Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Zgoda na przejęcie Polska Press. Prezes UOKiK zapewnia, że jest gotów bronić swojej decyzji w sądzie

28
Podziel się:

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, jest zaskoczony tym, że Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do sądu odwołanie od decyzji wyrażającej zgodę na zakup grupy wydawniczej Polska Press przez Orlen. Prezes UOKiK przekonuje, że nie mógł podjąć innej decyzji.

Zgoda na przejęcie Polska Press. Prezes UOKiK zapewnia, że jest gotów bronić swojej decyzji w sądzie
Spor RPO i UOKiK w sprawie zgody na przejęcie Polska Press przez Orlen. (wp.pl)

Przypomnijmy, że Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do sądu od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wyraził zgodę na zakup grupy wydawniczej Polska Press przez PKN Orlen. "Prezes UOKiK nie zbadał, czy efektem nie będzie niedopuszczalne ograniczenie wolności prasy" - czytamy w komunikacie Biura RPO.

Prezes UOKiK zapewnia w stanowisku, które w sobotę pojawiło się na stronie internetowej regulatora, że zanim wydał decyzję umożliwiającą Orlenowi przejęcie Polska Press, przeanalizował dokładnie skutki, jakie koncentracja może mieć dla stanu konkurencji na rynku medialnym. Dodaje, że na uwzględnianie innych przesłanek nie pozwalają mu przepisy.

Zobacz także: Orlen chce przejąć wydawcę prasy lokalnej. Szef UOKiK: otoczka polityczna nas nie interesuje

Spór o przesłanki zgody na połączenie

- To wyłącznie przesłanki merytoryczne dały podstawę do wydania decyzji pozwalającej na koncentrację. Dlatego ostatnie działania RPO kwestionujące decyzję niezależnego organu traktuję jako niezrozumiałe. Nie zgadzam się ze stanowiskiem RPO i nie widzę podstaw do takiego postępowania – komentuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Chróstny przyznaje, że w trakcie postępowania w sprawie koncentracji Polska Press/PKN Orlen do UOKiK wpływały pisma, w tym od RPO, z wnioskiem o wydanie decyzji zakazującej dokonania tej transakcji ze względu na ograniczenie wolności słowa. Tyle że wolność słowa i wpływ na pluralizm w mediach nie są okolicznościami, które mogą wpłynąć na decyzję UOKiK – przekonuje.

-  Uwzględnienie w postępowaniu koncentracyjnym subiektywnych i bliżej niezdefiniowanych w prawie antymonopolowym kryteriów czy przesłanek stanowiłoby złamanie prawa. Tym trudniej zaakceptować postawę RPO, który nie tylko w toku postępowania sugerował podjęcie działań niezgodnych z prawem, ale również bezpodstawnie kwestionuje decyzję niezależnego organu ochrony konkurencji – pisze Chróstny w swoim stanowisku.

Tomasz Chróstny zapewnia też, że decyzja została wydała rzetelnie i na podstawie merytorycznych, ustawowych przesłanek.

- Jesteśmy gotowi do przedstawienia argumentów sądowi – dodaje na końcu prezes UOKiK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
bastard
3 lata temu
To ciekawe ze Orlen dostaje zgodę na przejęcie Lotos i UOKiK nie siedzi w tym żadnego zagrożenia dla monopolistycznej pozycji na rynku . NIe siedzi nic złego w kupowaniu przez Orlen kilkuset tytułów w branży prasowej a nagle Grupa gazety wyborczej Agora nie może kupić radia Z ??? Polska nie jest już państwem ani demokratycznym ani państwem prawa !!!!
Kuba
3 lata temu
Tego można się było spodziewać, że Rzecznik Platformy Obywatelskiej podejmie w tej sprawie działania !
seneka
3 lata temu
Ciekawy jestem ,czy ten" rzecznik praw lewackich" podjął jakieś kroki prawne gdy polskie czasopisma przejmowali nasi przyjaciele Niemcy.
patryjota
3 lata temu
pis powinien wszystkie polskie wydawnictwa, nie tylko wykupić ale zabrać ,żeby się słocz nie panoszyła .
emerytka
3 lata temu
oni tylko wydają rozsądne decyzje no przecież są u władzy ale to już długo nie potrwa ci wszyscy prezesi i cały rząd odpowie przed Polakami
...
Następna strona