Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Przekop Mierzei. GDOŚ kolejny już raz odracza decyzję środowiskową

196
Podziel się:

Już po raz szósty Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odroczyła rozstrzygnięcie ws. odwołania od decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei Wiślanej. Nowy termin wyznaczono na 29 maja.

GDOŚ wciąż nie wydała ważnej decyzji. Odracza już szósty raz
GDOŚ wciąż nie wydała ważnej decyzji. Odracza już szósty raz (East News)

O odroczeniu rozstrzygnięcia w sprawie decyzji środowiskowej dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) poinformowała na swoich stronach. Mowa tu o zakończeniu postępowania dla nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym.

Decyzję środowiskową, która pozwala na przekop, wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie - pod pewnymi rygorami przyrodniczymi. Zaskarżyły ją: zarząd woj. pomorskiego i organizacje ekologiczne. Termin wydania decyzji był wyznaczony na 28 lutego, ale został przesunięty na 29 maja. GDOŚ tłumaczy to "skomplikowanym charakterem sprawy".

Samorządowcy z pomorskiego przypomnieli w piątek, że odwołanie złożyli już w grudniu 2018 r. i dotąd nie doczekali się decyzji. Co więcej, wskazali, że RDOŚ w Olsztynie swoim decyzjom nadawała natychmiastowej wykonalności, co pozwoliło inwestorowi, czyli Urzędowi Morskiemu w Gdyni, podejmować kolejne działania, bez czekania na rozstrzygnięcie procedury odwoławczej. Zgoda wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha na realizację inwestycji, w tym wycinkę drzew, również miała rygor natychmiastowej wykonalności.

Za to koszty przekopu rosną w oczach. Jeszcze w marcu 2019 r. rzecznik ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapewniał, że inwestycja zamknie się w 880 mln zł. Później rzecznik mówił, że "kwota może się odrobinę zwiększyć", ale nie minął rok, a minister gospodarki morskiej już podbił cenę do blisko 2 mld zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Przekop Mierzei Wiślanej. "Moskwa nie powinna decydować za nas"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(196)
stk
2 lata temu
zaskarżyło województwo pomorskie (wolne miasto Gdańsk) i organizacje ginekologiczne i to wszystko przeciwko Prusom Wschodnim
pat
2 lata temu
GDOŚ po raz szusty odracza wydanie decyzji środowiskowej , bo jest to sterowane odgórnie przez Rzad Pisowski . Wiedzą doskonale , że decyzja spowoduje wstrzymanie prac , które są niezgodne z przepisami . Inwestycja przekopu miała wynieść niecały miliard złotych a już przekroczyła dwa miliardy .
max
2 lata temu
Ja bym dokładnie sprawdził skąd te protestujące organizacje maja kasę na swoje protesty. Aktywistów należy prześwietlić pod kątem działania na rzecz obcej agentury.
gena
2 lata temu
Nasz Kraj ,nasze decyzje i nikomu nic do tego.
Asd
2 lata temu
Brawo trzeba kopać - precz z POwskimi zdrajcami
...
Następna strona