Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Punktują rząd w sprawie emerytur i KPO. PiS "udaje, że tego wątku nie ma"

265
Podziel się:

Mateusz Morawiecki i rzecznik rządu Piotr Müller udostępnili wideo, które odnosi się do referendalnego pytania, dotyczącego wieku emerytalnego. Sławomir Dudek zwrócił uwagę, że stoją one w sprzeczności z zapisami KPO, a kilka dni temu rządu zwrócił się z prośbą o dodatkowe środki w ramach funduszu.

Punktują rząd w sprawie emerytur i KPO. PiS "udaje, że tego wątku nie ma"
Mateusz Morawiecki udostępnił wideo na temat wieku emerytalnego (PAP, Marian Zubrzycki)

Prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych Sławomir Dudek odniósł się do wpisów na portalu X Mateusza Morawieckiego i rzecznika rządu Piotra Müllera. Politycy Zjednoczonej prawicy udostępniali filmik dotyczący pytania referendalnego na temat wieku emerytalnego. Dudek przypomniał, że kwestie dotyczące emerytury znajdują się w Krajowym Planie Odbudowy.

Dwa dni temu wysłaliście w nocy wniosek o pożyczki z KPO. A co jest w KPO, który przygotowaliście. Mówicie to samo, o "niekorzystnej sytuacji". Bo to prawda, w Brukseli, w KPO, mówicie jedno, a społeczeństwu co innego.

Dudek nawiązał tym do prośby polskiego rządu o modyfikację Krajowego Planu Odbudowy. Rządzący chcą m.in. dodania rozdziału dotyczącego planu mającego na celu uwolnienie się Europy od rosyjskich paliw kopalnych, zwanego REPowerEU. W związku z tym Warszawa zawnioskowała o wypłatę dodatkowych miliardów euro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wypłata czternastej emerytury. Na co przeznaczą ją Polacy?

O tym rząd nie mówi w sprawie wieku emerytalnego

Jak zauważa w rozmowie z money.pl założyciel Debaty Emerytalnej, ekspert emerytalny i rynku pracy w HRK Oskar Sobolewski, w KPO znajdują się punkty dotyczące kwestii wyzwania związanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Rządzący wiedzą, jakie są nastroje społeczne dotyczące kwestii wieku emerytalnego. Kontynuują swoją narrację z roku 2015 i 2016, kiedy reformy dotyczące wieku (czyli obniżenia do poziomu 60/65) były procedowane i wdrażane. Próbują z jednej strony trwać przy wieku 60 i 65 lat, a z drugiej w KPO jest dość istotny element dotyczący wieku emerytalnego. O tym się nie mówi albo przynajmniej udaje, że tego wątku nie ma. Nie tylko tego, także kwestii, chociażby pełnego oskładkowania zleceń – mówi ekspert.

Sobolewski zauważa, że rządzący wprowadzili zerowy PIT dla seniorów w ramach tzw. Polskiego Ładu, tylko jest to rozwiązanie, które nie zachęca tych, którzy chcieliby szybciej przejść na emeryturę i mieliby pracować krócej. Skierowane jest głównie do tych, którzy na tym rynku pracy pozostali. Warto stworzyć lepszy katalog zachęt do pozostawania na rynku pracy zamiast szybkiego przejścia na emeryturę.

Rząd, zamiast rozmawiać, wyjaśniać, tłumaczyć zależność pomiędzy wiekiem emerytalnym a wysokością świadczeń emerytalnymi woli zniechęcać do tej dłuższej pracy trzynastymi i czternastymi emeryturami – podsumowuje Oskar Sobolewski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(265)
15 październi...
3 tyg. temu
Zadziwia mnie, jak ciche i niemrawe jest społeczne oburzenie na wpisanie Bąkiewicza, Mejzy i Mateckiego na listy PiS
Swk
3 tyg. temu
Jak jest zapis w kamieniach milowych narzucony przez Unię to wydłużyć wiek emerytalny o 1 miesiąc aby urzędasy unijni nie mogli się przyczepić i ludzie to zrozumieją.
antypis
3 tyg. temu
Kaczyński ma dundla na rekawie i knuta w obmajtkach.Jezeli nie Donald Tusk to kto? Jeżeli nie z Romanem Giertychem,Michałem Kołodziejczakiem to z kim zakończy rządy największych nieudaczników,złodziei,niekompetentnych z gangu prezesa Jarosława Kaczyńskiego,przed rzadami którego ostrzegał nawet jego św. pamięci ojciec Rajmund..Błagał aby nigdy nie dopuścić synów do rzadzenia,bo są wredni,mściwi i zniszczą każdego mądrzejszego od nich.Nieszczęscie smoleńskie do którego się przyczynili już znamy.Nieszczęscie rzadzenia dokładnie poznajemy.Oby nie spełniła się przestroga Lecha Wałęsy,który powiedział,że Kaczyńscy mogą nawet doprowadzić do trzeciej wojny światowej!Tylko z Donaldem Tuskiem,tylko pod Koalicji Obywatelskiej znakiem Polska znowu może być demokratyczna,prawa i sptrawiedliwa.Zapamiętajcie to sobie kochani wyborcy chociaż raz przed wyborami!!
fikimiki
3 tyg. temu
Późniejsze emerytury to okradanie ubezpieczonych, ile osób nie dozyje tych 67 lat? i pomimo ze całe życie odkładali na konto emmerytalne dostana okrągłe ZERO- nawet zasiłku pogrzebowego nie dostana większego. To ubezpieczony powinien decydować w jakim momencie swojego zycia chce zacząć pobierać zgromadzony kapitał i powinna być możliwość wyboru emerytury od 60 roku życia bez względu na płęć. Zróżnicowanie wieku jest niekonstytucyjne dyskryminuje mężczyzn ze względu na płeć. Po wyczerpaniu konta emerytalnego i przeżyciu ponad przewidywany wiek ubezpieczony powinien przechodzić na rentę socjalną, a pieniadze których nie odebrał powinny być wypłacane (w miesięcznych ratach) rodzinie do czasu przewidywanego wieku jego życia osoby zmarłej z potrąceniem np. 20% które przeznaczone byłyby na tworzenie funduszu rent socjalnych dla seniorów.
Piotr
3 tyg. temu
Dlaczego tak surowo cenzurujecie komentarze.Było jeszcze wczoraj kilka ciekawych .co prawda krytycznych wobec wydłużenia wieku emeryt., dzisiaj już nie ma.Nie moich zaznaczam,ale chciałem sobie wynotować.
...
Następna strona