Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. W piątek spotkanie w Brukseli

94
Podziel się

Jak informuje Komisja Europejska, na 1 marca zaplanowano spotkanie w celu rozwiązania kwestii technicznych związanych z projektem przekopu mierzei.

Termin spotkania w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej wyznaczono na 1 marca.
Termin spotkania w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej wyznaczono na 1 marca. (Materiały prasowe)
bDnatdLp

Swoje wątpliwości co do prawidłowości budowy kanału żeglugowego na mierzei wiślanej Komisja Europejska wyraziła już w grudniu 2018 roku.

Do polskich władz przesłano pismo z prośbą m.in. o przesłanie dokumentacji projektowej i wyjaśnienia wpływu inwestycji na środowisko.

- Służby Komisji w tym piśmie poprosiły o wyjaśnienia i o wstrzymanie prac do czasu, aż zostaną rozwiane obawy dotyczące właściwej oceny oddziaływania na środowisko - powiedział w ubiegłym tygodniu rzecznik KE Enrico Brivio.

bDnatdLr

20 lutego KE poprosiła o spotkanie na szczeblu eksperckim i technicznym, by omówić kwestię raportu oddziaływania inwestycji na środowisko.

Dwa dni później, na antenie radiowej Jedynki, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapewnił, że inwestycja nie jest zagrożona ze strony KE, a prace przebiegają zgodnie z przepisami i z poszanowaniem środowiska.

Przekop powstaje w miejscowości Nowy Świat. Liczyć ma ok. 1,3 tys. m długości i 5 m głębokości. Dzięki niemu możliwe ma być wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez sam kanał będą mogły z kolei przepływać statki o długości 100 m i szerokości 20 m.

Zobacz także: Zobacz też: Przekop Mierzei Wiślanej. Minister odpowiada na zarzuty opozycji
bDnatdLx

Inwestycja jest przyczyną konfliktuna linii rząd - Zarząd Województwa Pomorskiego.

Zdaniem rządu, przekop Mierzei Wiślanej ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury. Przeciw jest urząd marszałkowski, który które negatywnie zaopiniował plany inwestycji pod kątem ekonomicznym i przyrodniczym.

bDnatdLy

Przeciwko budowie są też ekolodzy, którzy podkreślają, że mierzeja jest obszarem, na którym znajdują się ptasie rezerwaty, które z chwilą rozpoczęcia przekopu będą zagrożone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnatdLS
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(94)
B78
2 lata temu
Wìększość Holandii jest przekopana wzdłuż i wszerz i jakoś nikt nie protestuje.Tu chodzi tylko o to a by nas osłabić gospodarczo aby żyło się nam gorzej niż na zachodzie. TO JEST WŁAŚNIE UNIA!!!
katt
2 lata temu
Mierzeja Wiślana leży na terytorium Polski a przekop to polska inwestycja, dokumentacja techniczna powinna być objęta co najmniej tajemnicą handlową. Wynika z tego że niebawem bez zgody urzędasów z ke nie wybudujemy wychodka.
platfus
2 lata temu
PO zawsze trzesie portkami 'przed Ruskimi,Niemcami ,zadnego kanalu by nie bylo Nigdy do wladzy nie moga dojsc -to ZDRAJCY POLSKI
bDnatdLT
konkretny
2 lata temu
to co wyprawiają ci brukselscy socjaliści to już przegięcie. Niech nie wtrącają się w nie swoje sprawy
Piotr
2 lata temu
Suwerenne Państwo na dywaniku? aha..
...
Następna strona