Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raport NIK uderza w Mariana Banasia. Izba go nie publikuje

162
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli opracowała raport, jest krytyczny wobec reformy Krajowej Administracji Skarbowej, czym bezpośrednio uderza w Mariana Banasia. Jednak Izba wstrzymuje publikację dokumentu, mimo że ma taki obowiązek.

Afera NIK. Izba wstrzymuje publikację raportu krytycznego wobec Mariana Banasia
Afera NIK. Izba wstrzymuje publikację raportu krytycznego wobec Mariana Banasia (PAP, Radek Pietruszka)
bECGNDpN

Ani Najwyższa Izba Kontroli, ani Ministerstwo Finansów, choć mają taki obowiązek, nie opublikowały w biuletynie informacji publicznej wystąpienia pokontrolnego o "Stanie organizacji Krajowej Administracji Skarbowej" - informuje "Rzeczpospolita". Raport NIK jest krytyczny wobec reformy KAS, a co więcej - ocenia pracę obecnego prezesa Izby Mariana Banasia.

Ten od 25 września jest na bezpłatnym urlopie. Do czasy wyjaśnienia przez CBA wątpliwości w jego oświadczeniach majątkowych. Izbą rządzie teraz jedyna wiceprezes Małgorzata Motylow, wskazana przez Banasia. Zanim w NIK nastąpiła zmiana władzy, raport był już gotowy. Zastrzeżenia do najważniejszego w tej kontroli wystąpienia pokontrolnego, skierowanego do ministra finansów, Kolegium NIK rozpatrzyło już w marcu.

bECGNDpP

Zgodnie z procedurą, projekt informacji przed zatwierdzeniem przechodzi opiniowanie przez departamenty uczestniczące w kontroli i komórki wspomagające. Informacja o kontroli KAS przeszła takie opiniowanie – pod koniec sierpnia trafiła na biurko jednego z wiceprezesów NIK. Tyle że Marian Banaś, były minister finansów i były szef KAS, którego ta kontrola dotyczy bezpośrednio, 30 sierpnia został szefem NIK. Źródła "Rzeczpospolitej" twierdzą, że 26 września, czyli przed głośnym posiedzeniem komisji sejmowej, na której odwołano wszystkich wiceprezesów NIK, nagle wpłynęła nowa, ostateczna wersja informacji o kontroli w KAS.

Zobacz także: Obejrzyj: Wybory 2019. Niepokojący sondaż dla PiS. Kamiński tłumaczy

Jak czytamy w "Rz", ocena NIK dotycząca Krajowej Administracji Skarbowej jest krytyczna i potwierdza wcześniejsze ustalenia Związku Zawodowego Celnicy PL oraz posłów. Chodzi głównie o sposób wygaszania stosunków pracy, przekształcania Służby Celnej w umowy o pracę czy zlecenia. Zastrzeżenia budziło też samo przygotowanie reformy.

bECGNDpV

NIK zapewnia, że "trwają prace nad przygotowaniem raportu końcowego", a procedury wydłużyły się, bo "w ramach kontroli, NIK skontrolowała kilkanaście podmiotów, niektóre z nich złożyły zastrzeżenia, które skutkowały wszczęciem kolejnych procedur odwoławczych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECGNDqq
KOMENTARZE
(162)
Np
2 lata temu
Pisowska zaraza do kwadratu
mell
2 lata temu
oni dali ludziom a PO dawalo sobie i kreconcym WAT mysle ze nie za darmo
me,,
2 lata temu
lepiej jak PO jezdzi zelic sie do Merkel co?
bECGNDqr
Maria
2 lata temu
Jedni za 500+, inni za 800zł na rok (65zł na miesiąc) sprzedają się moi rodacy i godzą się by rządziły nami mafie.
😱
2 lata temu
Państwo prawa i sprawiedliwości ... 🙁
...
Następna strona