Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Wyniki wyborów 2020. PiS obiecał im przekop Mierzei Wiślanej i budowę CPK. Tak zagłosowali

595
Podziel się

Mieszkańcy przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej, ale za powstaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tak można interpretować wyniki wyborów w gminach, gdzie PiS planuje swoje sztandarowe wielkie inwestycje. Choć należy pamiętać o możliwym wpływie turystów na ostateczne wyniki.

Pod koniec maja prezydent Andrzej Duda odwiedził budowę przekopu Mierzei Wiślanej. Jak na tę inwestycję reagują mieszkańcy? Wyniki wyborów nie pozostawiają złudzeń.
Pod koniec maja prezydent Andrzej Duda odwiedził budowę przekopu Mierzei Wiślanej. Jak na tę inwestycję reagują mieszkańcy? Wyniki wyborów nie pozostawiają złudzeń. (East News)
bEpDhNOt

Przekop Mierzei Wiślanej to jedna z najważniejszych, ale i najbardziej kontrowersyjnych inwestycji, które planuje i realizuje rząd Zjednoczonej Prawicy. Politycy PiS przekonują, że będzie ona miała kluczowe, wręcz strategiczne znaczenie dla obronności oraz suwerenności naszego kraju.

Tyle zapowiedzi, ale co na to sami zainteresowani? Kanał żeglugowy na Mierzei ma powstać między Krynicą Morską a Sztutowem. Sprawdziliśmy wyniki II tury wyborów w tych gminach.

Nie pozostawiają one złudzeń, jeśli założyć, że głosowali tylko mieszkańcy. W takiej sytuacji można wyciągać wnioski, że miejscowi raczej nie dali się przekonać wizji Andrzeja Dudy i jego obozu politycznego, i "nie kupują" tej kontrowersyjnej inwestycji. To jednak gminy turystyczne, więc swój wpływ na wynik mogli mieć przyjezdni.

bEpDhNOv
Zobacz także: Obejrzyj: Przekop Mierzei Wiślanej. Koronawirus nie powstrzyma inwestycji

W gminie Sztutowo zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski, który zdobył ponad 65 proc. głosów. W komisji w Kątach Rybackich (czyli terenie praktycznie przylegającym do kanału) kandydat opozycji uzyskał ponad 70 proc. poparcia.

Tak samo jest w Krynicy Morskiej. Niespełna 65 proc. głosów na Trzaskowskiego i to przy rekordowej, ponad 88-proc. frekwencji. Sygnał dla rządzących jest więc jasny.

bEpDhNOB

PiS często jednak podnosi, że budowa kanału to również olbrzymia szansa dla portu w Elblągu. Sprawdzamy więc, czy może tam mieszkańcy dali się przekonać.

Nie do końca. W mieście również prezydent Duda zdecydowanie przegrał (niecałe 43 proc.). W północnych gminach powiatu elbląskiego (Tolkmicko, Elbląg) wynik był bardziej wyrównany. Prezydent jednak też przegrał, zdobywając niecałe 49 proc.

Mieszkańcy chcą CPK

Zgoła odmiennie przedstawia się sytuacja drugiej z poważnych inwestycji PiS, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego.

bEpDhNOC

Gigantyczne lotnisko ma powstać w powiecie grodziskim, a konkretniej w gminie Baranów. Właśnie w tej gminie Andrzej Duda uzyskał najwyższe poparcie w całym powiecie grodziskim.

W II turze wyborów zagłosowało tam na niego ponad 65 proc. wyborców. W sąsiednich gminach zdecydowanie wygrywał Trzaskowski. Prezydent Warszawy w Podkowie Leśnej na przykład uzbierał ponad 68 proc. głosów.

bEpDhNOD

Wygląda więc na to, że poparcie dla planów budowy CPK jest wśród lokalnych mieszkańców znacznie wyższe niż dla przekopu Mierzei Wiślanej. Przypomnijmy jednak, że budowa megalotniska w Baranowie cały czas jest w fazie planowania i jeszcze się nie rozpoczęła.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpDhNOW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(595)
Kazimierz
12 miesięcy temu
Ciekawe, czy się to poparcie utrzyma, jak gmina zostanie wysiedlona "gdzieś" -bo w tym miejscu będą budynki CPK. Potrwa to jednak, bo PiS jeszcze żadnej poważnej inwestycji nie skończył. Ta ma być jedną z bardzo poważnych, być może więc skończy się na jej planowaniu i na wypłatach dla Horały pilnującego gminnej łąki.
White Whale
rok temu
mama Platforma przez 8 lat rządów w zasadzie niczego nie zbudowała. Rozumiem, że to raczej sarkazm.
Gnidy
rok temu
Tam mieszka dużo lelków , nie koniecznie popierają polskie interesy .
bEpDhNOX
Kołki
rok temu
A prawda JEST taka że przyjezdni mieszają WSZYSTKO . Stali Mieszkancy myślą inaczej.to Wars,Ewka miesza zawsze. Wyśle zasr,, ri to niech tam mieszają.
Alpen
rok temu
W mieście, w gminach, skąd ta statystyka? Manipulacja zawsze przed prawdą.
...
Następna strona