Trwa ładowanie...
bEEAbxIl
Notowania

Oskar Sobolewski – Wszystkie wiadomości

Waloryzacja emerytur 2022. Ile konkretnie? Inflacja zje podwyżki? Ekspert wylicza
130
25.08.2021 15:56

EMERYTURA
 / 
Waloryzacja emerytur 2022. Ile konkretnie? Inflacja zje podwyżki? Ekspert wylicza

Rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok, zakłada m.in. waloryzację ren i emerytur na poziomie 4,89 proc. O ile konkretnie wzrosną emerytury? - Najniższa emerytura to będzie około 1315 złotych, minimum, a może nawet 1320 zł. Mówimy o kwotach brutto - powiedział w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. Był też pytany, czy waloryzacja emerytur nie zostanie zjedzona przez wzrost cen. - Oczywiście głównym powodem waloryzacji jest inflacja, czyli wzrost cen, który w ostatnich miesiącach rozpędza się coraz bardziej i też jest historyczny, patrząc po ostatniej dekadzie. Finalnie duża część, pytanie jak duża, zostanie skonsumowana przez wszechobecne podwyżki cen, czy to produktów żywnościowych, czy energii, kosztów paliwa. Ale nadal jest to ustawowe prawo do zwiększenia wartości świadczenia. Gdyby tego nie było, emerytury co roku znaczyłyby coraz mniej, ich wartość byłaby coraz niższa. Inną kwestią jest poziom wyznaczenia waloryzacji, kreatywność budżetu od wielu lat osiąga kolejne poziomy. Tu nie ma wątpliwości, że jest to szukanie oszczędności wszędzie, gdzie się da. Jedną z opcji jest wpisywanie do budżetu minimalnego wskaźnika waloryzacji, a ona pewnie będzie jeszcze wyższa. Może się jednak okazać, że gdyby rząd szykował się do przedterminowych wyborów, to ta waloryzacja mogłaby być również kwotowa, na poziomie co najmniej 100 zł. Chociaż dopóki nie będzie rozpisanych wcześniejszych wyborów nie powinniśmy się tego spodziewać - odparł.

Waloryzacja emerytur. 2022 rok ma być rekordowy. Ekspert: Może być więcej niż zapowiada rząd
406
25.08.2021 11:26

EMERYTURA
 / 
Waloryzacja emerytur. 2022 rok ma być rekordowy. Ekspert: Może być więcej niż zapowiada rząd

Waloryzacja rent i emerytur w 2022 roku ma wynieść 4,89 proc. To założenie przyjętego przez rząd projektu budżetu państwa na przyszły rok. - Rząd zawsze bardzo ostrożnie podchodzi do budżetu. Każda dziesiąta część procenta, to oszczędności rzędu milionów, a nawet miliardów złotych. W zeszłym roku było podobnie. Patrząc na inflację i na to, co będzie działo się w kolejnych miesiącach, można zakładać, że inflacja będzie na równie wysokim poziomie. Dlatego można przyjąć, że będzie to wzrost emerytur nawet o 5,5 proc., a może i więcej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. - Tym bardziej, że inflacja emerycka jest wyższa od standardowej. To kwestia dóbr, które emeryci potrzebują. Ich ceny rosną jeszcze mocniej. To dobra wiadomość dla emerytów, bo ich świadczenie wzrośnie od 1 marca 2022 roku. Patrząc systemowo, emeryci i tak zawsze dostają najwięcej, bo wskaźnik inflacji wpływa na wysokość emerytur, a większość świadczeń nie rośnie w takim tempie. Emeryci co do zasady są na plusie - dodał.

