Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Przekop Mierzei Wiślanej. Dwa konsorcja skarżą przetarg na II etap prac

265
Podziel się

Dwa konsorcja, NDI i PORR, skarżą do sądu przetarg na II etap prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. To NDI i PORR. Zdaniem NDI procedura była "niezgodna z prawem zamówień publicznych i zmanipulowana" – informuje Radio Zet.

Przekop Mierzei Wiślanej. Dwa konsorcja skarżą przetarg na II etap prac
Przetarg na II etap prac przy przekopie Mierzei Wiślanej wygrał Budimex (PAP)
bDXSxOad

Kontrakt na kwotę 574 mln zł w drodze przetargu wygrał Budimex. Urząd Morski w Gdyni planuje podpisać z nim umowę w przyszłym tygodniu. Jeśli tak się stanie, NDI będzie domagać się w sądzie odszkodowania za utracone korzyści w kwocie ok. 50 mln zł.

Spółka mówi o czynie nieuczciwej konkurencji i chce wykluczenia Budimexu.

Zobacz także: Przekop Mierzei Wiślanej jednak bez bursztynu. "Zostawiamy dla przyszłych pokoleń"
bDXSxOaf

Przekop Mierzei Wiślanej. Postęp prac

- Początek wiosny to dla nas czas bicia rekordu. Okazało się, że w marcu, mimo że pracowaliśmy tylko dwa tygodnie (przy sztucznej wyspie), udało nam się zamontować 136 podwodnych ściągów - powiedział Paweł Śpiewak, kierownik robót hydrotechnicznych z konsorcjum NDI/Besix. 

bDXSxOal

Oprócz tego, prowadzone są roboty czerpalne i refulacyjne oraz ziemne wewnątrz grodzy. Na drugą połowę kwietnia zaplanowano rozpoczęcie prac narzutowych. Kamień hydrotechniczny będzie transportowany drogą wodną z Elbląga.

– Budowa nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną już na tym etapie aktywizuje Port Elbląg. Jego terminale wykorzystywane są do składowania i lada chwila do transportu materiałów niezbędnych do realizacji inwestycji. Całość kamienia hydrotechnicznego, potrzebnego do obudowy sztucznej wyspy, zostanie dostarczona drogą wodną, barkami, właśnie z elbląskiego portu – powiedział kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Intensywne roboty są prowadzone także w rejonie kanału żeglugowego. Zakończono już m. in. tworzenie elementów oczepów niezbędnych do wykonania tymczasowego portu – to dwie ściany o długości około 340 metrów bieżących każda. Poza tym, wykonano mikropale i zakończono pogrążanie ścianek na kanale (z wyjątkiem obszaru drogi 501). Dodatkowo prowadzone są prace czerpalne na części północnej.

bDXSxOam

Tymczasem w śluzie zakończono wykopy, wykonano beton podkładowy, zabetonowano dwie ściany w kieszeni bramy południowej oraz wykonywano płytę denną śluzy – zabetonowano dwie sekcje z siedmiu.

Prace trwają również przy obu mostach. Na południowym m. in. zamontowano przeciwwagi. Miejsca styków technologicznych zabezpieczono przed korozją. Przygotowano powierzchnię konstrukcji do wykonania nawierzchni jezdni i chodników. Trwa montaż elementów hydrauliki.

Z kolei na moście północnym, dostarczono pierwsze elementy konstrukcji stalowej – przeciwwagi i łożysko królewskie. Trwają prace hydrauliczne, a wkrótce rozpocznie się scalania konstrukcji stalowej ustroju nośnego.

W budynku Kapitanatu trwają prace związane z montażem instalacji wewnętrznych oraz wykończeniem pomieszczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXSxOaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(265)
nico
3 tyg. temu
Pozew o utracone korzyści? :)))) A to dobre. Skąd wiedzą jakie mieliby korzyści. A może napotkaliby na przeszkody i mieliby same straty. W takim przypadku można mówić tylko o szkodzie w postaci poczynionych nakładów, a nie utraconych korzyści, których nie są w stanie wykazać. Jeżeli natomiast przetarg był szemrany - to od tego jest prawo karne, a nie pozwy cywilne.
xxl
3 tyg. temu
tylko PIS ma głowę na karku i rozwija kraj ale co niektórzy dalej chcą się kłaniać putinowi.
Obn
3 tyg. temu
Cos się dzieje? Przy każdym zamówieniu gdzie gra idzie o setki milionów złoty dzieje się cos takiego, czyli składane są odwołania od przetargów. Zostało to zapisane w ustawie. Wiec nie dzieje się nic nadzwyczajnego panie redaktorze-polityku. Każdy z potencjalnych wykonawców na ochotę na te wisienkę jaka są prace przy przekopie 🤣🤣🤣 i szuka dziury w całym. Czasami ona jest , a czasami nie. Taki live
bDXSxOaH
Wawel
3 tyg. temu
Dojdziemy do władzy to się to zakopie z powrotem razem z ocynkowaną trumną Kaczyńskiego.
II SORT
3 tyg. temu
Ale robią frajdę kajakarzom zeglarzom !!!!!!!!! Bo przez kanał do Elbląga żaden duży towarowy statek nie przeplynie !!!!!!!!!!!! NA CZYM CHCĄ ZARABIAĆ????????
...
Następna strona