KOMENTARZE
(66)
Adolf Kaczyns...
2 lata temu
Zlodzieje w taksowkach powinni uczciwie konkurowac z Uberem, a nie wywierac presje. Uber funkcjonuje doskonale w USA, Kanadzie i w wielu innych krajach. To sie sprawdza z korzyscia dla klientow. A jak zlodziejom taksowkarzom za malo, to niech zmienia prace.
Krak
2 lata temu
Uber jest niezawodny przekonałem się w wigilie i sylwestra potrzebowałem kilku taksówek dla rodziny obdzwonilem większość korporacji i nikt nie odbierał aż pozostał uber i szok działa bez problemu.
UIBERland
2 lata temu
Po co czekać do kwietnia. Chłopaki może w marcu? Zmiennicy szykują się 8 marca w dzień kobiet. Wtedy Uber będzie miał najwyższy zysk, kiedy wy będziecie strajkować. Jak to mówią "twoja strata, a mój zysk"
bDzjpunD
VW
2 lata temu
Taksówkarze to większość bandziorów i nad kim się użalać zlikwidować tą mafijną siatkę. Z onkologii na Ursynowie do dworca Centralnego złotówa za 50 zł a Uber 20 zł.
Marek.
2 lata temu
Niech się odczepią od Warszawy i wybiorą sobie inne miasto do protestowania Chcieli wolnego rynku to go mają
...
Następna strona