Emerytura obywatelska bez szans. Ekspert mówi o prawach nabytych
100
26.06.2021 0:02

WIDEO
 / 
Emerytura obywatelska bez szans. Ekspert mówi o prawach nabytych

Polska powinna wprowadzić emerytury obywatelskie - od lat przekonuje Robert Gwiazdowski i jako przykład wskazuje Kanadę. O pomysł emerytury minimalnej równej dla wszystkich, niezależnie od liczby przeprowadzonych lat, spytaliśmy Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego. - Pytanie, dla kogo te emerytury minimalne będą sprawiedliwe. Osoby, które przez dłuższą część życia składkowały, będą miały przecież roszczenie do państwa o to, co wpłaciły do systemu - zauważa ekspert. - Problematyczne jest to, gdzie wytyczyć granice i komu wypłacać pieniądze według starych zasad, a komu według nowych - dodaje. Jego zdaniem władza będzie się bała podjąć taką decyzję, ponieważ jest ona politycznie niewygodna.

Zamiast szaleństw zaciskanie pasa. ZUS udostępnił najnowsze prognozy emerytalne
13
23.06.2021 16:55

EMERYTURY
 / 
Zamiast szaleństw zaciskanie pasa. ZUS udostępnił najnowsze prognozy emerytalne

Jak będzie wysokość naszej emerytury wobec ostatniej pensji? Z prognoz udostępnionych przez ZUS wynika, że za 20 lat emerytura będzie na poziomie około 38 proc. wynagrodzenia, a po 2050 roku spadnie poniżej 30 proc. - Im kto młodszy, tym stopa zastąpienia będzie niższa - podsumował Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. - W przełożeniu na dzisiejsze realia to będzie tysiąc, może półtora tysiąca złotych, więc rzeczywiście te emerytury będą bardzo niskie - powiedział. - Wyliczenia brane są dla obecnego, bardzo niskiego wieku emerytalnego - zaznaczył. - Drugi aspekt to demografia: osób w wieku produkcyjnym będzie coraz mniej, a w wieku poprodukcyjnym coraz więcej - tłumaczył Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Nawet 10 tys. osób rocznie wpadało w pułapkę emerytur czerwcowych. "Nie każdy jest Jarosławem Kaczyńskim"
21
23.06.2021 16:14

EMERYTURY
 / 
Nawet 10 tys. osób rocznie wpadało w pułapkę emerytur czerwcowych. "Nie każdy jest Jarosławem Kaczyńskim"

Osoby, które będą przechodziły na emerytury w czerwcu, i to już w tym roku, dostaną emeryturę na zasadach majowych, czyli uwzględniającą waloryzację kwartalną i roczną. W Sejmie trwają właśnie prace nad likwidacją tzw. pułapki emerytur czerwcowych, bo dotąd ten, kto złożył wniosek o świadczenie w tym miesiącu, mógł być pozbawiony jednej z waloryzacji. - Nie każdy jest Jarosławem Kaczyńskim, nie każdemu pracownik ZUS-u o tym powie, żeby poczekać kilka tygodni - mówi Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Po zmianie przepisów zniknie luka, przez którą nawet 10 tys. osób rocznie przechodziło na emerytury w nieodpowiednim momencie i w efekcie dostawało niższe świadczenia.

bEEAbxIn
Andrzej Duda wraca z planem emerytur stażowych. Dla większości oznacza to świadczenie minimalne
284
07.05.2021 14:01

PRAWO
 / 
Andrzej Duda wraca z planem emerytur stażowych. Dla większości oznacza to świadczenie minimalne

Andrzej Duda nie odłożył tematu emerytur stażowych na dobre na półkę z niezrealizowanymi obietnicami. Prezydent stwierdził w czwartek, że liczy na ich wprowadzenie do końca swojej kadencji, która upływa w 2025 roku. - Takie emerytury co do zasady nie będą wyższe niż minimalne - ostrzega Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Babcia+. Rodzic zyska, dziadkowie stracą? Ekspert ocenia rządowy pomysł
3
26.04.2021 12:52

POLITYKA PRORODZINNA
 / 
Babcia+. Rodzic zyska, dziadkowie stracą? Ekspert ocenia rządowy pomysł

