Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Przepisy drogowe po nowemu. Mandat zapłaci właściciel samochodu, a nie kierowca

279
Podziel się

Inspekcja Transportu Drogowego chce zmian w prawie, gdyż ściganie kierowców na podstawie zdjęć z fotoradarów jest nieefektywne. - Obecny system jest archaiczny, a procedura wystawiania mandatów skomplikowana, przewlekła i kosztowna - mówi Alvin Gajadhur, szef ITD. Zmiany dotkną właścicieli aut.

Po zmianach mandaty zastąpiłyby kary administracyjne.
Po zmianach mandaty zastąpiłyby kary administracyjne. (Autokult.pl, Rafał Warecki)
bCXwuStN

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta powołuje się na Alvina Gajadhura, który tłumaczył, że przy obecnych przepisach kierowcy unikają odpowiedzialności za przekroczoną prędkość. Jak? Nie przyznają się do tego, że to oni kierowali sfotografowany pojazd. Zamiast tego wskazują np. na osoby postronne czy cudzoziemców.

Zdarzają się sytuacje, że nie odpowiadają też na wezwania do wskazania osoby faktycznie przekraczającej prędkość. I chociaż w takich sytuacjach ITD wysyła wnioski do sądu, to te nie zawsze traktują to jako wykroczenie.

Dlatego też nad Wisłą ma zostać zaimplementowany nowy system karania - administracyjny. Polegałoby to na tym, że wezwanie do wskazania kierowcy przychodziłoby do właściciela pojazdu.

bCXwuStP

Powstanie nowego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta

Jeśli ten nie udzieli odpowiedzi w ciągu 14 dni, to sam będzie musiał opłacić karę administracyjną. To istotne, ponieważ takowa kara mogłaby być wyższa niż potencjalny mandat.

Nowością byłoby też to, że ewentualna kara administracyjna nie wiązałaby się z punktami karnymi oraz ewentualnymi sprawami sądowymi. Po upływie ustawowego terminu kara po prostu "wpadnie" na konto właściciela.

bCXwuStV

- Analizujemy te propozycje. System faktycznie trzeba usprawnić - przyznaje wiceminister infrastruktury Rafał Weber, cytowany przez "DGP".

Rząd pracuje również nad propozycjami premiera Mateusza Morawieckiego, które wygłosił w exposé. Najważniejszą z nich jest przyznanie pieszym pierwszeństwa przed wejściem na pasy. Weber przyznał w sejmowej Komisji Infrastruktury, że projekt zmian w przepisach jest już gotowy i czeka tylko na konsultacje w Radzie Ministrów.

Jak powiedział wiceminister, wprowadzenie nowych przepisów poprzedziłoby 9-miesięczne vacatio legis. W tym czasie rząd miałby ruszyć z szeroko zakrojoną kampanią, która poinformuje Polaków o zmianie przepisów.

bCXwuStW

Na agendzie jest też pomysł podniesienia wysokości mandatów. Resort infrastruktury nie wyklucza zmian także i w tym zakresie.

