Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Raport NIK uderza w Mariana Banasia. Izba go nie publikuje

162
Podziel się

Najwyższa Izba Kontroli opracowała raport, jest krytyczny wobec reformy Krajowej Administracji Skarbowej, czym bezpośrednio uderza w Mariana Banasia. Jednak Izba wstrzymuje publikację dokumentu, mimo że ma taki obowiązek.

Afera NIK. Izba wstrzymuje publikację raportu krytycznego wobec Mariana Banasia
Afera NIK. Izba wstrzymuje publikację raportu krytycznego wobec Mariana Banasia (PAP, Radek Pietruszka)
bDzqPUiJ

Ani Najwyższa Izba Kontroli, ani Ministerstwo Finansów, choć mają taki obowiązek, nie opublikowały w biuletynie informacji publicznej wystąpienia pokontrolnego o "Stanie organizacji Krajowej Administracji Skarbowej" - informuje "Rzeczpospolita". Raport NIK jest krytyczny wobec reformy KAS, a co więcej - ocenia pracę obecnego prezesa Izby Mariana Banasia.

Ten od 25 września jest na bezpłatnym urlopie. Do czasy wyjaśnienia przez CBA wątpliwości w jego oświadczeniach majątkowych. Izbą rządzie teraz jedyna wiceprezes Małgorzata Motylow, wskazana przez Banasia. Zanim w NIK nastąpiła zmiana władzy, raport był już gotowy. Zastrzeżenia do najważniejszego w tej kontroli wystąpienia pokontrolnego, skierowanego do ministra finansów, Kolegium NIK rozpatrzyło już w marcu.

bDzqPUiL

Zgodnie z procedurą, projekt informacji przed zatwierdzeniem przechodzi opiniowanie przez departamenty uczestniczące w kontroli i komórki wspomagające. Informacja o kontroli KAS przeszła takie opiniowanie – pod koniec sierpnia trafiła na biurko jednego z wiceprezesów NIK. Tyle że Marian Banaś, były minister finansów i były szef KAS, którego ta kontrola dotyczy bezpośrednio, 30 sierpnia został szefem NIK. Źródła "Rzeczpospolitej" twierdzą, że 26 września, czyli przed głośnym posiedzeniem komisji sejmowej, na której odwołano wszystkich wiceprezesów NIK, nagle wpłynęła nowa, ostateczna wersja informacji o kontroli w KAS.

Zobacz także: Obejrzyj: Wybory 2019. Niepokojący sondaż dla PiS. Kamiński tłumaczy

Jak czytamy w "Rz", ocena NIK dotycząca Krajowej Administracji Skarbowej jest krytyczna i potwierdza wcześniejsze ustalenia Związku Zawodowego Celnicy PL oraz posłów. Chodzi głównie o sposób wygaszania stosunków pracy, przekształcania Służby Celnej w umowy o pracę czy zlecenia. Zastrzeżenia budziło też samo przygotowanie reformy.

bDzqPUiR

NIK zapewnia, że "trwają prace nad przygotowaniem raportu końcowego", a procedury wydłużyły się, bo "w ramach kontroli, NIK skontrolowała kilkanaście podmiotów, niektóre z nich złożyły zastrzeżenia, które skutkowały wszczęciem kolejnych procedur odwoławczych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzqPUjm
KOMENTARZE
(162)
Zez
rok temu
Gangrena rozszerza się.
gość
rok temu
Dalej popierajcie PIS za 500+ i miskę ryżu potraficie sie sprzedać nie patrząc w przyszłość.Wasze dzieci i wnuki będą was przeklinać nad waszymi grobami.
Teleny
rok temu
PISo-Bolszewizm i tyle.
bDzqPUjn
c.d.
rok temu
rządzą nami oszuści, którzy przywłaszczyli sobie piękne hasła
Emeryt
rok temu
Dziwne że Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego ktory natychmiast zmarł.Banas też dostał kamienice za darmo i darczyńca tez nie zyje.Mnie jakoś nikt nic nie dał za darmo w zyciu,może mam pecha
...
Następna strona