Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego krytycznie o propozycji budżetu UE autorstwa Charlesa Michela

9
Podziel się:

Propozycja budżetu UE na lata 2021-2027 autorstwa szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela jest nieakceptowalna - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel przygotował założenia do budżetu UE na siedem kolejnych lat
Szef Rady Europejskiej Charles Michel przygotował założenia do budżetu UE na siedem kolejnych lat (PAP, Radek Pietruszka)

W piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ma przedstawić założenia budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Zdaniem przewodniczący Parlamentu Europejskiego Davida Sassoli niedopuszczalne dla PE są proponowane cięcia w rolnictwie i spójności.

- Jak możemy zmniejszyć dystans między centrum a peryferiami, jeśli zmniejszymy fundusze na spójność, lub jak rozwijać zieloną Europę, jeśli nie zainwestujemy w rolnictwo? - pytał.

Szef PE przekazał przywódcom, że europarlament jest gotowy odrzucić wszelkie umowy dotyczące unijnego budżetu, które nie dadzą środków na sprostanie wielu wyzwaniom, przed którymi stoi UE.

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

- Nie chcemy oglądać zamykania fabryk, ludzi, którzy tracą pracę, chcemy modelu zrównoważonego rozwoju, który wspiera przedsiębiorczość i tworzy miejsca pracy - zaznaczył Sassoli.

Dodał, że "wszystkie państwa członkowskie bez wyjątku czerpią zyski z UE. Wszyscy otrzymują ogromne korzyści z budżetu europejskiego, a jeszcze bardziej z jednolitego rynku", więc czas najwyższy, by przestać sobie płatników netto do budżetu i beneficjentów.

Propozycja Michela zakłada, że unijny budżet wyniesie 1,074 proc. dochodu narodowego brutto. PE chce, żeby było to 1,3 proc. DNB. Te z pozoru niewielkie różnice oznaczają w rzeczywistości ogromne kwoty, bo 0,01 pkt. proc. to ok. 10 mld euro.

Przyjęcie budżetu unijnego wymaga zgody Parlamentu Europejskiego.

Pierwszy taki budżet

Przedstawiciele państw unijnych będą dyskutowali w Brukseli o budżecie na kolejne siedem lat. Zadanie jest szczególnie trudne, ponieważ po wyjściu ze Wspólnoty Wielkiej Brytanii, zabraknie dużego płatnika netto. Część państw chce to wykorzystać, by ogólnie odchudzić unijny budżet. Inne - w tym Polska - chcą utrzymania wysokich wydatków na wyrównywanie różnic rozwojowych na terenie UE.

Polska strona nie godzi się także na cięcia budżetowe w wydatkach na politykę rolną i spójności. To właśnie z tej puli płynie najwięcej pieniędzy do Polski z Brukseli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Wroceq
4 lata temu
Wstrętne kłamstwa! Jaki ,,jednolity rynek" kiedy konstruuje się prawo tak, żeby polskie firmy przewozowe NIE MOGŁY działac w tym ,,jednolitym " rybku?? Pora pomyslec o retyljacji / ODWZAJEMNIENIU - skonstruujmy NASZE prawo tak, że np BANKI innych państw nie mogą prowadzić działalności w Polsce! - WARTO to rozważyć, skoro (od zawsze płacąc mniej naszym rolnikom), teraz jeszcze niszczy się następną branżę. Może za chwilę dowiemy się, że jest za dużo polskich mebli w Unii, albo jabłeK?? Jak tu więc być w takiej Unii; i PO CO?
hwdpiSS&kukiz
4 lata temu
PiSSiorki jak tam idzie wstawanie z kolan? Podpowiem ze kto nie klęczał wstawać nie musi, weźmy np takiego PajacaAdrianaDyzmę.
Różowa Panter...
4 lata temu
A podobno Unia Europejska to wspólnota prawna, a nie jednolity rynek.
J-23
4 lata temu
Jaki wynik Przywidujecie ...???? Kiedyś było 1:27 a teraz 1:26 czy 2:26.???
Polak
4 lata temu
No i polski premier chce nowych podatków tak rządzi PiS podatki do gury