Jak podaje "DGP", w ubiegłym roku 500 fotoradarów, którymi dysponuje Inspekcja Transportu Drogowego, uwieczniło na zdjęciach 1,6 mln kierowców łamiących przepisy. Jednak mandaty otrzymało tylko 45 proc. z nich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCXwuSuq
KOMENTARZE
(279)
Wally
8 miesięcy temu
Proszę spojrzeć na zapis o pieszych, którzy mają mieć pierwszeństwo na przejściu dla pieszych. Owszem mogę się z tym zgodzić ale pod jednym warunkiem, że każde przejście dla pieszych będzie dobrze a wręcz bardzo dobrze oświetlone w Polsce. Pomysłodawcę przed wprowadzeniem tego przepisu proponuję przejechać się po polskich ulicach o zmierzchu i w deszczową pogodę patrz złą pogodę.
jarek
8 miesięcy temu
Nie musi być sprawiedliwie , ważne żeby urzędasy miały wygodnie i kasa wpłynęła .
And
8 miesięcy temu
I to jest przykład że mandaty są po to żeby zarabiać pieniądze dla budżetu a nie karać i uczyć kierowców.
bCXwuSur
Tolek
8 miesięcy temu
W Polsce winę należy udowodnić. Jeśli państwo nie radzi sobie z dowodem, to chce przerzucać odpowiedzialność na obywatela. Nie po to płacimy podatki, aby państwo się nami wyręczało. Ale to może w ogóle bierzmy sprawiedliwość w nasze ręce? Bo nawoływanie do wycofania się z wymierzania sprawiedliwości wiąże się z osobistym zabezpieczeniem siebie i swojej rodziny. Tak wygląda powolna utrata rozumu przez niektórych urzędników. Jeśli sejm będzie to głodował, to znacze że konkretni posłowie przyłączyli się. Zapamiętaj do następnych wyborów. Tyle
Gmw
8 miesięcy temu
Czyli wyszło szydło z worka. Nie chodzi o dyscyplinowanie kierowców tylko o mandaty!!!!!!!!
Najnowsze komentarze (279)
sokratenczyca
miesiąc temu
domniemanie niewinności ! RODO zabrania gromadzic dane wrazliwe - kluczyki od samochodu leza w domu w miejscu ogolnie dostepnym dla domownikow !
kerim
3 miesiące temu
Dobre państwo to państwo które ma stabilne przepisy. Częste zmiany dezorganizują państwo, dotyczy to również zmian w przepisach RD. Zapewne te zmiany mają pewną "zaletę" zmniejszaja bezrobocie, po przez dodatkowe stanowiska pracy w sektorze administracyjnym. Chciał bym by powstało niezależne ministerstwo do alki z absurdem.
Inny Inspekt
3 miesiące temu
A Naród najwyższa władza w Kraju zgodnie z Konstytucją RP chce likwidacji Inspekcji drogowej, lub zabranie im rozszerzonych uprawnień do stanu pierwotnego.
W....k
8 miesięcy temu
Jeznia jest dla samochodów a chodnik dla pieszych, jeżeli autem wjeżdżamy na chodnik to uważamy na pieszych a jeżeli pieszy wchodzi na jezdnię do powinien uważać no samochody, każdy kto jest na swojej drodze to ma pierwszeństwo i sprawa jasna
Chwała Chryst...
8 miesięcy temu
Kolejny bandycki pomysł antyprawny. W ustawach za PiS mamy już odpowiedzialność zbiorową, nazistowską eugenikę jak w III Rzeszy, wywłaszczanie jak za Stalina majątku rolnego i miejskiego, a teraz odpowiedzialność zastępcza. To skrajne antyprawo i ktoś, kto to popiera to zwykły bandzior, tak samo jak ten, kto to uchwala.
izpz
8 miesięcy temu
Coś takiego jak "kara administracyjna" w ogóle nie powinno istnieć w cywilizowanym kraju prawa. Prawo karania powinno być wyłącznie zastrzeżone dla sądu. Mandat to inna sprawa - jest to rodzaj dobrowolnego poddania się karze, gdyż można go nie przyjąć. Urzędy i urzędnicy nie są uprawnieni do nakładania jakichkolwiek kar bez zgody ukaranego.
asd
8 miesięcy temu
A jeśli samochód zostanie skradziony i pędzi na Ukrainę po wszystkich fotoradarach?
Katarazyna
8 miesięcy temu
Ojojoj... kaski brakuje w budżecie... biorą się więc za naszą
bCXwuSuj
fan
8 miesięcy temu
Cyt: ..."Polegałoby to na tym, że wezwanie do wskazania kierowcy przychodziłoby do właściciela pojazdu."... Brawo autor- a przedtem to pewnie wezwanie przychodziło na sklepik osiedlowy, prawda?
ciach
8 miesięcy temu
Poznam obcokrajowca z egzotycznego kraju celem fikcyjnej sprzedaży auta
A jednak
8 miesięcy temu
Czyli Prezes będzie odpowiedzialny za członków PiS...tak trzymać .
Cwaniaczek
8 miesięcy temu
Ja mam na bezdomnego zarejestrowane. I co
Darek36
8 miesięcy temu
A moze by tak wprowadzic OC dla kierowcy a nie OC auta... Np moj brat 2 razy uszkodzil auto ojca i znizki traci ojciec a nie brat... bratowa chociaz ma prawko nigdy nie jezdzila i nie potrafi jezdzic a wpisana byla z bratem na ich auto i ma 60% znizek... Bez sensu... Mozna trzaskac auta bez liku byle nie swoje i miec nadal znizki a mozna pozyczyc komus auto i ... znizki stracic... Przeciez to nie auto jest winne stluczki, kolizji itp...
Wilk
8 miesięcy temu
Karę płaci kierowca , który popełnia wykroczenie!!!!! A nie właściciel.!!! Tak jest w normalnym kraju. I gdzie tu sprawiedliwość? Chodzi tylko o lepsze sciaganie kasy. To trybunału z takim pomyslem a wlsciciela pomysłu ukarac mandatem za złe korzystanie z rozumu!
...
Następna strona