Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Pułapka rentowa zlikwidowana. Od 2023 r. świadczenie w górę

32
Podziel się:

- W przyszłym roku renta socjalna wyniesie co najmniej 1588,44 zł brutto. W 2015 r. świadczenie to wynosiło 739, 58 zł brutto - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Od tego roku zniesiona została tzw. pułapka rentowa.

Pułapka rentowa zlikwidowana. Od 2023 r. świadczenie w górę
"Renta socjalna w 2023 r. wyniesie więc co najmniej 1588,44 zł brutto" - powiedział Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny (PAP, Tomasz Gzell)

Wiceminister Szwed przypomniał, że od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się zasady "dorabiania" do renty socjalnej.

Od 1 stycznia nie ma już tak zwanej pułapki rentowej. To była nasza odpowiedź na apel środowisk osób z niepełnosprawnościami. Pułapka rentowa polegała na tym, że według wcześniejszych przepisów, jeżeli dana osoba otrzymywała dochody do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to była pozbawiona renty socjalnej - wyjaśnił wiceminister.

Od 1 stycznia 2022 r. kwota ta została zwiększona do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (8003,20 zł), i dopiero po jej osiągnięciu zostanie zawieszone pobieranie renty socjalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wiek emerytalny w Polsce. "Podniesienia nie będzie. Decyzję zostawiamy pracownikowi"

Obecnie rencista socjalny może dorabiać do renty na tych samych zasadach, jak rencista z tytułu niezdolności do pracy w powszechnym systemie emerytalnym. Jeżeli ma dochody wynoszące do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które wynoszą obecnie 4309,40 zł brutto, to nie ma żadnych potrąceń.

- Jeżeli zarabia w przedziale od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to świadczenie zmniejszone jest o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia, która od 1 marca 2022 r. wynosi 691,94 zł. Kwota ta ustalana jest co roku, w ramach waloryzacji w marcu - tłumaczy Szwed.

Podkreślił, że zniesienie tzw. pułapki rentowej wpływa na zwiększenie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Obecnie renta socjalna wynosi 1338,44 zł brutto. Z danych ministerstwa wynika, że pobiera ją blisko 290,1 tys. osób.

Wiceszef MRiPS zaznaczył, że świadczenie to podlega corocznej waloryzacji, tak jak emerytury. - Planujemy w 2023 r. minimalny wzrost świadczeń na poziomie 250 zł. Renta socjalna w 2023 r. wyniesie więc co najmniej 1588,44 zł brutto - powiedział Szwed. Dla porównania - jak dodał - renta socjalna w 2015 r. wynosiła 739, 58 zł brutto.

Osoby pobierające rentę socjalną otrzymują także trzynaste i czternaste świadczenie.

Od 2022 roku osoba dorabiająca do renty socjalnej rozlicza się po upływie roku kalendarzowego – rocznie lub miesięcznie, w zależności od tego, który sposób jest dla niej korzystniejszy. Wcześniej renta była zawieszana na bieżąco - za każdy miesiąc.

Na zmniejszenie albo zawieszenie renty socjalnej wpływa m.in. przychód osiągany z działalności podlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, np. z pracy na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, z pozarolniczej działalności.

Dla kogo renta socjalna?

Od 1 stycznia 2022 r. na wysokość renty socjalnej nie wpływają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Aby otrzymać rentę socjalną, należy być pełnoletnim mieszkańcem Polski i posiadać ważne orzeczenie lekarskie o całkowitej niezdolności do pracy – albo stałe, albo czasowe. Renta socjalna przysługuje wtedy, gdy niezdolność do pracy powstała w wyniku choroby lub wypadku nabytego przed ukończeniem przez osobę pobierającą świadczenie 18. roku życia, w trakcie pobierania przez nią nauki (do 25. roku życia), a także w czasie jej studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
Załamana
rok temu
Czegoś nie rozumiem ,renta socjalna czyli całkowicie niezdolny do pracy może dorobić pracując?A jeszcze będzie miał 1500 renty? Co ma powiedzieć emeryt 30 lat pracy i 1300 zł emerytury? A co mam powiedzieć ja 27 lat pracy ( w tym 10 lat na wysokim zusie ostatnie składki to były już po 1500 z małej działalności) orzeczona częściowa niezdolność do pracy z całkowitym zakazem wysiłku fizycznego 1070 zł renty.Chętnie dorobię tylko gdzie bez wysiłku fizycznego ,bez znajomości ? Podwyżki wszystkiego dobijają ,leczenie kosztuje jak żyć?
Rolo
2 lata temu
Niestety pominięto niepełnosprawnych którzy mają możliwość zajęcia się rolnictwem. W tej kwestii ustawa nie była niestety zmieniana.
Iks de
2 lata temu
Likwidacja pulapki rentowej polega na tym że są zlikwidowane limity i progi dochodowe nakazujące wybór: albo godziwa pensja, albo renta! To co jest opisane w tym artykule to ordynarna manipulacja i clickbait, bo już od stycznia 2022 wprowadzono złagodzenie tej pułapki, ale ona nadal istnieje. Nie ma mowy o likwidacji pułapki o 2023. Oszuści...
Nona
2 lata temu
No i co z tego że renta była w wysokości 739 zł jeśli można było więcej kupić nie tylko lekarstw ale i jedzenia? Teraz 13,14 a coraz więcej ludzi jest na skraju ubóstwa.Wtedy za rentę można było kupić tonę węgla a dziś?
Emeryt
2 lata temu
Co z dodatkiem drozyznianym lub.II waloryzacja w 2022 r. Ile można czekać? Inflacja 17,2 a waloryzacja tylko 7 % ? Dramat ! Na zachodzie emeryci dostają wszyscy dodatek drozyzniany, a u nas sami sobie dali podwyżki, nagrody , a o emerytach zapomnieli ?
...
Następna strona