Rząd szykuje nowy program w ramach polityki prorodzinnej. "Babcia+", bo tak nieoficjalnie się o nim mówi, ma być wzorowany na rozwiązaniu znanym z Węgier. Zasiłek matki, która wraca do pracy, miałby być przeniesiony na babcię lub dziadka, którzy zaopiekowaliby się dzieckiem. Na Węgrzech nie można tego łączyć ani z pracą, ani nawet ze emeryturą. Dla babć i dziadków, którzy pracują i nie są jeszcze na emeryturze, to rozwiązanie szkodliwe, bo nie będą otrzymywali oskładkowanego wynagrodzenia, które buduje ich przyszłą emeryturę. Z kolei rodzic, który szybciej wróci do pracy, może liczyć na wyższą emeryturę. - To prawda, natomiast uważam, że państwo powinno prowadzić inną politykę, stawiać na żłobki i przedszkola. I nie robić tego kosztem niższych emerytur osób, które są w wieku przedemerytalnym. Szukajmy rozwiązań systemowych - ocenił w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

"Rząd o tym zapomina". Bardzo ryzykowna polityka PiS
112
26.04.2021 12:00

MTSL
 / 
"Rząd o tym zapomina". Bardzo ryzykowna polityka PiS

Rząd szykuje nowy program w ramach polityki prorodzinnej. "Babcia+", bo tak nieoficjalnie się o nim mówi, ma być wzorowany na rozwiązaniu znanym z Węgier. Zasiłek matki, która wraca do pracy, miałby być przeniesiony na babcię lub dziadka, którzy zaopiekowaliby się dzieckiem. Czy będą wtedy pieniądze np. na 14. emeryturę? - Coraz bardziej się dziś zadłużamy. Realizujemy różnego rodzaju polityczne rozdawnictwo, ale nie w ogóle nie myślimy o przyszłości. Emerytury będą z roku na rok coraz niższe, a niestety rząd chyba o tym zapomina. Pytanie, czy robi to celowo, czy nie - mówił w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Jak tłumaczył, mamy dziś do czynienia z czymś, co można nazwać "kupowaniem elektoratu". - Te kolejne propozycje są przygotowywane pod konkretny elektorat, ale są kosztem pracodawców i pracowników, którzy finansują te wszystkie bonusy. Być może to tak naprawdę przygotowywanie się na przedterminowe wybory? - komentował.

Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł
69
26.04.2021 11:59

EMERYTURA
 / 
Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł

Polskie społeczeństwo się starzeje, będzie coraz więcej emerytów. Czy przy takiej perspektywie jest szansa na rezygnację z opodatkowania emerytur? - Byłaby to duża korzyść dla emerytów. Gdyby zrezygnowano z 13. i 14. emerytur i waloryzowali świadczenie o wskaźnik inflacji, to dla systemu emerytalnego to rozwiązanie byłoby do udźwignięcia - mówił w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. - To jest takie rozwiązanie, które można oceniać w bardziej pozytywny sposób niż różnego rodzaju rozdawnictwo emerytalno-wyborcze, które widzimy od kilku lat - ocenił.

bEEAbxIt
Likwidacja OFE. Rząd chce łatać budżet. "Nie myśli o emerytach"
338
26.04.2021 11:20

EMERYTURY
 / 
Likwidacja OFE. Rząd chce łatać budżet. "Nie myśli o emerytach"

