Notowania

Przekop Mierzei Wiślanej. Jest termin podpisania umowy

Na początku października zostanie podpisana umowa na przekop Mierzei Wiślanej. Drzwi do realizacji głośnej inwestycji PiS zostaną otwarte.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Za pierwszy etap prac, czyli budowę portu osłonowego, kanału żeglugowego oraz sztucznej wyspy, trzeba będzie zapłacić ponad 992 mln zł. (Fot: Materiały prasowe)

Przybliżony termin podpisania umowy podała wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - podaje Radio Zet.

Będzie to kolejny krok w stronę przekopu Mierzei Wiślanej. We wtorek Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że Krajowa Izba Odwoławcza uznała wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu na przekop był zgodny z prawem, co umożliwia podpisanie umowy z wykonawcą.

Przekop Mierzei wykona konsorcjum składające się z belgijskiej spółki N.V.Besix SA i spółek NDI SA oraz NDI sp. z o.o. Za pierwszy etap prac, czyli budowę portu osłonowego, kanału żeglugowego oraz sztucznej wyspy, trzeba będzie zapłacić ponad 992 mln zł.

Oglądaj też: Przekop Mierzei Wiślanej. Stracą Rosjanie, dziś każdy musi pytać Moskwy

To więcej niż pierwotnie planowane 880 mln zł na całą inwestycję (drugim etapem prac ma być obudowanie brzegów, a trzecim pogłębienie Zalewu Wiślanego).

Zdaniem wiceministra Grzegorza Witkowskiego belgijska firma N.V.Besix to światowy potentat, jeśli chodzi o prace hydrotechniczne. - Jesteśmy spokojni, gdyż mają duże doświadczenie. Urząd Morski czeka na komplet dokumentów, aby mógł ostatecznie rozstrzygnąć przetarg. Na chwilę obecną ta oferta jest najlepsza - stwierdził.

Wizualizacja mostu na Mierzei Wiślanej
Mierzeja Wiślana. Wkrótce zostanie podpisana umowa na przekop

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma zakończyć się do 2022 r. Kanał ma mierzyć 1,3 km długości, 20 m szerokości i 5 m głębokości. Po jego otwarciu droga do portu w Elblągu ma skrócić się o około 100 km i być w pełni niezależna od kontrolowanej przez Federację Rosyjską Kanału Piławskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mierzeja wiślana, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-09-2019

NoconPiS jak to dobrze ze Bog nam dal taka Partie ktora tak dba o Polakow i Polski interes !!!!

21-09-2019

janTylko PIS nam został Wiarygodny..

21-09-2019

StanisławJak zabezpieczyć ten projekt przed jego utrąceniem po ewentualnej zmianie władzy? Może ustawa?

Rozwiń komentarze (37)