Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. W piątek spotkanie w Brukseli

94
Podziel się:

Jak informuje Komisja Europejska, na 1 marca zaplanowano spotkanie w celu rozwiązania kwestii technicznych związanych z projektem przekopu mierzei.

Termin spotkania w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej wyznaczono na 1 marca.
Termin spotkania w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej wyznaczono na 1 marca. (Materiały prasowe)

Swoje wątpliwości co do prawidłowości budowy kanału żeglugowego na mierzei wiślanej Komisja Europejska wyraziła już w grudniu 2018 roku.

Do polskich władz przesłano pismo z prośbą m.in. o przesłanie dokumentacji projektowej i wyjaśnienia wpływu inwestycji na środowisko.

- Służby Komisji w tym piśmie poprosiły o wyjaśnienia i o wstrzymanie prac do czasu, aż zostaną rozwiane obawy dotyczące właściwej oceny oddziaływania na środowisko - powiedział w ubiegłym tygodniu rzecznik KE Enrico Brivio.

20 lutego KE poprosiła o spotkanie na szczeblu eksperckim i technicznym, by omówić kwestię raportu oddziaływania inwestycji na środowisko.

Dwa dni później, na antenie radiowej Jedynki, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapewnił, że inwestycja nie jest zagrożona ze strony KE, a prace przebiegają zgodnie z przepisami i z poszanowaniem środowiska.

Przekop powstaje w miejscowości Nowy Świat. Liczyć ma ok. 1,3 tys. m długości i 5 m głębokości. Dzięki niemu możliwe ma być wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez sam kanał będą mogły z kolei przepływać statki o długości 100 m i szerokości 20 m.

Zobacz także: Zobacz też: Przekop Mierzei Wiślanej. Minister odpowiada na zarzuty opozycji

Inwestycja jest przyczyną konfliktuna linii rząd - Zarząd Województwa Pomorskiego.

Zdaniem rządu, przekop Mierzei Wiślanej ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury. Przeciw jest urząd marszałkowski, który które negatywnie zaopiniował plany inwestycji pod kątem ekonomicznym i przyrodniczym.

Przeciwko budowie są też ekolodzy, którzy podkreślają, że mierzeja jest obszarem, na którym znajdują się ptasie rezerwaty, które z chwilą rozpoczęcia przekopu będą zagrożone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(94)
meg
4 lata temu
Czy inne kraje poddawane są takiej kontroli ??? Nie pozwolą sobie . A po nas jeżdżą dzięki PO.
wk
4 lata temu
A co to bruksela zeby byc na jej Dywaniku?to nie jest inwestycja z projektu unijnego tylko wewnetrzna sprawa polskiego podworka . Przy wyborach do parlamentu podziekuje przeciwnikom przekopu.
DB
4 lata temu
A wiesz dlaczego Holandia jest przekopana? Nie wiesz? To najpierw się dowiedz, a potem pisz prawdę.
EEEEtr
4 lata temu
Dzisiaj UE czepia się o przekop mierzei. Jutro Polska będzie się tłumaczyć w UE dlaczego w Polsce mówi się po Polsku, a nie np po niemiecku. Zapewne każdy Polak i Polka będzie musiał mieć od 2025 r. zgodę parlamentu UE na mówienie w domu po Polsku.
Polak
4 lata temu
Te nieroby w Brukseli nie mają nic poważnego do roboty . Niedługo będą żądać dokumentacji na ustawienie Toy Toya
...
Następna strona