Notowania

Rabiej: Miasto nie może wypłacać odszkodowań ofiarom reprywatyzacji. Trzeba zmienić przepisy

Nie wycofam skarg na decyzje komisji weryfikacyjnej o przyznaniu odszkodowań mieszkańcom z reprywatyzowanych nieruchomości; miasto nie ma prawnej możliwości wypłaty, trzeba poprawić ustawę o komisji – zapowiedział wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Paweł Rabiej uważa, że miasto nie ma podstaw do wypłaty odszkodowań mieszkańcom reprywatyzowanych kamienic (Fot: Rafał Guz)

Jak informuje PAP, członkowie komisji weryfikacyjnej z Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i Rabieja o wycofanie zaskarżeń decyzji komisji o przyznaniu odszkodowań i zadośćuczynień za reprywatyzację.

Jak mówi Łukasz Kondratko (PiS), do tej pory komisja wydała 42 decyzje odszkodowawcze i zadośćuczynieniowe na łączną kwotę ponad miliona złotych – i wszystkie one zostały zaskarżone przez prezydenta Warszawy.

Drugie dno afery reprywatyzacyjnej? Patryk Jaki o "donosach" na PiS

Paweł Rabiej przypomniał, że miasto od samego początku zaskarża decyzje odszkodowawcze i o wypłatę zadośćuczynienia. Wyjaśnił, że widzi potrzebę dokonania wypłat, lecz wcześniej trzeba znaleźć ścieżkę prawną, która na to pozwoli.

Jego zdaniem w obecnym systemie prawnym nie ma możliwości wypłaty odszkodowań. – Nie może być tak, że tworzymy przepisy prawa, które w efekcie nie tworzą możliwości wypłaty tych odszkodowań – powiedział.

Czytaj też: Afera reprywatyzacyjna. Jaki: prezydent Warszawy była "regularnie" informowana

A jakie konkretnie powody stoją na przeszkodzie wypłacie odszkodowań?

Rabiej wyjaśnił, że w ramach istniejących przepisów miasto nie ma prawnej możliwości wypłaty tych odszkodowań, zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Ponadto w jego ocenie zasady przyznawania odszkodowań są niejasne, a decyzja odszkodowawcza jest uzależniona od decyzji komisji dotyczącej zwrotu nieruchomości.

– Raczej namawiamy do tego, żeby poprawić ustawę o komisji, złożyliśmy poprawki. Uważamy, że to mogłoby być przyczynkiem do tego, żeby komisja jeszcze raz wydała te decyzje odszkodowawcze i wtedy będą jasne przesłanki, jak to wydać; przede wszystkim trzeba odciąć decyzję odszkodowawczą od decyzji głównej komisji – oświadczył wiceprezydent stolicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: reprywatyzacja, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-01-2019

Ni"zapowiedział wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej" - tak, tak, popychadło gangsterów wam to powiedział, więc macie słuchać. Przypomnę tylko, że "Masa" … Czytaj całość

11-01-2019

Trzeba było nie kraśćZnam to PO, niema piniędzy i nie będzie.

11-01-2019

maxlorchyba kolejny raz nie będziemy wszyscy odbudowywać Warszawy ?

Rozwiń komentarze (5)