Trwa ładowanie...
bDXQZnUB

Notowania

Oskar Sobolewski – Wszystkie wiadomości

Babcia+. Rodzic zyska, dziadkowie stracą? Ekspert ocenia rządowy pomysł
3
26.04.2021 12:52

POLITYKA PRORODZINNA
 / 
Babcia+. Rodzic zyska, dziadkowie stracą? Ekspert ocenia rządowy pomysł

Rząd szykuje nowy program w ramach polityki prorodzinnej. "Babcia+", bo tak nieoficjalnie się o nim mówi, ma być wzorowany na rozwiązaniu znanym z Węgier. Zasiłek matki, która wraca do pracy, miałby być przeniesiony na babcię lub dziadka, którzy zaopiekowaliby się dzieckiem. Na Węgrzech nie można tego łączyć ani z pracą, ani nawet ze emeryturą. Dla babć i dziadków, którzy pracują i nie są jeszcze na emeryturze, to rozwiązanie szkodliwe, bo nie będą otrzymywali oskładkowanego wynagrodzenia, które buduje ich przyszłą emeryturę. Z kolei rodzic, który szybciej wróci do pracy, może liczyć na wyższą emeryturę. - To prawda, natomiast uważam, że państwo powinno prowadzić inną politykę, stawiać na żłobki i przedszkola. I nie robić tego kosztem niższych emerytur osób, które są w wieku przedemerytalnym. Szukajmy rozwiązań systemowych - ocenił w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł
48
26.04.2021 11:59

EMERYTURA
 / 
Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł

Polskie społeczeństwo się starzeje, będzie coraz więcej emerytów. Czy przy takiej perspektywie jest szansa na rezygnację z opodatkowania emerytur? - Byłaby to duża korzyść dla emerytów. Gdyby zrezygnowano z 13. i 14. emerytur i waloryzowali świadczenie o wskaźnik inflacji, to dla systemu emerytalnego to rozwiązanie byłoby do udźwignięcia - mówił w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. - To jest takie rozwiązanie, które można oceniać w bardziej pozytywny sposób niż różnego rodzaju rozdawnictwo emerytalno-wyborcze, które widzimy od kilku lat - ocenił.

Likwidacja OFE. Rząd chce łatać budżet. "Nie myśli o emerytach"
233
26.04.2021 11:20

EMERYTURY
 / 
Likwidacja OFE. Rząd chce łatać budżet. "Nie myśli o emerytach"

Wielka rewolucja w emeryturach musi zaczekać. Sejm wciąż przekłada głosowanie w tej sprawie. - Najbliższe posiedzenie Sejmu jest 19-20 maja. Wszystko jest przygotowane, brakuje tylko głosowania. Ewidentnie Solidarna Polska zaskoczyła. Podejrzewam, że rząd nie spodziewał się tego, ale że finalnie uda się znaleźć się większość. Pytanie, co otrzyma Zbigniew Ziobro, żeby ten projekt uzyskał poparcie jego partii - komentował w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Jak dodał, cel likwidacji OFE jest jasny: pobranie jak największej kwoty z pieniędzy zgromadzonych w OFE w ramach opłaty przekształceniowej. W najbardziej optymistycznym scenariuszu - choć mało realnym - do budżetu mogłoby wpaść nawet 20 mld zł. - Rząd bynajmniej nie myśli o przyszłych emerytach, tylko o tym, co tu i dzisiaj. A pamiętajmy, że w przyszłości emeryci będą mieli dużo niższe świadczenia. Pamiętajmy, że jest to swego rodzaju okradanie emerytów - ocenił.

"Szkodliwe rozwiązanie". Ekspert o nowym pomyśle rządu
22
26.04.2021 10:57

EMERYTURY
 / 
"Szkodliwe rozwiązanie". Ekspert o nowym pomyśle rządu

Rząd szykuje nowy program w ramach polityki prorodzinnej. "Babcia+", bo tak nieoficjalnie się o nim mówi, ma być wzorowany na rozwiązaniu znanym z Węgier. Zasiłek matki, która wraca do pracy, miałby być przeniesiony na babcię lub dziadka, którzy zaopiekowaliby się dzieckiem. Na Węgrzech nie można tego łączyć ani z pracą, ani nawet ze emeryturą. Czy to dobre rozwiązanie? - Dla babć i dziadków, którzy pracują i nie są jeszcze na emeryturze, to rozwiązanie szkodliwe, bo nie będą otrzymywali oskładkowanego wynagrodzenia, które buduje ich przyszłą emeryturę - mówił w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Jak dodał, trudno jednak na razie całościowo ocenić ten pomysł, bo jest wokół niego zbyt wiele niewiadomych. - Natomiast patrząc ogólnie, jest to coś, co ma obniżyć przyszłym babciom i dziadkom emerytury. Szybciej skuszą się na to emeryci niż osoby, które jeszcze pracują. Dla tych emerytów, którzy otrzymaliby zasiłek w jego górnej granicy, a na Węgrzech jest to równowartość 3 tys. zł, brzmi to dobrze. Zwłaszcza gdy ich emerytura jest niższa - ocenił.