Wielka rewolucja w emeryturach musi zaczekać. Sejm wciąż przekłada głosowanie w tej sprawie. - Najbliższe posiedzenie Sejmu jest 19-20 maja. Wszystko jest przygotowane, brakuje tylko głosowania. Ewidentnie Solidarna Polska zaskoczyła. Podejrzewam, że rząd nie spodziewał się tego, ale że finalnie uda się znaleźć się większość. Pytanie, co otrzyma Zbigniew Ziobro, żeby ten projekt uzyskał poparcie jego partii - komentował w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Jak dodał, cel likwidacji OFE jest jasny: pobranie jak największej kwoty z pieniędzy zgromadzonych w OFE w ramach opłaty przekształceniowej. W najbardziej optymistycznym scenariuszu - choć mało realnym - do budżetu mogłoby wpaść nawet 20 mld zł. - Rząd bynajmniej nie myśli o przyszłych emerytach, tylko o tym, co tu i dzisiaj. A pamiętajmy, że w przyszłości emeryci będą mieli dużo niższe świadczenia. Pamiętajmy, że jest to swego rodzaju okradanie emerytów - ocenił.

"Szkodliwe rozwiązanie". Ekspert o nowym pomyśle rządu
32
26.04.2021 10:57

EMERYTURY
 / 
"Szkodliwe rozwiązanie". Ekspert o nowym pomyśle rządu

Rząd szykuje nowy program w ramach polityki prorodzinnej. "Babcia+", bo tak nieoficjalnie się o nim mówi, ma być wzorowany na rozwiązaniu znanym z Węgier. Zasiłek matki, która wraca do pracy, miałby być przeniesiony na babcię lub dziadka, którzy zaopiekowaliby się dzieckiem. Na Węgrzech nie można tego łączyć ani z pracą, ani nawet ze emeryturą. Czy to dobre rozwiązanie? - Dla babć i dziadków, którzy pracują i nie są jeszcze na emeryturze, to rozwiązanie szkodliwe, bo nie będą otrzymywali oskładkowanego wynagrodzenia, które buduje ich przyszłą emeryturę - mówił w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Jak dodał, trudno jednak na razie całościowo ocenić ten pomysł, bo jest wokół niego zbyt wiele niewiadomych. - Natomiast patrząc ogólnie, jest to coś, co ma obniżyć przyszłym babciom i dziadkom emerytury. Szybciej skuszą się na to emeryci niż osoby, które jeszcze pracują. Dla tych emerytów, którzy otrzymaliby zasiłek w jego górnej granicy, a na Węgrzech jest to równowartość 3 tys. zł, brzmi to dobrze. Zwłaszcza gdy ich emerytura jest niższa - ocenił.

Money. To się liczy. Babcia plus. Dla kogo dodatkowe pieniądze?
5
26.04.2021 8:54

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Babcia plus. Dla kogo dodatkowe pieniądze?

Dziś w programie pytamy o pomysły, które mają zmienić sytuację emerytów. Gościem będzie Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Zapraszamy od 9.15

ZUS czy IKE? Kiedy "odrobimy" opłatę przekłształceniową? "Minimum 10 lat"
86
09.03.2021 12:19

OFE
 / 
ZUS czy IKE? Kiedy "odrobimy" opłatę przekłształceniową? "Minimum 10 lat"

Rząd likwiduje OFE. Polacy będą mogli przenieść swoje pieniądze do ZUS lub zostać w IKE i zapłacić 15-proc. opłatę przekształceniową. - Przedstawimy dokładną ekspertyzę, w której wyliczymy, kiedy odrobimy tę opłatę. Tak na szybko mogę podać, że przy średnich wynikach inwestycyjnych IKE raczej nie uda się to szybciej niż po 10 latach. Jeśli jesteśmy młodsi, to powinniśmy zdecydować się na IKE. Osoby starsze powinny wybrać ZUS – mówił w programie "Money. To się liczy" ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. OFE mają zniknąć 1 czerwca.

bEEAbxIu
Zmiany w emeryturach. Skorzystają kobiety. "Trzeba usuwać luki w wysokości świadczeń"
122
09.03.2021 11:38

KOBIETY
 / 
Zmiany w emeryturach. Skorzystają kobiety. "Trzeba usuwać luki w wysokości świadczeń"

