Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Emerytury mundurowe o tysiąc zł wyższe od przeciętnej z ZUS

1
Podziel się:

Funkcjonariusze mogą przejść na emeryturę już po 15 latach pracy. Rząd chce to zmienić i proponuje 25 lat. Mundurowi się nie zgadzają.

Emerytury mundurowe o tysiąc zł wyższe od przeciętnej z ZUS
(PAP/Radek Pietruszka)

Maleją szanse na porozumienie rządu ze związkami zawodowymi służb mundurowych w sprawie reformy emerytur mundurowych. Związkowcom nie podoba się, że strona rządowa nieoczekiwanie zmieniła jej główne założenia.

Gdy pod koniec marca pojawiła się propozycja, by od 1 stycznia 2012 roku nowo przyjęci funkcjonariusze uprawnienia emerytalne nabywali po 20 latach pracy, ale nie wcześniej niż po ukończeniu 50 lat, związki zawodowe wstępnie je zaaprobowały. Ostatnio jednak padła propozycja nowych warunków brzegowych: prawo do emerytury przysługiwać by miało po 25 latach służby i 55. roku życia.

- _ Na taki warunek związki nie chcą się zgodzić _ - podkreśla Antoni Duda z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Agnieszka Chłoń-Domińczak, była wiceminister pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska, gdzie odpowiadała za system emerytalny uważa jednak, że rząd powinien twardo stać na swoim stanowisku. - _ Wydłużenie tylko o pięć lat możliwości przejścia na emeryturę przez funkcjonariuszy służb mundurowych jest niewystarczające. Pozostali emeryci muszą pracować dwa razy dłużej _ - tłumaczy Chłoń-Domińczak.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polski;emeryt;pariasem;europy;moze;byc;jeszcze;gorzej,152,0,654744.html) Polski emeryt pariasem Europy, może być jeszcze gorzej
Związki chcą jednak, aby mundurowi przechodzili na emerytury po 20 latach i ukończeniu 50 roku życia. - _ Jeżeli premier nie będzie chciał spotkać się w tej sprawie, związki zerwą rozmowy i będą protestować _ - ostrzega Antoni Duda.

Na czym będzie polegał protest? Według związków - na drobiazgowo przeprowadzanych kontrolach na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej. Zamiast mandatów za wykroczenia będą udzielane pouczenia. Planowane są także manifestacje przed urzędami administracji państwowej, oflagowanie jednostek oraz pojazdów służbowych.

Trzydziestokilkuletni emeryci

Obecnie obowiązujący system na dłuższą metę jest jednak nie do utrzymania. Rocznie budżet państwa na emerytury mundurowych przeznacza bowiem około 8 mld złotych. A wraz pozostałymi świadczeniami - oprócz emerytur to m.in: renty socjalne, rodzinne, zasiłki pogrzebowe, pielęgnacyjne i kombatanckie - kwota ta wzrasta do 12,5 mld złotych.

Dziś po 15 latach pracy funkcjonariusze policji, straży granicznej, straży pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a przede wszystkim wojskowi, mogą liczyć na emeryturę w wysokości 40 proc. ostatniej pensji. Każdy kolejny rok pracy zwiększa ją o 2,6 procent. Dodatkowy brak limitu wieku powoduje, że teoretycznie emerytem można już zostać w wieku 34 lat.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t132098.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/brudzinski;wyborcy;powinni;bac;sie;rzadow;platformy,218,0,822234.html) Brudziński: Wyborcy powinni bać się rządów Platformy
Według nowych przepisów, premia za każdy dodatkowy rok pracy ma wzrosnąć do 3 procent, jeżeli staż pracy wyniesie co najmniej 30 lat (wcześniej ma obowiązywać dotychczasowa stawka). Dzięki temu przyszła emerytura może wynieść 85 proc. ostatniego wynagrodzenia. Dziś jest to maksymalnie 75 procent.

Emeryt w mundurze ma dużo lepiej

Funkcjonariusze są nie tylko uprzywilejowani w stosunku do emerytów pobierających świadczenia z ZUS pod względem wymaganych lat pracy (emeryci z ZUS muszą pracować do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, a kobiety do 60. roku życia), ale także ich wysokości.

Przeciętnie emerytura mundurowych wynosi około 2,9 tysiąca złotych, w BOR ponad 4 tysiące, a _ zusowskiego _ emeryta o ponad tysiąc złotych mniej. W jeszcze gorszej sytuacji są rolnicy, którzy z KRUS co miesiąc otrzymują jedynie 900 złotych.

źródło: dane MON, MSWiA, KRUS, ZUS i MS

Jak wynika z danych zebranych przez Money.pl, na preferencyjne zasady przechodzenia na emeryturę może liczyć 280 tysięcy funkcjonariuszy służb mundurowych. Z tego najliczniejszą grupą są wojskowi i policjanci – odpowiednio 100 i 97,4 tysiąca. Ponadto 30,5 tysiąca strażaków oraz 27,5 tys. pracowników służby więziennej i 15,6 tys. strażników granicznych.

źródło: Money.pl, * - ABW nie podaje liczby zatrudnionych, 5 tys. to ustawowy limit

Rząd może radykalnie zmienić system

Brak porozumienia związków zawodowych z rządem w sprawie reformy emerytur mundurowych może mieć niekorzystny wpływ nie tylko na kondycję finansów publicznych, ale również sami związkowcy mogą stracić na opóźnieniu. Ostatnio minister finansów zagroził bowiem, że przesunięcie jej w czasie może oznaczać, że rząd po wyborach będzie forsował bardziej radykalne zmiany.

