Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Ptasia grypa i ASF kosztują budżet setki milionów. Pieniądze skończyły się w maju

7
Podziel się:

Od początku roku wykryto 49 ognisk ASF i 339 ognisk ptasie grypy. Wybito miliony zwierząt. Inspekcji Weterynaryjna szacuje, że na walkę z tymi chorobami może nie starczyć nawet 700 mln zł.

Ptasia grypa i ASF kosztują budżet setki milionów. Pieniądze skończyły się w maju
Zdjęcia zostały zrobione w marcu i kwietniu 2021 w powiecie żuromińskim (Greenpeace, CC BY 2.0)

Od początku 2021 roku wykryto w Polsce 48 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Z tego powodu zostało wybitych około 35 tys. sztuk trzody. Z tego tytułu wypłacono ok. 1,5 mln zł odszkodowań.

Oprócz 48 ognisk ASF odnotowano także 202 tzw. gospodarstwa kontaktowe, w których hodowano ponad 5,5 tys. sztuk świń. Wszystkie te zwierzęta zostały poddane utylizacji. Łącznie zabito 35 tys. świń.

Epidemia ASF wpłynęła na zmniejszenie liczby gospodarstw zajmujących się hodowlą świń. 1 stycznia 2020 r. świnie były hodowane w ponad 124,7 tys. gospodarstw, to 12 miesięcy później ich liczba spadła do 84,7 tys. Od 2015 r. liczba gospodarstw "trzonowych" zmniejszyła się trzykrotnie.

Zobacz także: Nałożyli kary, teraz muszą je cofać. "Kontrole były skandaliczne, przychodzili z gotowym protokołem"

W mniejszym stopniu spadło pogłowie świń z ponad 11,1 mln do 10,7 mln sztuk.

W Polsce od początku roku wykryto także 339 ognisk ptasiej grypy, gdzie było ponad 11,7 mln sztuk drobiu. Dodatkowo zlikwidowano 5,5 mln ptaków ze 150 gospodarstw kontaktowych.

Na walkę z ASF i ptasią grypą przeznaczono w budżecie 430 mln zł. Cała suma została wydana do maja.

Inspekcja Weterynaryjna dostała też środki z rezerwy ogólnej - 262 mln zł i dodatkowo jeszcze 70 mln zł. Główny Inspektor Weterynaryjny Krzysztof Jażdżewski zaznaczył, że nie wyczerpuje to wszystkich potrzeb weterynarii, które wstępnie obliczono na 700 mln zł. Poinformował też, że do końca lipca br. producentom drobiu wypłacono — ponad 160 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
GRYF
3 lata temu
Nie ma żadnych wirusów a jeżeli są to specjalne puszczone przez europejskich decydentów dzisiaj wirusy produkuje się w laboratoriach głupotą jest wierzyć w to że sars cov 2 wziął się od zdechłego nietoperza na targu w Chinach A to co robią z Polską światowi wywrotowcy to jest po prostu faszyzm i rasizm jeżeli zniszczą polskie rolnictwo zniszczą Polskę to co się dzieje na świecie w Europie i w Polsce to są kolejne punkty zamierzonego planu przez wykolejonych globalistów które się wzajemnie uzupełniają bo kiedy założyli zmniejszenie liczby ludności bo ile umrze to umrze ale ile nie narodzi się nowych ludzi i nie będzie potrzebna żywność po pierwsze chodzi o przyjęcie rynku mięsnego przez europejskich Gigantów po przemyśle mięsnym przyjdzie kolej na przemysł mleczny i zbożowy roślinny w rezultacie polscy rolnicy będą zbankrutować i oddawać swoje ziemie pola za bezcen za prawo do minimalnego życia oczywiście powstaną Wielkie korporacje Rolnicze Wielkie rolnicze gospodarstwa których posty goje będą pracować za miskę ryżu do tego prowadzą wykolejeni psychopaci rządzący w Polsce Europie i na świecie nasi potomkowie będą żyć jak w kosmosie będą żywić się żywnością tubek puszek butelek pudełeczek będzie zmienione ich DNA w ten sposób że wszyscy będą tacy sami jak roboty oczywiście będzie też prowadzona kontrola urodzin
Arek
3 lata temu
Za wybicie 35tys świń wypłacono 1,5miliona złotych czyli ok 42zł za sztukę. Dziwicie się , że rolnicy się buntują?
waela
3 lata temu
wybijanie pod pretekstem niszkodliwego nikomu wirusa miliony niewinnych zwierzat, po to aby Gejts wprowadzic mogl sztuczne mieso na rynek. Za zabicie pieska czlowiek idzie siedziec a oni tyle morduja i dostaja od nas obywateli wielka kase w nagrode
Joanna K.
3 lata temu
ASF nie szkodzi ludziom, szkodzi cholernym handlarzom. Wybitot 35 tys wieprzów? Ja proponuję, zeby zaczęto wybijać decydenów - bardziej się opłaci a i koszt będzie mniejszy.
Almanzor
3 lata temu
Zwykła wojna eco nomiczna. „Patrzcie, o giaury! Jam siny, blady, Zgadnijcie, czyim ja posłem? Jam was oszukał, wracam z Grenady, Ja wam zarazę przyniosłem