Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. Las wycięty, ministerstwo pokazuje specjalnie zmontowany film

504
Podziel się:

Skończył się etap wylesiania i przygotowania terenu do budowy Przekopu Mierzei Wiślanej. Resort Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej publikuje film z animacją projektu nałożony na aktualne zdjęcia mierzei.

Tak będzie wyglądał kanał po przekopaniu Mierzei Wiślanej.
Tak będzie wyglądał kanał po przekopaniu Mierzei Wiślanej. (Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

880 mln zł. ma pochłonąć inwestycja w przekop Mierzei Wiślanej. Trwa właśnie przetarg na wykonawcę robót budowlanych Teren został przygotowany w ciągu zaledwie 5 dni. Wycinka drzew i kultywacja ternu zakończyła się 20 lutego – o czym pisaliśmy w money.pl.

Po zamieszaniu i sprzecznych komunikatach z początku marca dotyczących zatwierdzania przez Komisję Europejską decyzji o przekopie, rząd skompletował dokumenty i pozwolenia na budowę. Tuż przed weekendem pochwalił się postępami prac i wizją przyszłej inwestycji.

Na specjalnie zmontowanym filmie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pokazuje, jak dziś wygląda wykarczowana mierzeja z lotu ptaka. Na aktualne zdjęcia i nałożona została animacja. Pokazuje ona przyszły wygląd kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

W materiale widać planowaną infrastrukturę zarówno lądową, jak również instalacje wychodzące w morze. Budowa ma potrwać do 2022 roku. Kanał ma mieć ok. 1,3 tys. m długości i 5 m głębokości.

Zobacz także: Obejrzyj: Przekop Mierzei Wiślanej. Minister odpowiada na zarzuty

Przekop Mierzei Wiślanej wzbudza emocje. Zgodnie z intencjami rządu inwestycja ma zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Poprawi też dostęp do elbląskiego portu dla jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez sam kanał będą mogły z kolei przepływać statki o długości 100 m i szerokości 20 m. Cała inwestycja zdaniem resortu poprawi też walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym.

Jednak zarząd Województwa Pomorskiego oraz organizacje ekologiczne utrzymują, że przekop będzie miał negatywne skutki ekologiczne. Zarówno mierzeja, jak i zalew są częściami obszaru Natura 2000, na którym znajdują się ptasie rezerwaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

infrastruktura
gospodarka
KOMENTARZE
(504)
Edward
3 lata temu
To skandal, że są osoby, które negują przekop. Przyjechałem do Elbląga w 1958 roku. Wcześniej z domu spoglądałem na wzgórza za Elblągiem. Byłem uczniem Technikum Budowy Maszyn. Należałem do Aeroklubu i Klubu Żeglarskiego (pływałem jachtem pełnomorskim "Rybitwa"). Spotkałem wielu wspaniałych ludzi, którzy z wielkim entuzjazmem dźwigali Elbląg z ruin , rozwijali produkcję. Grupa Polaków przybyła z Francji by nas uczyć obsługi maszyn(oskarżono ich o sabotaż, skazano bezpodstawnie na kary śmierci i uniewinniono , Ci prawdziwi Polacy nie przerazili się tym i dalej uczyli nas, także mnie. Skracając moją wypowiedź, chciałbym nadmienić, że Elbląg, Kaliningrad i Gdańsk stanowiły trójkąt wielkiego przemysłu. Działały destrukcyjne siły, aby to zniszczyć. Polacy w nocy rozbierali tokarki zakwalifikowane do wywozu na wschód i pisali na nich NIET- po złożeniu ich po pewnym czasie, mogli mnie uczyć jak się kręci sprężyny na takiej tokarce ( 3 obr/min). Tor wodny z Elbląga do Kaliningradu, celowo już nigdy nie był pogłębiany. Ten przekop to wielka szansa dla Polski!
Nazir
3 lata temu
Piękna sprawa, dawno ta inwestycja powinna zostać zrealizowana ale dopiero teraz mamy pierwszy niepodległy rzad od 45 roku aby realna była realizacja,.
Bzoma ,jedzie...
3 lata temu
Dobrze,że chodziaz ten rząd nie słucha ekoterrorystów
zcx
3 lata temu
gdyby na tak małym obszarze jakim ma być przekop było bursztynu na taką kwotę to chodząc po mierzei potykalibyśmy się o niego, bo przy podanej kwocie przez pisowskich ekspertów jego procentowość musiała by wynosić na poziomie 50% struktury mierzei
Obywatelu zac...
3 lata temu
Obsługa tego kanału przekroczy zyski... bzdura.. a ludzie umierają w szpitalach.. Śmiertelność za Pisu przekroczyła 5 %. Kolejny pomnik dla kaczyńskich.. tylko dlaczegoo tak drogi ?
...
Następna strona