- _ Jeżeli chciałoby się przeprowadzić bardziej radykalną reformę mundurówek, będzie trzeba to zrobić po wyborach. Przed wyborami nie uzyskamy większości _ - tłumaczy Money.pl poseł Platformy Obywatelskiej, Antoni Mężydło.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t125366.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gora;kryzys;w;emeryturach;i;tak;nas;dopadnie,111,0,748911.html) Góra: Kryzys w emeryturach i tak nas dopadnie
A do takowych nawołują ekonomiści i przedsiębiorcy. - _ Powinniśmy mieć system powszechny, czyli równy dla wszystkich obywateli _ - twierdzi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan. Podobnie uważa Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska, którego zdaniem nie ma więc przeciwwskazań, by wiek emerytalny podnieść do 65 lat.

- _ Odchodzący ze służby mogą pracować dalej w innych zawodach. Równocześnie jednak należałoby stworzyć system podwyżek płac, tak by zainteresowanie pracą w służbach mundurowych zbyt mocno nie spadł _ - proponuje Gomułka.

Duńczycy i Holendrzy mają dużo gorzej

Przywileje emerytalne dla żołnierzy zawodowych funkcjonują jednak w wielu innych krajach. W amerykańskim systemie emerytalnym żołnierze zawodowi nabywają prawa do świadczeń po 20 latach służby i są zobligowani do przejścia na emeryturę po 30 latach służby.

W wojsku brytyjskim oficerowie uprawnienia do emerytury nabywają po 16 latach służby, a podoficerowie po 22 latach. Obligatoryjny wiek odejścia na emeryturę wynosi 55 lat, a wysokość świadczenia 48 proc. uposażenia zasadniczego bez dodatków.

W wieku 50 lat, emerytem może zostać francuski wojskowy, a minimalny okres służby wojskowej wynosi 15 lat. Dotyczy to podoficerów, bo oficerowie mają do tego prawo po osiągnięcie limitu wieku lub 30 lat służby lub 25 lat efektywnej służby, gdy zwolnienie następuje na własną prośbę.

Tylko 10 lat muszą służyć natomiast żołnierze niemieckiej Bundeswehry, by uzyskać prawo do emerytury w wysokości 35 proc. pensji. Każdy kolejny rok służby podwyższa ten odsetek o 2 procent, ale tylko do osiągnięcia 25 lat stażu. Przez kolejne dziesięć lat podwyższenie stopnia zastąpienia wzrasta o jeden procent. Tak więc maksymalna emerytura - po 35 latach służby - wynosi 75 procent uposażenia otrzymywanego na ostatnio zajmowanym stanowisku, przez minimum rok przed przeniesieniem w stan spoczynku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t124016.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/miskiewicz;cywilom;juz;zabrali;czas;na;mundurowych,89,0,760409.html) Miskiewicz: Cywilom już zabrali, czas na mundurowych
W siłach zbrojnych Włoch żołnierze zawodowi nabywają uprawnienia do emerytury po 20 latach służby. W przypadku odejścia do cywila ze względów zdrowotnych, okres emerytury może być obniżony, nawet do 12 lat. Minimalne świadczenie to 44 proc. poborów, które za każdy kolejny rok służby po obowiązkowych 20 latach, rośnie o 2,25 procent. Po 36 latach służby i osiągnięciu poziomu 80 procent w kolejnych latach czterech latach rośnie o 3,6 procent, by osiągnąć maksymalny pułap 94,4 procent.

Zdecydowanie gorsza jest sytuacja wojskowych w Holandii i Danii. Ci pierwsi osiągają wiek emerytalny po ukończeniu 65 roku życia, podobnie jak pozostali pracujący. Po ukończeniu jednak 55 lat w przypadku sił powietrznych i lądowych oraz po 52 latach w siłach morskich są oni zwalniani ze służby i do 65 roku życia otrzymują zasiłek, który wynosi 70 proc. uposażenia.

Natomiast w przypadku duńskiej armii obligatoryjny wiek przejścia na emeryturę żołnierzy zawodowych wynosi 60 lat. Maksymalna wysokość emerytury, po osiągnięciu 35 lat służby wynosi 75 procent.

Kiedy wojskowi najwcześniej mogą przejść na emeryturę w wybranych państwach NATO
Kraj Limit
Dania W wieku 60 lat
Francja 15 lat podoficerowie, 25 lat oficerowie
Holandia W wieku 55 lat (siły powietrzne i lądowe), a w siłach morskich po ukończeniu 52 lat
Niemcy 10 lat
Stany Zjednoczone 20 lat
Wielka Brytania 16 lat oficerowie, 22 lata podoficerowie
Włochy 20 lat
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t91471.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nizsze;skladki;do;ofe;juz;od;maja,212,0,820948.html) Niższe składki do OFE już od maja Trafi do nich nie 7,3 proc., ale 2,3 proc. tego co płacimy na emerytury. Resztę weźmie ZUS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t89172.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/pracujemy;coraz;dluzej;efekt;reformy,12,0,814092.html) Pracujemy coraz dłużej. Efekt reformy? Jeszcze nigdy nie przechodziliśmy na emerytury w tak późnym wieku jak w ubiegłym roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t89171.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/chcesz;godnej;emerytury;zadbaj;o;nia;sam,52,0,803892.html) Chcesz godnej emerytury. Zadbaj o nią sam Własne, prywatne zabezpieczenie jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego standardu życia - podkreślają eksperci DB Research.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
no tak
3 lata temu
Nikt na Polskę nie napadnie więc minimum 55 rok przechodzenie na emeryturę mundurowych.