Notowania

Przekop Mierzei. GDOŚ kolejny już raz odracza decyzję środowiskową

Już po raz szósty Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odroczyła rozstrzygnięcie ws. odwołania od decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei Wiślanej. Nowy termin wyznaczono na 29 maja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
GDOŚ wciąż nie wydała ważnej decyzji. Odracza już szósty raz

O odroczeniu rozstrzygnięcia w sprawie decyzji środowiskowej dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) poinformowała na swoich stronach. Mowa tu o zakończeniu postępowania dla nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym.

Decyzję środowiskową, która pozwala na przekop, wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie - pod pewnymi rygorami przyrodniczymi. Zaskarżyły ją: zarząd woj. pomorskiego i organizacje ekologiczne. Termin wydania decyzji był wyznaczony na 28 lutego, ale został przesunięty na 29 maja. GDOŚ tłumaczy to "skomplikowanym charakterem sprawy".

Samorządowcy z pomorskiego przypomnieli w piątek, że odwołanie złożyli już w grudniu 2018 r. i dotąd nie doczekali się decyzji. Co więcej, wskazali, że RDOŚ w Olsztynie swoim decyzjom nadawała natychmiastowej wykonalności, co pozwoliło inwestorowi, czyli Urzędowi Morskiemu w Gdyni, podejmować kolejne działania, bez czekania na rozstrzygnięcie procedury odwoławczej. Zgoda wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha na realizację inwestycji, w tym wycinkę drzew, również miała rygor natychmiastowej wykonalności.

Za to koszty przekopu rosną w oczach. Jeszcze w marcu 2019 r. rzecznik ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapewniał, że inwestycja zamknie się w 880 mln zł. Później rzecznik mówił, że "kwota może się odrobinę zwiększyć", ale nie minął rok, a minister gospodarki morskiej już podbił cenę do blisko 2 mld zł.

Obejrzyj: Przekop Mierzei Wiślanej. "Moskwa nie powinna decydować za nas"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2020

Źeglarz🚤⚓️To rosyjskie lobby hamuje przekop. Chcieliby mieć cały zalew pod własną kontrolą i decydować ,czy polski yacht może wpłynąć ich cieśnina na polsku … Czytaj całość

29-02-2020

kołoKochani PEŁOWCY - wyzwólcie się od Ruskich i będzie gutek ! Dajcie Polsce i Polakom ŻYĆ !!! Nie chcecie przekopu to wyjazd do Ruskich. Tam PUTIN bez … Czytaj całość

29-02-2020

Totalni przeciw czemu?Każdy stateczek, kuter czy motorówka będzie płynąć około 100 km krócej. Nawet na oszczędności paliwa się zwróci, nie licząc opłat dla ruskich i czasu.

Rozwiń komentarze (195)