Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Przestępstwa przeciwko środowisku. Na liście handel nielegalnie pozyskanym drewnem

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
51
Podziel się:

Parlament Europejski przyjął nowe prawo o przestępstwach przeciwko środowisku i grożących za nie sankcjach. Do listy dodano m.in. handel nielegalnie pozyskiwanym drewnem, jak również poważne naruszenia unijnych przepisów o chemikaliach oraz zanieczyszczenia powodowane przez statki.

Przestępstwa przeciwko środowisku. Na liście handel nielegalnie pozyskanym drewnem
Przestępstwa przeciwko środowisku. Na liście m.in. handel nielegalnie pozyskanym drewnem (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, FILIP OLEJOWSKI)

PE 16 listopada 2023 r. uzgodnił treść dyrektywy z Radą Unii Europejskiej, którą tworzą państwa członkowskie. Natomiast we wtorek przyjął ją stosunkiem głosów 499 do 100 (23 osoby wstrzymały się od głosu).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Janusz Piechociński radzi Tuskowi i apeluje do rolników. "Nie tędy droga"

Nowe przestępstwa przeciwko środowisku

W dokumencie znalazł się zaktualizowany wykaz przestępstw przeciwko środowisku. Dodano do niego:

Europosłowie zdecydowali, by w dyrektywie wprowadzono kategorię tzw. przestępstw kwalifikowanych. Są nimi np. wzniecanie pożarów lasów na dużą skalę lub rozległe zanieczyszczanie powietrza, wody i gleby, które niszczy ekosystem.

Będą kary za przestępstwa przeciwko środowisku

Jeśli przestępstwa przeciwko środowisku dopuszczą się osoby fizyczne i przedstawiciele firm, to będą oni podlegać karze pozbawienia wolności. Natomiast jej długość będzie zależeć od tego, jak długotrwałe, poważne i odwracalne są szkody.

I tak za przestępstwa kwalifikowane będzie grozić do ośmiu lat pozbawienia wolności. Z kolei za przestępstwa, które spowodowały śmierć jakiejś osoby – nawet dziesięć lat. Za pozostałe sądy będą mogły wymierzać karę do pięciu lat więzienia.

Sprawcy będą musieli też przywracać środowisko do poprzedniego stanu i rekompensować szkody. Będzie można nakładać na nich również kary finansowe.

Firmom będzie grozić – w zależności od rodzaju przestępstwa – grzywna w wysokości 3-5 proc. rocznych obrotów lub 24-40 milionów euro. Państwa członkowskie będą mogły też decydować, czy ścigać przestępstwa, które popełniono poza ich granicami.

Osoby zawiadamiające o przestępstwach przeciwko środowisku, otrzymają wsparcie i pomoc w postępowaniu karnym. Państwa członkowskie będą musiały zorganizować szkolenia dla: policjantów, sędziów i prokuratorów.

Kraje będą obowiązkowo przygotowywać krajowe strategie zwalczania przestępstw przeciwko środowisku oraz kampanie informacyjne na ten temat. Dane, które będą zbierać państwa członkowskie, pomogą Komisji Europejskiej regularnie aktualizować wykaz przestępstw przeciwko środowisku oraz umożliwią skuteczniejszą walkę z tym zjawiskiem.

Kiedy dyrektywa wejdzie w życie?

Dyrektywa wejdzie w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Państwa członkowskie będą miały dwa lata, by włączyć ją do prawa krajowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
FILTRYPLUS.PL
3 tyg. temu
Drewno jako materiał ekologiczny jest cennym surowcem.
Po przeczytan...
2 miesiące temu
tytułu myślałem, że za kradzież drewna będzie groziła kara śmierci a nie więzienie.
Revolta
2 miesiące temu
Unia aut !!!!
Wolni rolnicy
2 miesiące temu
W UE ludzie dopuścili aby o ich losie decydowali dewiaci którzy do tej pory ukrywali sie przed zdrowym społeczeństwem! Ale my ich zagonimy z powrotem tam skad wypełzli !!!!
Zerkacz
2 miesiące temu
Ta unia to wrzód na D. Dziwne że nie wszyscy jeszcze to wiedzą. Ale się dowiedzą. Tak jak Ci którzy się zgadzali z polityką adolfa. A zauważyli ze jest coś nie tak jak znaleźli się w bydlęcych wagonach i jechali na all inclusive. Wspomnicie moje słowa.... komuna wraca
...
Następna strona