Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Po co nam przekop mierzei? Bo Rosjanie go nie lubią, a my nie będziemy się na nich oglądać

434
Podziel się

Kiedy pojawił się pomysł na przekopanie Mierzei Wiślanej, jedni mu przyklasnęli, inni się skrzywili a nieliczni usiedli do obliczeń. Tym ostatnim wyszło, że przekop nijak się nie opłaci. Teraz okazuje się, że budujemy przekop, ponieważ Rosjanie mówią, iż nie powinniśmy tego robić.

Polskie władze nie zamierzają oglądać się na Rosjan.
Polskie władze nie zamierzają oglądać się na Rosjan. (PAP)
bDJmIpKd

Przekop Mierzei Wiślanej to jedna z flagowych inwestycji rządu PiS. Według Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poprawi ona dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantuje Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Ma to przyciągnąć turystów i wielbicieli windsurfingu.

Najpierw rząd PiS tłumaczył, że inwestycja niesamowicie się Polsce opłaci. Ale zdaniem prof. Włodzimierza Rydzkowskiego z Katedry Polityki Transportowej Wydziału Ekonomicznego na Uniwersytecie Gdańskim przekop Mierzei z gospodarczego punktu widzenia nie ma żadnego uzasadnienia. Z jego wyliczeń wynika, że w sprzyjających warunkach przekop mógłby się zwrócić po 450 latach.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6502933032581249v">Przekop Mierzei Wiślanej. Koronawirus nie powstrzyma inwestycji</a>
bDJmIpKf

Szybko okazało się, że wzrost przeładunków w elbląskim porcie jest niezbyt realny, bo statków, które zmieszczą się w wykopanym kanale, jest jak na lekarstwo. Pływają jeszcze m.in. po Renie oraz w rejonie Kanału La Manche, ale na Bałtyku ich brak. Szacunki Rydzykowskiego szybko legły w gruzach, bo robione były w momencie, gdy przekop miał kosztować 880 milionów złotych. Dziś koszt jego budowy jest szacowany na 2 miliardy złotych.

Następnie okazało się, że rząd wpisał przekop na listę inwestycji obronnych, ważną dla Wojska Polskiego i kluczową dla utrzymania bezpieczeństwa i ochrony granic. A więc nie musi się liczyć z kosztami, bo przecież to element strategii obronnej Polski.

bDJmIpKl

Eksperci wojskowi, niezależni od rządu, szybko rozbroili tę narrację. W skrócie: polska marynarka nie ma ani jednego okrętu czy kutra, który byłyby w stanie przepłynąć tak wąskim i płytkim kanałem. Nadaje się on dla motorówek i poduszkowców – tych drugich i tak zresztą nasza armia nie ma.

Przeciwko budowie przekopu protestuje wiele osób. Zarząd województwa pomorskiego oraz organizacje ekologiczne utrzymują, że przekop będzie miał negatywne skutki ekologiczne. Zarówno mierzeja, jak i zalew są częściami obszaru Natura 2000, na którym znajdują się ptasie rezerwaty.

Dość wyraźny sygnał o tym, co myślą o przekopie dali też mieszkańcy okolicznych gmin. W II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdecydowanie przegrał tu z Rafałem Trzaskowskim.

Obecnie rząd sięgnął po kolejny zestaw argumentów, które mają uzasadniać budowę przekopu. Do mediów trafił właśnie tekst rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych pt. „Przekop Mierzei celem rosyjskiej propagandy”. Stanisław Żaryn – bo o nim mowa – dokonuje ciekawego przeglądu rosyjskich mediów pozostających w zależności od władz na Kremlu i udowadnia, że rosyjska propaganda jest przeciwko przekopywaniu mierzei.

bDJmIpKm

Nie jest to nowość, Rosja faktycznie od początku pojawienia się tego pomysłu protestuje przeciw przekopowi. Żaryn stawia tezę – choć nie czyni tego wprost – że jeśli ktoś jest przeciw przekopowi, to idzie ręka w rękę z rosyjskimi propagandzistami.

Co ciekawe, Żaryn faktycznie udowodnił, że rosyjskie media nie sprzyjają przekopowi mierzei i zidentyfikował główne kierunki narracji. Sęk w tym, że Rosjanie używają w większości podobnych argumentów, co inni przeciwnicy tej kontrowersyjnej inwestycji. Nie wyjaśnił jednak, czy to polscy ekolodzy są inspirowani przez rosyjską propagandę, czy może jest jednak odwrotnie.

- W przekazach rosyjskiej propagandy rozpowszechniany jest pogląd, że przekop Mierzei Wiślanej jest nielegalny i sprzeczny z zaleceniami UE, a także nie został uzgodniony ze stroną rosyjską. Inwestycja ma być realizowana wbrew Komisji Europejskiej, ONZ, UNESCO i Greenpeace – pisze Żaryn, sugerując, że to nieprawda. Ale fakty są inne: Greenpeace wraz z kilkudziesięcioma innymi organizacjami ekologicznymi jest faktycznie przeciwny tej inwestycji.

bDJmIpKn

Z kolei Komisja Europejska już w grudniu 2019 roku zaczęła apelować (i apele te powtarzała wielokrotnie), aby prace przy przekopie wstrzymać do czasu, aż zostaną rozwiązane obawy dotyczące właściwej oceny oddziaływania na środowisko. Polska, mimo że procedury wciąż nie zostały ukończone, kontynuuje projekt. I za ignorowanie przepisów podczas planowania i realizowania tej inwestycji faktycznie grożą nam kary.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDJmIpKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(434)
Meler90
8 miesięcy temu
Czy zapoznając się z przekazem rosyjskiej propagandy pan Żaryn zwrócił uwagę co ta propaganda ma do powiedzenia o Unii Europejskiej, Żydach i homoseksualistach? Oraz, czy analogicznie jak w przypadku przekopu Mierzei, każdy kto krytykuje UE, LGBT i Żydów to według Żaryna osoba powielająca przekaz Moskwy?
kst
8 miesięcy temu
Redaktor znowu nie ma racji. W stoczni marynarki wojennej w Radomiu już projektuja kajaki pancerne, a i paru PISowskich notabli na żaglówce sobie popłynie. A może i sam Nadprezes?
Aro
8 miesięcy temu
Nie wchodząc w szczegóły techniczne, ekonomiczne itd., to wystarczającym uzasadnieniem jest to że ruskie cepy blokują nam dostęp do Zalewu Wiślanego w zasadzie od 45r., więc jeśli wg ruskich nie powinniśmy mieć dostępu do części polskiego terytorium to właśnie choćby dlatego powinniśmy ten przekop zrobić. No chyba że ktoś jest w stanie uzasadnić i poprzeć faktami tezę że Rosja ograniczając nam swobodny dostęp działa w naszym interesie. I że w ogóle Rosja to nasi przyjaciele nie mający nigdy wobec nas wrogich zamiarów.
bDJmIpKH
To znowu ja
8 miesięcy temu
A co z zamkiem w Stabnicy? Przecież to też Natura 2000 i nielegalne budowa. Dzień są ekolodzy i inne gady. A w puszczy Noteckiej nie ptaków? Nie ma gniazd lęgowych?.A gdzie jest Bruksela? Co nic może na ten temat nie wie?
Tak dla przek...
8 miesięcy temu
Przekop Mierzei nie ma się opłacać!! On ma dawać wolność Polaków od Rosjan W tamtej części Polski Każde pieniądze są warte wolności Wolności gospodarczej w tym wypadku.
...
Następna strona