Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Przekop Mierzei Wiślanej. Rząd nie kwapi się ze wsparciem portu w Elblągu

391
Podziel się

Niemal dwa miliardy będzie kosztować przekop Mierzei Wiślanej. Nie skorzysta z niego np. Elbląg, jeżeli nie zmodernizuje wcześniej portu. Gmina jednak nie ma na to pieniędzy, a rząd PiS nie kwapi się ze znalezieniem w budżecie ok. 190 mln złotych, by wspomóc gminę, w której rządzi opozycja.

Przekop Mierzei Wiślanej. Rząd nie kwapi się ze wsparciem portu w Elblągu
Przekop Mierzei Wiślanej. Rząd PiS nie chce wspomóc gmin, w których rządzi opozycja. (PAP, Marcin Gadomski)
bDTamMrV

O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza", która przytacza historię Elbląga. Tamtejszy port ma być beneficjentem przekopu Mierzei Wiślanej, ponieważ żegluga do niego uniezależni się od Rosjan.

Problem w tym, że małe porty - takie jak np. w Elblągu właśnie, ale także w Ustce - są spółkami komunalnymi należącymi do miast. A te nie dysponują tak dużymi środkami na ich modernizację, jak Skarb Państwa, który pozostawił pod swoją jurysdykcją tylko największe porty w Polsce.

Życie do portu w Elblągu powróciło ok. 15 lat temu za sprawą 30 mln złotych z unijnych funduszy. Dzięki temu powstała hala i plac portowy. Chwilę po zakończeniu inwestycji jednak Rosjanie wprowadzili blokadę ruchu po Zalewie Wiślanym, co uderzyło w port elbląski, który stracił miliony złotych oraz kontrahentów - przypomina "Wyborcza".

bDTamMrX
Zobacz także: Nie chcesz wypełnić spisu? Zobacz, co ci grozi

Dlatego też w sprawie portu w Elblągu poseł Lewicy Marek Rutka wystosował interpelację. Z odpowiedzi na nią dowiedział się m.in. tego, że na port w Elblągu w ciągu ostatnich pięciu lat z budżetu państwa przeznaczono jedynie 1,43 mln złotych.

Za te środki przebudowano nabrzeża, a także położono nową nawierzchnię na placu manewrowo-postojowym "wraz z umocnieniem skarp wzdłuż placu" - tłumaczył Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

bDTamMsd

Marek Rutka zapytał także, czy rząd sfinansuje wykonanie obrotnicy dla statków, która kosztuje nawet 25 mln złotych. W odpowiedzi Bittela może przeczytać, że to "stanowi odrębne zadanie będące w kompetencjach Zarządu Portu Morskiego Elbląg".

- Rząd zrobi wszystko, by zapewnić dostęp do tego komunalnego portu. To będzie życiowa szansa dla Elbląga. Sądzę, że prezydent tego miasta i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, a przypomnę, że w obu samorządach rządzi koalicja PO i PSL, powinni mocno zaangażować się w inwestycję w port, który będzie przecież przynosił ogromne dochody - mówił w grudniu wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, cytowany przez "GW".

bDTamMse

Dziennik podaje, że łącznie na inwestycje w porcie w Elblągu potrzeba ok. 190 mln złotych. Środki te mają posłużyć nie tylko na wykonanie obrotnicy, ale także na umocnienie nabrzeży, budowę nowego terminalu oraz bocznicy kolejowej. Miasto stara się o te pieniądze ze środków unijnych. Jak na razie bezskutecznie.

Po co właściwie Polsce przekop Mierzei Wiślanej? W money.pl pisaliśmy, że według rządu poprawi ona dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantuje Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Ma to przyciągnąć turystów i wielbicieli windsurfingu.

Przekopowi sprzeciwiają się m.in. ekolodzy, którzy uważają, że jest on nielegalny. Stowarzyszenie EKO-UNIA przy wsparciu Greenpeace Polska, złożyło w tej sprawie przed niespełna rokiem skargę w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTamMsy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(391)
kurajoint
1 tyg. temu
a gdzie były EKO-UNIA I GREENTERROR jak niszczyli puszcze notecka i postawili zamek.
Bosman
1 tyg. temu
Port Elbląg- przeładunki w 2019r 89 tys. ton z czego 31 tys. ton węgiel z Rosji. Średnia głebokośc Zalewu Wiślanego 2,7m , głebokośc portu w Elblągu (dopuszczalna ) 2,0m. Taka jest cała prawda o tej inwestycji.
dada
1 tyg. temu
wbić kilka palików by kajaki mogły zacumować i wystarczy !
bDTamMsz
turysta
1 tyg. temu
wielbiciele windsurfingu ? Fajnie ale ciekawe jak sobie popływają pomiędzy sieciami? Przecież pół zalewu jest zastawione sieciami.
A gdzie kontr...
1 tyg. temu
Pisze się KONTRAHENT... Chwilę po zakończeniu inwestycji jednak Rosjanie wprowadzili blokadę ruchu po Zalewie Wiślanym, co uderzyło w port elbląski, który stracił miliony złotych oraz kontrachentów - przypomina "Wyborcza".
...
Następna strona