Emerytury bez podatku. Taka możliwość byłaby dla osób, które dostają świadczenie w wysokości do 2,500 zł. Oznacza to, że na zmianach skorzystają przede wszystkim kobiety. - Systemowo kobiety otrzymują niższe emerytury. Jest to ok. 2000 zł, a mężczyźni mają o 1000 zł więcej. Ta różnica to efekt niższego wieku emerytalnego i krótszego okresu składkowego, który wynika m.in. z urlopu wychowawczego i macierzyńskiego. Trzeba w końcu pozbyć się tej luki – wskazał w programie "Money. To się liczy" ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. W Polsce ok. 60 proc. kobiet otrzymuje emeryturę w wysokości 2,500 zł.

Emerytura bez podatku. "Ta propozycja to sondowanie elektoratu"
483
09.03.2021 10:50

EMERYTURY
 / 
Emerytura bez podatku. "Ta propozycja to sondowanie elektoratu"

Prawo i Sprawiedliwość ma nowy pomysł dla emerytów. Chodzi o to, aby osoby, które dostają niskie świadczenie, czyli nie więcej niż 2500 zł, nie musiałyby płacić podatku. - Ta propozycja to z jednej strony sondowanie elektoratu, z drugiej strony może to być budowanie poparcia na wypadek przedterminowych wyborów. Nieopodatkowana emerytura byłaby na pewno dobrym rozwiązaniem dla emerytów – mówił w programie "Money. To się liczy" ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. Przypomnijmy, że kilka lat temu podobny pomysł złożyło w Sejmie PSL. - To by oznaczało, że można procedować ten projekt już na najbliższym posiedzeniu. Z perspektywy emerytów rozwiązanie lepsze niż 13. i 14. emerytura – dodał Sobolewski.

Rząd szykuje zmianę ws. umów zleceń. "Pracodawcy będą wypychać na samozatrudnienie"
44
19.01.2021 16:32

SKŁADKI
 / 
Rząd szykuje zmianę ws. umów zleceń. "Pracodawcy będą wypychać na samozatrudnienie"

W wykazie prac rządowych pojawił się projekt ustawy w sprawie umów zleceń. - Z perspektywy pracodawcy ewentualne pełne oskładkowanie oznaczałoby wyższe koszty pracy - komentuje w rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Wyższa emerytura dla opozycjonistów z czasów PRL. "To sprawiedliwość społeczna"
538
11.08.2020 11:44

EMERYTURY
 / 
Wyższa emerytura dla opozycjonistów z czasów PRL. "To sprawiedliwość społeczna"

Każdy ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej politycznie będzie mieć emeryturę w wysokości co najmniej 2,4 tys. złotych brutto - ujawnił w programie "Tłit" WP rzecznik rządu Piotr Müller. - To wyraz sprawiedliwości dziejowej - komentuje Jan Kasprzyk z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Głodowe emerytury. "Potrzeba świadomego oszczędzania"
497
17.06.2020 12:34

EMERYTURA
 / 
Głodowe emerytury. "Potrzeba świadomego oszczędzania"

Ponad 330 tys. emerytów pobiera świadczenia poniżej emerytury minimalnej. Będą na garnuszku państwa, mimo że do garnuszka nic nie dołożyli? - Dokładnie tak. To osoby, które miały kilka lat składkowych. Najgorsze są przypadki, gdy ktoś miał jeden miesiąc składkowy i dostaje emeryturę w wysokości kilkudziesięciu groszy, gdzie przelew jest droższy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. - Potrzeba szerokiej debaty emerytalnej, która przygotuje nas na to co będzie w roku 2060. PPK będzie tym produktem, w którym będziemy mogli oszczędzać na przyszłość. Przechodzimy z tematów covidowych na rzeczywistość sprzed marca, zarówno Pracownicze Plany Kapitałowe, jak i Pracownicze Programy Emerytalne cały czas żyją - dodał.