Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Przedawnienie podatku od spadku. Fiskus nie może karać podatnika za swoje błędy

100
Podziel się:

Zobowiązania się przedawniają. Jeśli organ podatkowy "prześpi" czas na wydanie decyzji, to nie może później karać za swoją bezczynność podatnika - przypomniał WSA w Rzeszowie. Zasada jest dobrze w prawie ugruntowana, a jednak fiskus próbował ją podważyć.

Po upływie okresu przedawnienia podatnik może spać spokojnie - organ nie może od niego egzekwować zapłaty
Po upływie okresu przedawnienia podatnik może spać spokojnie - organ nie może od niego egzekwować zapłaty (money.pl)

Podatek od niezgłoszonego spadku też się przedawnia – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, potwierdzając coś, co dla prawników było oczywistością. Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2013 r. przyjęła spadek po rodzicach. Nie zgłosiła tego fiskusowi, ale w tym samym roku nabycie spadku zostało stwierdzone przez sąd. Przesłał on do urzędu skarbowego prawomocne postanowienie o nabyciu spadku przez podatniczkę – relacjonuje sprawę "Dziennik Gazeta Prawna".

Fiskus nie wymierzył jednak przez pięć kolejnych lat podatku. Po upływie tego czasu kobieta udała się do urzędu po zaświadczenie o przedawnieniu podatku. Po jej wizycie sprawy nabrały rozpędu, bo fiskus najwyraźniej sobie o niej przypomniał i ustalił wymiar daniny.
Zdaniem urzędników obowiązek podatkowy odnowił się z chwilą, w której powołała się ona na nabycie spadku. A mówiąc bardziej obrazowo: podatek może i się przedawnił, ale gdy kobieta przyznała, że w przeszłości nabyła spadek, obowiązek się odnowił.

Kobiecie nie spodobało się, że skarbówka najpierw przespała termin do podjęcia działań, a wybudzona z bezruchu, postanowiła zadziałać. Wniosła skargę do WSA, który przyznał jej rację.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowe podatki, szukanie oszczędności. "To jest nieuniknione"

Jeśli organ podatkowy nie wymierzy podatku w ciągu trzech lat, to później nie może tego żądać.

Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy przy dziedziczeniu powstaje z chwilą przyjęcia spadku, czyli złożenia przed sądem lub notariuszem oświadczenia o przyjęciu spadku. Nabycie spadku powinno zostać zgłoszone do właściwego urzędu skarbowego. Nawet jeśli jednak podatnik osobiście takiego pisma nie złoży, to fiskus dowie się o spadku z poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza lub pisemnego postanowienia sądu o nabyciu spadku.

Od chwili wpłynięcia informacji o nabyciu spadku fiskus ma trzy lata na wydanie decyzji o wysokości podatku. Jeśli tego nie zrobi, podatek się przedawni.

W przeciwnym razie mielibyśmy sytuację, w której organ skarbowy jest w nieuzasadniony sposób faworyzowany w stosunku do podatnika, gdyż może w dowolnym terminie wydać niekorzystną dla podatnika decyzję – przekonywał sąd w rzeczonej sprawie. A przedawnienie służy przecież właśnie temu, by podatnik wiedział, do której chwili jest zobowiązany do świadczenia. Skoro organ podatku nie wymierzył – a podatnik tu nie zawinił – to uznajemy, że skarbówce z jakiegoś powodu nie zależało, bo nie dopilnowała sprawy, i zwalniamy podatnika z obowiązku.
Wyrok WSA w Rzeszowie z 23 czerwca 2020, sygn. akt I SA/Rz 151/20

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(100)
Katia
4 lata temu
Od 30 lat poziom nauczania się obniżył i mamy teraz nieudolnych "specjalistów! Np. obecny rząd Polski.
Oczyścić te b...
4 lata temu
Cwaniacy z fiskusa chcieli chodować dług i nabijać procenty ale dobra zmiana już działa. Dotychczas sądy były też przeciwko ludziom szczególnie na prowicji: układy i układziki, lokalne mafie policja-prokurator-sąd-notariusz-komornik ale to już się kończy. Po wyborze PAD na drugą kadencję wyżynanie złodziejskiej watachy się rozPOcznie!
katolik
4 lata temu
A Piśmie Św. stoi napisane: nie będziesz uciskał sieroty ani wdowy. A to oni przecież dziedziczą. Bezbożniki jakieś w tych skarbówkach.
Urzędnicy
4 lata temu
Winni przedawnienia powinni byc obciążeni i z zapłacic teraz z własnej kieszeni to co ta Pani powinna dużo wczesniej z odsetkami! Nastepnie pozegnac sie z pracą zakazem ztrudniania w Państwowych instytucjach finansowych.
Ziut
4 lata temu
Co za bzdury. W 2013 roku już nie płaciło się podatku od spadku w I grupie podatkowej, czyli dziecko nie płaci podatku od spadku po rodzicach. Pismaku ogarnij się.
...
Następna strona