Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przekop Mierzei Wiślanej. Las wycięty, ministerstwo pokazuje specjalnie zmontowany film

Skończył się etap wylesiania i przygotowania terenu do budowy Przekopu Mierzei Wiślanej. Resort Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej publikuje film z animacją projektu nałożony na aktualne zdjęcia mierzei.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)
Tak będzie wyglądał kanał po przekopaniu Mierzei Wiślanej. (Fot: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

880 mln zł. ma pochłonąć inwestycja w przekop Mierzei Wiślanej. Trwa właśnie przetarg na wykonawcę robót budowlanych Teren został przygotowany w ciągu zaledwie 5 dni. Wycinka drzew i kultywacja ternu zakończyła się 20 lutego – o czym pisaliśmy w money.pl.

Po zamieszaniu i sprzecznych komunikatach z początku marca dotyczących zatwierdzania przez Komisję Europejską decyzji o przekopie, rząd skompletował dokumenty i pozwolenia na budowę. Tuż przed weekendem pochwalił się postępami prac i wizją przyszłej inwestycji.

Na specjalnie zmontowanym filmie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pokazuje, jak dziś wygląda wykarczowana mierzeja z lotu ptaka. Na aktualne zdjęcia i nałożona została animacja. Pokazuje ona przyszły wygląd kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

W materiale widać planowaną infrastrukturę zarówno lądową, jak również instalacje wychodzące w morze. Budowa ma potrwać do 2022 roku. Kanał ma mieć ok. 1,3 tys. m długości i 5 m głębokości.

Obejrzyj: Przekop Mierzei Wiślanej. Minister odpowiada na zarzuty

Przekop Mierzei Wiślanej wzbudza emocje. Zgodnie z intencjami rządu inwestycja ma zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Poprawi też dostęp do elbląskiego portu dla jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez sam kanał będą mogły z kolei przepływać statki o długości 100 m i szerokości 20 m. Cała inwestycja zdaniem resortu poprawi też walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym.

(Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)
(Fot: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

Jednak zarząd Województwa Pomorskiego oraz organizacje ekologiczne utrzymują, że przekop będzie miał negatywne skutki ekologiczne. Zarówno mierzeja, jak i zalew są częściami obszaru Natura 2000, na którym znajdują się ptasie rezerwaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: przekop mierzei wiślanej, infrastruktura, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-03-2019

wawaa gdzie jarka wyobraznia ? przekol dla jachtow i kajakow nic nie zrobi dla rozwoju regionu --setki milionow w błoto a szpitale zadłuzone a na leczenie … Czytaj całość

10-03-2019

Mała sarenkaTo dla mnie wyrok śmierci.

10-03-2019

JakŻeby tylko nie skończyło się na wycince, zaczęli to niech skończą

Rozwiń komentarze (504)