Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fiskus dokręci akcyzową śrubę

0
Podziel się:

Polacy już dziś płacą sześciokrotnie wyższą akcyzę na papierosy niż Włosi czy Grecy. A zapłacą jeszcze więcej.

Fiskus dokręci akcyzową śrubę
(Paha_l/Dreamstime)

Polacy płacą akcyzę na papierosy sześciokrotnie wyższą niż Włosi czy Grecy. Podatek na wódkę jest u nas ponad 2,5-raza wyższy niż w Bułgarii. Z kolei akcyza na paliwo jest 1,5-raza wyższa od tej na Cyprze, który ma najniższą stawkę w Europie.

Od przyszłego roku, wbrew wcześniejszym obietnicom, rząd zamierza podnieść stawki podatku akcyzowego na papierosy. To jedno z założeń projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym, którym wczoraj zajmował się Sejm.

Rząd chce, by obecna stawka wynosząca 138,50 zł na tysiąc sztuk papierosów wzrosła do 146,83 zł. To oznacza, że paczka papierosów w przyszłym rokupodrożeje średnio o 33 grosze. Pocieszeniem dla palaczy może być to, że będzie to ostatnia podwyżka związana z wymaganiami stawianymi nam przez UE. Rząd szacuje, że taka zmiana zwiększy wpływy do budżetu o 530 mln zł w skali roku, przy jednoczesnym spadku sprzedaży wyrobów tytoniowych o 1,5 proc. A jak pokazały ostatnie lata, przychody do kasy państwa z tytułu akcyzy na papierosy wzrosły o 35 proc. Podobnie było z podatkami, którymi obciążane są wyroby alkoholowe i paliwo.

  • założenia budżetowe, źródło: Ministerstwo Finansów

Money.pl sprawdził, jak stawki akcyzowe obowiązujące w Polsce mają się do innych krajów Europy. Okazuje się, że jesteśmy jednym z droższych krajów, choć do liderów w poszczególnych kategoriach jeszcze nam daleko.

Palenie najwyżej opodatkowane na Wyspach

Najwyższą akcyzę na papierosy stosują Irlandczycy, którzy w cenie każdej paczki papierosów płacą 3,66 euro podatku. To prawie 4,5-raza więcej niż w Polsce. Najniższą akcyzę stosują za to u siebie Grecy i Włosi, gdzie akcyza sięga zaledwie 6-7 euro za tysiąc sztuk.

źródło: Komisja Europejska, dane na lipiec 2009 roku

Podobne do polskich stawek akcyzy na wyroby tytoniowe stosują Czesi, a spoza krajów UE Amerykanie.

Drogie picie w Skandynawii

O tani alkohol najtrudniej za to w Szwecji, gdzie akcyza na wyroby spirytusowe przekracza 5,1 tys. euro za sto litrów.

źródło: Komisja Europejska, dane na lipiec 2009 roku

Tymczasem w Polsce ta stawka jest 3,5-raza mniejsza niż w Szwecji, ale i tak 2,5-raza wyższa niż najtańszej pod tym względem Bułgarii.

Tania jazda na Cyprze

Poszczególne kraje Unii Europejskiej znacznie różnią się także pod względem wysokości stawek akcyzowych na paliwa. Najwyższą stawkę sięgającą 700 euro za tysiąc litrów benzyny bezołowiowej stosują Holendrzy. Ponad 2,3-raza mniej płacą kierowcy na Cyprze. Polska jest mniej więcej w połowie stawki.

źródło: Komisja Europejska, dane na lipiec 2009 roku

Jak pokazują dane, rząd ma jeszcze duże pole do popisu, jeżeli chodzi o podwyżki akcyzy na towary, bo do najdroższych pod tym względem krajów UE jeszcze nam daleko. Każda podwyżka podatku zwiększa jednak ryzyko zwiększenia przemytu. Szacuje się, że już w tej chwili na przemycie wyrobów tytoniowych państwa tracą około 40 mld dolarów rocznie. W Polsce szacunki mówią nawet o 30 procentach udziału przemycanych papierosów w krajowym rynku.

Zmiany w akcyzie na papierosy spowodują, że Polska osiągnie minimalny próg opodatkowania wymagany przez UE. Polska w ślad za innymi krajami zgodziła się bowiem podnieść akcyzę do 60 proc. ceny paczki papierosów. Inne kraje, te z najniższymi stawkami, będą musiały to zrobić najpóźniej do 2018 roku.

Felieton Money.pl
*Dwornik: Zamach na sponsorów budżetu * I znów palacze dostaną po kieszeni. Nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że ktoś tu piłuje gałąź, na której siedzi. Czytaj w Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)