Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej. Budżetówka zaniża miesięczne statystyki GUS

181
Podziel się

5294,35 zł brutto - tyle wynosi przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej. To o ponad 100 zł mniej niż średnia płaca w tzw. sektorze przedsiębiorstw. Najnowsze dane GUS pokazują, że m.in. budżetówka zaniża statystyki zarobków.

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej. Budżetówka zaniża miesięczne statystyki GUS
Na przestrzeni lat zarobki w Polsce wyraźnie wzrosły. (Flickr | money.pl)
bDzUOYdh

Co miesiąc GUS publikuje dane na temat przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Przyjmuje się to za średnią płacę w Polsce, ale tak naprawdę statystyki dotyczą nieco ponad 6 mln pracowników. Jeśli liczbę badanych rozszerzymy mniej więcej o połowę, okazuje się, że zarobki są jednak mniejsze.

Z opublikowanych w czwartek danych wynika, że w gospodarce narodowej (dane dotyczą podmiotów gospodarczych, w których liczba pracujących przekracza 9 osób oraz jednostek sfery budżetowej niezależnie od liczby pracujących) przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale tego roku wyniosło 5294,35 zł brutto.

bDzUOYdj

To o prawie 130 zł mniej niż wynika z prezentowanych regularnie co miesiąc danych na temat zarobków w tzw. sektorze przedsiębiorstw (dotyczy firm, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, ale działają w pewnych konkretnych branżach). Tam mowa o kwocie dokładnie 5421,18 zł brutto.

Zobacz także: Zostawią w Polsce miliard dolarów. "Potwierdzamy. Budowy trwają"

Rozszerzenie statystyk o zarobki większej liczby firm (spoza najważniejszych branż) i budżetówkę (np. nauczyciele, pracownicy służby zdrowia, urzędnicy, policjanci itp.) powoduje, że w statystykach uwzględnionych jest blisko 3 mln więcej pracowników.

bDzUOYdp

To daje bardziej rzeczywisty obraz sytuacji. Niestety gorszy. Widać, że m.in. budżetówka zaniża statystyki.

Oczywiście podane oficjalne kwoty nie są wypłacane pracownikom na rękę. Po odjęciu składek i zaliczek na podatek dochodowy z 5294,35 zł wychodzi w standardowej umowie o pracę około 3 821,33 zł netto. Na emerytury odciągane jest około 517 zł, a na NFZ około 411 zł.

W przypadku przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw na rękę zostaje około 3 911 zł.

bDzUOYdq

Na przestrzeni lat różnica w średnich zarobkach w obu ujęciach była na podobnym poziomie. Widać też, że zarobki w Polsce systematycznie rosną. Tak wysokiej średniej jak w trzecim kwartale tego roku jeszcze nie było.

Dopiero od połowy 2019 roku przekracza 5 tys. zł brutto, a pod koniec 2015 roku przebiła pierwszy raz 4 tys. zł.

bDzUOYdr
bDzUOYdK
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(181)
Antycebulak
2 miesiące temu
co to jest??????? niech podadza proporcje ilosciowe ile ludzi zarabia najnizsza i kto podwyzsza statystyki. Artykul jak zwykle "usredniony"
hehe
2 miesiące temu
uwielbiam takie statystyki,z których wynika,że mając głowę we wrzątku a nogi w lodzie statystycznie średnio mam 36,6.....
Ja
2 miesiące temu
Kłamcy nie róbcie z ludzi wariatów
bDzUOYdL
sam
2 miesiące temu
mieszkam w mieście powiatowym i 80% ludzi zarabia ok 2100 netto to co jest napisane w artykule to bzdury lub wzięto pod uwagę tylko Warszawę
IM
2 miesiące temu
Był Pan, co miał winnicę. Zatrudniał 4 pracowników. Zbiory dały im łączny zarobek 10.000 denarów. 9.600 denarów wziął Pan, a po 100 denarów dał pracownikom. Średnia w jego gospodarstwie wyszła 2.000 denarów na głowę. Prawda. Ale co na tą prawdę powiedzą pracownicy Pana? Podobnie jest w powyższym artykule, tylko Panów i pracowników jest więcej...
...
Następna strona