Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KWY,WS
|
aktualizacja

"Przywrócić wszystkie niedziele handlowe". Platforma nakreśla plan

122
Podziel się:

— Chcemy przywrócenia wszystkich niedziel handlowych — powiedział we wtorek Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego. Poza Koalicją Obywatelską taki pomysł dzieli Trzecia Droga, która chce, aby były dwie niedziele handlowe w miesiącu.

"Przywrócić wszystkie niedziele handlowe". Platforma nakreśla plan
Donald Tusk na spotkaniu z wyborcami w Legionowie. Trzeci z lewej: Andrzej Domański (Agencja Wyborcza.pl, Slawomir Kaminski)

Temat niedziel handlowych wrócił podczas trwającej kampanii wyborczej. Koalicja Obywatelska postuluje otwarcie sklepów we wszystkie niedziele, a Trzecia Droga we dwie w miesiącu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Były tłumy, są pustki. Władze Karpacza: nie tak miało być

— Chcemy przywrócenia wszystkich niedziel handlowych. Pracownikom będzie przysługiwać dwukrotność wynagrodzenia za dzień pracy w weekend w stosunku do stawki w dniu roboczym oraz dwa wolne weekendy w miesiącu — powiedział Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego podczas debaty zorganizowanej przez Business Centre Club oraz Polski Związek Firm Deweloperskich.

W trakcie rozmowy poświęconej obietnicom wyborczym Koalicji Obywatelskiej (KO) Domański zaznaczył, że związki zawodowe zgłaszały potrzebę pracy w weekendy. Według ekonomisty dzięki tej zmianie w przepisach wzrośnie sprzedaż detaliczna. O przywrócenie niedziel handlowych postulują przedsiębiorcy.

Przypomnijmy, że KO zapowiedziała zniesienie zakazu handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.

"Solidarność" odpowiada partiom politycznym

Stanowisko w tej sprawie zabrał Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność", w rozmowie z Dlahandlu.pl. Wskazał on, że jest sceptyczny wobec propozycji Koalicji Obywatelskiej.

— Nie wierzymy w takie rozwiązania, bo wiele już widzieliśmy. Za czasów rządów Tuska musieliśmy pracować często od niedzieli do niedzieli na umowach śmieciowych za 3,50 lub 4,50 zł na godzinę. Temu panu dziękujemy za takie pomysły, które lobbują zagraniczne korporacje. Pracownicy handlu nie wyobrażają sobie, że ktoś im zabierze wolne niedziele. Dodatek finansowy za pracę w niedziele to nie jest żadne rozwiązanie — powiedział Bujara w rozmowie z Dlahandlu.pl.

Przewodniczący dodał, że pracodawcy z jednej strony zapłacą pracownikom więcej za niedzielę, a z drugiej zabiorą im premię lub inny składnik wynagrodzenia, więc w efekcie pracownicy wyjdą na zero.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(122)
Jerzy
miesiąc temu
Wierutne KLAMSTWO i OSZUSTWO katolikow i ludzi pracy. O niedzielne wolne od pracy a poswiecone Bogu walczyla prawdziwa Solidarnosc w 1980.
Werka
3 miesiące temu
Tylko do kina czy restauracji z rodziną w niedziele chętnie pójdzie, ale nie pomyśli ,że tam pracują ludzie którzy mają rodzinę i też chcieliby mieć wolne dlaczego tylko pracownicy handlu mają być uprzywilenowani.
Paula
3 miesiące temu
Pracowników wyeliminują automaty i nie tylko niedziela będzie wolna. Zostanie tylko magazynier i ochroniarz i to tylko w początkowej fazie.
Mowienieniwdz...
4 miesiące temu
Pracuje w handlu i nie wyobrażam sobie, że dojdą jeszcze niedziele. I tak wychodzi zawsze, że jesteśmy 6 dni w tygodniu. Sobota jest normalnie płatna. A niedziela tylko wolna i kiedy tu spędzać czas z rodziną...
Dziubek
4 miesiące temu
Tusk niech pracuje dzień i noc i wszyscy w rządzie szkoły też niech będą otwarte,!!!!
...
Następna strona