Money. To się liczy. Babcia plus. Dla kogo dodatkowe pieniądze?
4
26.04.2021 8:54

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Babcia plus. Dla kogo dodatkowe pieniądze?

Dziś w programie pytamy o pomysły, które mają zmienić sytuację emerytów. Gościem będzie Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Zapraszamy od 9.15

bDXQZnUD
ZUS czy IKE? Kiedy "odrobimy" opłatę przekłształceniową? "Minimum 10 lat"
54
09.03.2021 12:19

OFE
 / 
ZUS czy IKE? Kiedy "odrobimy" opłatę przekłształceniową? "Minimum 10 lat"

Rząd likwiduje OFE. Polacy będą mogli przenieść swoje pieniądze do ZUS lub zostać w IKE i zapłacić 15-proc. opłatę przekształceniową. - Przedstawimy dokładną ekspertyzę, w której wyliczymy, kiedy odrobimy tę opłatę. Tak na szybko mogę podać, że przy średnich wynikach inwestycyjnych IKE raczej nie uda się to szybciej niż po 10 latach. Jeśli jesteśmy młodsi, to powinniśmy zdecydować się na IKE. Osoby starsze powinny wybrać ZUS – mówił w programie "Money. To się liczy" ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. OFE mają zniknąć 1 czerwca.

Zmiany w emeryturach. Skorzystają kobiety. "Trzeba usuwać luki w wysokości świadczeń"
76
09.03.2021 11:38

KOBIETY
 / 
Zmiany w emeryturach. Skorzystają kobiety. "Trzeba usuwać luki w wysokości świadczeń"

Emerytury bez podatku. Taka możliwość byłaby dla osób, które dostają świadczenie w wysokości do 2,500 zł. Oznacza to, że na zmianach skorzystają przede wszystkim kobiety. - Systemowo kobiety otrzymują niższe emerytury. Jest to ok. 2000 zł, a mężczyźni mają o 1000 zł więcej. Ta różnica to efekt niższego wieku emerytalnego i krótszego okresu składkowego, który wynika m.in. z urlopu wychowawczego i macierzyńskiego. Trzeba w końcu pozbyć się tej luki – wskazał w programie "Money. To się liczy" ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. W Polsce ok. 60 proc. kobiet otrzymuje emeryturę w wysokości 2,500 zł.

Emerytura bez podatku. "Ta propozycja to sondowanie elektoratu"
333
09.03.2021 10:50

EMERYTURY
 / 
Emerytura bez podatku. "Ta propozycja to sondowanie elektoratu"

Prawo i Sprawiedliwość ma nowy pomysł dla emerytów. Chodzi o to, aby osoby, które dostają niskie świadczenie, czyli nie więcej niż 2500 zł, nie musiałyby płacić podatku. - Ta propozycja to z jednej strony sondowanie elektoratu, z drugiej strony może to być budowanie poparcia na wypadek przedterminowych wyborów. Nieopodatkowana emerytura byłaby na pewno dobrym rozwiązaniem dla emerytów – mówił w programie "Money. To się liczy" ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. Przypomnijmy, że kilka lat temu podobny pomysł złożyło w Sejmie PSL. - To by oznaczało, że można procedować ten projekt już na najbliższym posiedzeniu. Z perspektywy emerytów rozwiązanie lepsze niż 13. i 14. emerytura – dodał Sobolewski.

Rząd szykuje zmianę ws. umów zleceń. "Pracodawcy będą wypychać na samozatrudnienie"
30
19.01.2021 16:32

SKŁADKI
 / 
Rząd szykuje zmianę ws. umów zleceń. "Pracodawcy będą wypychać na samozatrudnienie"

W wykazie prac rządowych pojawił się projekt ustawy w sprawie umów zleceń. - Z perspektywy pracodawcy ewentualne pełne oskładkowanie oznaczałoby wyższe koszty pracy - komentuje w rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

bDXQZnUJ
Wyższa emerytura dla opozycjonistów z czasów PRL. "To sprawiedliwość społeczna"
407
11.08.2020 11:44

EMERYTURY
 / 
Wyższa emerytura dla opozycjonistów z czasów PRL. "To sprawiedliwość społeczna"

Każdy ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej politycznie będzie mieć emeryturę w wysokości co najmniej 2,4 tys. złotych brutto - ujawnił w programie "Tłit" WP rzecznik rządu Piotr Müller. - To wyraz sprawiedliwości dziejowej - komentuje Jan Kasprzyk z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Głodowe emerytury. "Potrzeba świadomego oszczędzania"
262
17.06.2020 12:34

