Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Putin przekonuje, że Rosja przetrwała "gospodarczy blitzkrieg"

Podziel się:

Władimir Putin stwierdził, że Rosja poradziła sobie z nakładanymi przez zachód sankcjami i "przetrwała gospodarczy blitzkrieg" - podaje Bloomberg. Ostrzegł jednak, że kraj będzie się teraz borykać z problemami gospodarczymi, m.in. wysokim bezrobociem i wzrostem inflacji. Zapewnił, że rosyjski rząd ma pieniądze i nie będzie musiał ich "drukować".

Putin przekonuje, że Rosja przetrwała "gospodarczy blitzkrieg"
Władimir Putin twierdzi, że Rosja przetrwała gospodarczy atak (GETTY, SOPA Images, © 2022 SOPA Images)

Podczas środowej wideokonferencji Władimir Putin nakazał urzędnikom zwiększyć świadczenia socjalne, w tym emerytury, i podnieść płace pracowników państwowych, przyznając, że "rosnące ceny poważnie wpływają na dochody ludzi".

Stwierdził jednocześnie, że Rosja przetrwała nakładane przez Zachód sankcje. Nie oznacza to jednak, że nie odczuła ich efektu.

"Nowe realia będą wymagały głębokich zmian strukturalnych w naszej gospodarce. I nie będę tego ukrywał, nie będą łatwe. Doprowadzą do tymczasowego wzrostu inflacji i bezrobocia" - powiedział Putin.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosyjska gospodarka upada? Kołodko: "Do tego jeszcze daleko"

Rosyjska gospodarka się sypie

Choć rosyjski dyktator może mówić o przetrwaniu "gospodarczego blietzkriegu", gospodarka kraju jest na skraju załamania. Aby powstrzymać gwałtowny spadek kursu rubla i galopującą drożyznę, rosyjski bank centralny podwyższył stopy procentowe do 20 proc.

Z rosyjskiego rynku masowo wychodzą też zachodnie firmy, protestując w ten sposób przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę.

Jak twierdzi Putin, najważniejszym zadaniem rządu jest w tej chwili zapewnienie odpowiednich dostaw towarów konsumpcyjnych, w szczególności niezbędnych leków, w celu powstrzymania wzrostu cen. Wykluczył jednak ręczną regulację rynku.

Na skraju bankructwa

W środę 16 marca minął termin wypłaty inwestorom przez Rosję kuponów od dwu obligacji dolarowych; chodzi o kwotę 117 mln dolarów. Jak podaje "FT", rosyjski minister finansów Anton Siluanow oświadczył, że Rosja wysłała do obsługującego państwowe należności banku w USA instrukcje dotyczące wypłaty pieniędzy, ale nie może zagwarantować, że gotówka dotrze. Brak płatności będzie oznaczać techniczne bankructwo Rosji.

Techniczne bankructwo nie oznacza, że Rosja przestanie wypłacać świadczenia emerytalne czy wynagrodzenia dla sektora publicznego – państwo będzie dalej w stanie regulować zobowiązania w krajowej walucie. Wierzyciele Rosji prawdopodobnie rozpoczną postępowanie w sądzie arbitrażowym, co może prowadzić do zajęcia zamrożonych aktywów zagranicznych Rosji, ale będzie to proces długotrwały.

W czwartek minister finansów Anton Siluanov poinformował o przelaniu 117 mln dolarów. Do momentu oficjalnego potwierdzenia przelewu przez bank trzeba podchodzić do informacji przekazanej przez Rosję z pewnym dystansem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl