Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Pułapka rentowa zlikwidowana. Od 2023 r. świadczenie w górę

32
Podziel się:

- W przyszłym roku renta socjalna wyniesie co najmniej 1588,44 zł brutto. W 2015 r. świadczenie to wynosiło 739, 58 zł brutto - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Od tego roku zniesiona została tzw. pułapka rentowa.

Pułapka rentowa zlikwidowana. Od 2023 r. świadczenie w górę
"Renta socjalna w 2023 r. wyniesie więc co najmniej 1588,44 zł brutto" - powiedział Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny (PAP, Tomasz Gzell)

Wiceminister Szwed przypomniał, że od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się zasady "dorabiania" do renty socjalnej.

Od 1 stycznia nie ma już tak zwanej pułapki rentowej. To była nasza odpowiedź na apel środowisk osób z niepełnosprawnościami. Pułapka rentowa polegała na tym, że według wcześniejszych przepisów, jeżeli dana osoba otrzymywała dochody do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to była pozbawiona renty socjalnej - wyjaśnił wiceminister.

Od 1 stycznia 2022 r. kwota ta została zwiększona do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (8003,20 zł), i dopiero po jej osiągnięciu zostanie zawieszone pobieranie renty socjalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wiek emerytalny w Polsce. "Podniesienia nie będzie. Decyzję zostawiamy pracownikowi"

Obecnie rencista socjalny może dorabiać do renty na tych samych zasadach, jak rencista z tytułu niezdolności do pracy w powszechnym systemie emerytalnym. Jeżeli ma dochody wynoszące do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które wynoszą obecnie 4309,40 zł brutto, to nie ma żadnych potrąceń.

- Jeżeli zarabia w przedziale od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to świadczenie zmniejszone jest o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia, która od 1 marca 2022 r. wynosi 691,94 zł. Kwota ta ustalana jest co roku, w ramach waloryzacji w marcu - tłumaczy Szwed.

Podkreślił, że zniesienie tzw. pułapki rentowej wpływa na zwiększenie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Obecnie renta socjalna wynosi 1338,44 zł brutto. Z danych ministerstwa wynika, że pobiera ją blisko 290,1 tys. osób.

Wiceszef MRiPS zaznaczył, że świadczenie to podlega corocznej waloryzacji, tak jak emerytury. - Planujemy w 2023 r. minimalny wzrost świadczeń na poziomie 250 zł. Renta socjalna w 2023 r. wyniesie więc co najmniej 1588,44 zł brutto - powiedział Szwed. Dla porównania - jak dodał - renta socjalna w 2015 r. wynosiła 739, 58 zł brutto.

Osoby pobierające rentę socjalną otrzymują także trzynaste i czternaste świadczenie.

Od 2022 roku osoba dorabiająca do renty socjalnej rozlicza się po upływie roku kalendarzowego – rocznie lub miesięcznie, w zależności od tego, który sposób jest dla niej korzystniejszy. Wcześniej renta była zawieszana na bieżąco - za każdy miesiąc.

Na zmniejszenie albo zawieszenie renty socjalnej wpływa m.in. przychód osiągany z działalności podlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, np. z pracy na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, z pozarolniczej działalności.

Dla kogo renta socjalna?

Od 1 stycznia 2022 r. na wysokość renty socjalnej nie wpływają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Aby otrzymać rentę socjalną, należy być pełnoletnim mieszkańcem Polski i posiadać ważne orzeczenie lekarskie o całkowitej niezdolności do pracy – albo stałe, albo czasowe. Renta socjalna przysługuje wtedy, gdy niezdolność do pracy powstała w wyniku choroby lub wypadku nabytego przed ukończeniem przez osobę pobierającą świadczenie 18. roku życia, w trakcie pobierania przez nią nauki (do 25. roku życia), a także w czasie jej studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
Załamana
2 miesiące temu
Czegoś nie rozumiem ,renta socjalna czyli całkowicie niezdolny do pracy może dorobić pracując?A jeszcze będzie miał 1500 renty? Co ma powiedzieć emeryt 30 lat pracy i 1300 zł emerytury? A co mam powiedzieć ja 27 lat pracy ( w tym 10 lat na wysokim zusie ostatnie składki to były już po 1500 z małej działalności) orzeczona częściowa niezdolność do pracy z całkowitym zakazem wysiłku fizycznego 1070 zł renty.Chętnie dorobię tylko gdzie bez wysiłku fizycznego ,bez znajomości ? Podwyżki wszystkiego dobijają ,leczenie kosztuje jak żyć?
Rolo
3 miesiące temu
Niestety pominięto niepełnosprawnych którzy mają możliwość zajęcia się rolnictwem. W tej kwestii ustawa nie była niestety zmieniana.
Iks de
4 miesiące temu
Likwidacja pulapki rentowej polega na tym że są zlikwidowane limity i progi dochodowe nakazujące wybór: albo godziwa pensja, albo renta! To co jest opisane w tym artykule to ordynarna manipulacja i clickbait, bo już od stycznia 2022 wprowadzono złagodzenie tej pułapki, ale ona nadal istnieje. Nie ma mowy o likwidacji pułapki o 2023. Oszuści...
Nona
5 miesięcy temu
No i co z tego że renta była w wysokości 739 zł jeśli można było więcej kupić nie tylko lekarstw ale i jedzenia? Teraz 13,14 a coraz więcej ludzi jest na skraju ubóstwa.Wtedy za rentę można było kupić tonę węgla a dziś?
Emeryt
5 miesięcy temu
Co z dodatkiem drozyznianym lub.II waloryzacja w 2022 r. Ile można czekać? Inflacja 17,2 a waloryzacja tylko 7 % ? Dramat ! Na zachodzie emeryci dostają wszyscy dodatek drozyzniany, a u nas sami sobie dali podwyżki, nagrody , a o emerytach zapomnieli ?
...
Następna strona