EMERYTURA
 / 
Głodowe emerytury. "Potrzeba świadomego oszczędzania"

Ponad 330 tys. emerytów pobiera świadczenia poniżej emerytury minimalnej. Będą na garnuszku państwa, mimo że do garnuszka nic nie dołożyli? - Dokładnie tak. To osoby, które miały kilka lat składkowych. Najgorsze są przypadki, gdy ktoś miał jeden miesiąc składkowy i dostaje emeryturę w wysokości kilkudziesięciu groszy, gdzie przelew jest droższy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. - Potrzeba szerokiej debaty emerytalnej, która przygotuje nas na to co będzie w roku 2060. PPK będzie tym produktem, w którym będziemy mogli oszczędzać na przyszłość. Przechodzimy z tematów covidowych na rzeczywistość sprzed marca, zarówno Pracownicze Plany Kapitałowe, jak i Pracownicze Programy Emerytalne cały czas żyją - dodał.

243 mld zł przybyło ubezpieczonym w ZUS. "Kwestia księgowości"
37
17.06.2020 12:01

EMERYTURA
 / 
243 mld zł przybyło ubezpieczonym w ZUS. "Kwestia księgowości"

ZUS informuje, że w wyniku czerwcowej waloryzacji klientom Zakładu przybyło ponad 243 mld zł. Skąd te pieniądze? - W tabelce wszystko można pokazać, to kwestia waloryzacji świadczeń, które znajdują się na kontach. Waloryzacja była spora, więc środki są zwiększone księgowo, a rząd się może tym pochwalić - powiedział w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. - Te 243 mld zł to środki wszystkich osób, które mają konta w ZUS, więc robi ona wrażenie pokazywana w całości. Dobra kondycja gospodarki w ostatnich latach pozwoliła na taki wzrost. Cieszyć mogą się osoby, które teraz będą przechodziły na emerytury - dodał.

Emerytki z rocznika 1953 dostaną pieniądze. "Ustawa przyjęta na wybory"
11
17.06.2020 11:35

EMERYCI
 / 
Emerytki z rocznika 1953 dostaną pieniądze. "Ustawa przyjęta na wybory"

Rząd zapowiada wyrównanie emerytur kobietom z rocznika 1953. - Na pewno te kobiety mogą się cieszyć z tego, że dostaną wyrównanie czy podwyżkę świadczenia. Jednak moment przyjęcia ustawy niewątpliwie zbiega się z kalendarzem wyborczym, rząd mógł to zrobić wcześniej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. - Sytuacja wyborcza pomogła tym osobom. Tanim kosztem rząd ogłosi sukces. Domniemywam, że ustawa zostanie przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Co do kwot, takie osoby mogą liczyć nawet na 13 tys. wyrównania oraz 200 zł podwyżki świadczenia wypłacanego co miesiąc - dodał.

bDXQZnUK
Wiek emerytalny. "Im niższy, tym mniej pieniędzy. O tym władza nie mówi"
286
17.06.2020 11:16

EMERYTURA
 / 
Wiek emerytalny. "Im niższy, tym mniej pieniędzy. O tym władza nie mówi"

Obniżenie wieku emerytalnego to populizm, który sprawi, że Polacy będą na głodowych emeryturach? - Biorąc pod uwagę, że dzisiaj osoby przechodzące na emeryturę otrzymują 50-55 proc. ostatniej pensji, w momencie przejścia na emeryturę za 30-40 lat to będzie 20-25 proc. ostatniej pensji. Pracujemy i opłacamy składki, więc emerytura będzie, kwestia tylko jej wysokości - powiedział w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. - Obniżenie wieku emerytalnego to wprost obniżenie wysokości emerytur. Społeczeństwo nie jest tego świadome. Na populistycznych pomysłach udało się wygrać obecnej władzy, a ta sytuacja krzywdzi pokolenia osób, które zaczynają aktywność zawodową, a nie tych, którzy je uchwalili. Im to w żaden sposób nie zaszkodzi - dodał.

"Money. To się liczy". Wyższa emerytura dla tysięcy Polaków
10
17.06.2020 9:07

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Wyższa emerytura dla tysięcy Polaków

Dziś w "Money. To się liczy" tematem podwyżka emerytury dla kilkudziesięciu tysięcy Polaków. Kto dostanie pieniądze? Ile wyniosą podwyżki? Gościem będzie Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Zapraszamy od 9.15.

"Money. To się liczy". Kandydaci na prezydenta chcą zmian w emeryturach
7
03.03.2020 9:10

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Kandydaci na prezydenta chcą zmian w emeryturach

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o propozycje zmian w systemie emerytalnym, gościem będzie Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. W drugiej części o stanie polskiej gospodarki i długofalowych skutkach koronawirusa dla biznesu mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Zapraszamy od 9.15.