Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
08.07.2020 07:44

Przedawnienie podatku od spadku. Fiskus nie może karać podatnika za swoje błędy

Zobowiązania się przedawniają. Jeśli organ podatkowy "prześpi" czas na wydanie decyzji, to nie może później karać za swoją bezczynność podatnika - przypomniał WSA w Rzeszowie. Zasada jest dobrze w prawie ugruntowana, a jednak fiskus próbował ją podważyć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Po upływie okresu przedawnienia podatnik może spać spokojnie - organ nie może od niego egzekwować zapłaty

Podatek od niezgłoszonego spadku też się przedawnia – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, potwierdzając coś, co dla prawników było oczywistością. Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2013 r. przyjęła spadek po rodzicach. Nie zgłosiła tego fiskusowi, ale w tym samym roku nabycie spadku zostało stwierdzone przez sąd. Przesłał on do urzędu skarbowego prawomocne postanowienie o nabyciu spadku przez podatniczkę – relacjonuje sprawę "Dziennik Gazeta Prawna".

Fiskus nie wymierzył jednak przez pięć kolejnych lat podatku. Po upływie tego czasu kobieta udała się do urzędu po zaświadczenie o przedawnieniu podatku. Po jej wizycie sprawy nabrały rozpędu, bo fiskus najwyraźniej sobie o niej przypomniał i ustalił wymiar daniny.
Zdaniem urzędników obowiązek podatkowy odnowił się z chwilą, w której powołała się ona na nabycie spadku. A mówiąc bardziej obrazowo: podatek może i się przedawnił, ale gdy kobieta przyznała, że w przeszłości nabyła spadek, obowiązek się odnowił.

Kobiecie nie spodobało się, że skarbówka najpierw przespała termin do podjęcia działań, a wybudzona z bezruchu, postanowiła zadziałać. Wniosła skargę do WSA, który przyznał jej rację.

Obejrzyj: Nowe podatki, szukanie oszczędności. "To jest nieuniknione"

Jeśli organ podatkowy nie wymierzy podatku w ciągu trzech lat, to później nie może tego żądać.

Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy przy dziedziczeniu powstaje z chwilą przyjęcia spadku, czyli złożenia przed sądem lub notariuszem oświadczenia o przyjęciu spadku. Nabycie spadku powinno zostać zgłoszone do właściwego urzędu skarbowego. Nawet jeśli jednak podatnik osobiście takiego pisma nie złoży, to fiskus dowie się o spadku z poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza lub pisemnego postanowienia sądu o nabyciu spadku.

Spadek po dalszej rodzinie może sporo kosztować. Podatek po najwyższej stawce

Od chwili wpłynięcia informacji o nabyciu spadku fiskus ma trzy lata na wydanie decyzji o wysokości podatku. Jeśli tego nie zrobi, podatek się przedawni.

W przeciwnym razie mielibyśmy sytuację, w której organ skarbowy jest w nieuzasadniony sposób faworyzowany w stosunku do podatnika, gdyż może w dowolnym terminie wydać niekorzystną dla podatnika decyzję – przekonywał sąd w rzeczonej sprawie. A przedawnienie służy przecież właśnie temu, by podatnik wiedział, do której chwili jest zobowiązany do świadczenia. Skoro organ podatku nie wymierzył – a podatnik tu nie zawinił – to uznajemy, że skarbówce z jakiegoś powodu nie zależało, bo nie dopilnowała sprawy, i zwalniamy podatnika z obowiązku.
Wyrok WSA w Rzeszowie z 23 czerwca 2020, sygn. akt I SA/Rz 151/20

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-07-2020

MarlenaTo nie fiskus tylko konkretni ludzie za tym stoją , którzy za swoją niekompetencję i próby wyłudzenia nienależnych opłat , powinni pożegnać się z … Czytaj całość

08-07-2020

JaPodatek od spadku i darowizny to bezczelne złodziejstwo.

08-07-2020

kokoDrodzy podatnicy. Jeśli nasi nieżyjący już rodzice lub osoby w jakimś stopniu spokrewnione z nami nabyli prawo do lokalu , mieszkania, działki , domu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (101)