Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kataklizmów coraz więcej. Czy jesteśmy na nie skazani?

0
Podziel się:

W ubiegłym roku straty finansowe spowodowane katastrofami naturalnymi wzrosły trzykrotnie.

Kataklizmów coraz więcej. Czy jesteśmy na nie skazani?
(PAP/EPA)

Instytucje naukowe w kolejnych dekadach odnotowują rosnącą liczbę katastrof naturalnych. Kataklizmy pochłaniają coraz więcej ofiar, a na odbudowę zniszczeń trzeba przeznaczać coraz większe pieniądze. Czy mamy się czego obawiać?

Przez ostatnie trzydzieści lat liczba katastrof naturalnych na świecie wzrosła niemal dwukrotnie. W roku 1983 świat odnotował ich 205, a średnia dla ostatniej dekady wyniosła już niemal czterysta.

Źródło: 2010 Disasters in Numbers, CRED

Tylko w ubiegłym roku ucierpiało ponad dwieście milionów osób - wynika z danych Centrum Badań nad Epidemiologią Katastrof (CRED). Zginęło w nich łącznie niemal 300 tysięcy ludzi.Aż 75 proc. straciło życie w trzęsieniu ziemi na Haiti, które pochłonęło 250 tysięcy ofiar. Druga pod względem ofiar była susza, która nawiedziła w lecie Rosję. Pożary i głód kosztowały życie aż 55 tysięcy Rosjan.

Ofiary największych katastrof naturalnych w 2010 roku
Katastrofa Miesiąc Kraj Ofiary
Trzęsienie ziemi styczeń Haiti 222 570
Fala upałów/Pożary lipiec/sierpień Rosja 55 736
Trzęsienie ziemi kwiecień Chiny 2 968
Powódź lipiec/sierpień Pakistan 1 985
Obsunięcia ziemi sierpień Chiny 1 765
Powódź maj-sierpień Chiny 1 691
Trzęsienie ziemi luty Chile 562
Trzęsienie ziemi październik Indonezja 530
Mrozy lipiec-grudzień Peru 409
Obsunięcia ziemi luty/marzec Uganda 388

Źródło: CRED, D.Guha-Sapir, Geneva, January 2011

Łączne straty na Haiti szacuje się na 8 miliardów dolarów, co stanowi 120 proc. haitańskiego PKB. Jednak kwota ta jest stosunkowo niewielka, gdy weźmiemy pod uwagę, że wszystkie katastrofy pochłonęły aż 109 miliardów dolarów. Jest to ponad trzykrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem.

Koszty największych katastrof naturalnych w 2010 roku (w mld dolarów)
Katastrofa Miesiąc Kraj Strata
Trzęsienie ziemi luty Chile 30
Powódź maj-sierpień Chiny 18
Powódź lipiec/sierpień Pakistan 9,5
Trzęsienie ziemi styczeń Haiti 8
Huragan Xyntia luty Francja 4,2
Huragan Karl wrzesień Meksyk 3,9
Trzęsienie ziemi kwiecień Nowa Zelandia 3,7
Powódź maj Polska 3,2
Huragan maj USA 2,7
Huragan kwiecień/maj USA 2,3

Źródło: CRED, D.Guha-Sapir, Geneva, January 2011

Skąd bierze się tak wyraźny wzrost liczby katastrof oraz kosztów, które powodują? Prof. Krzysztof Błażejczyk, klimatolog z Polskiej Akademii Nauk tłumaczy, że klimat zmienia się w około trzydziestoletnich okresach. W tym czasie rośnie i maleje liczba katastrof naturalnych. Jego zdaniem znajdujemy się w szczytowym okresie takiej aktywności.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t134959.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/lipszyc;w;japonii;trzesie;nawet;kilkaset;razy;w;roku,12,0,792332.html) Lipszyc: W Japonii trzęsie nawet kilkaset razy w roku
- _ Jeszcze dwa do pięciu lat i powinniśmy zacząć obserwować spadek liczby tego typu zjawisk _ - uspokaja klimatolog.

Instytucje naukowe od kilku dekad rejestrują jednak coraz większa liczbę katastrof naturalnych. Profesor uspokaja. - _ To pozorny wzrost. Kiedyś docierało do nas mniej informacji. Naukowcy nie wiedzieli o wszystkich kataklizmach. Dopiero od około trzydziestu lat mamy ujednoliconą metodologię badania tego typu zjawisk _ - tłumaczy. Natomiast wyższe straty można wytłumaczyć wystąpieniem kataklizmów na mocniej rozwiniętych terenach.

Od kilkunastu lat trwa w środowisku naukowym dyskusja, czy rozwój cywilizacyjny odpowiada za występowanie katastrof naturalnych. - _ Wciąż nie ma obiektywnych danych, ale skłonni jesteśmy uważać, że przyczyny kataklizmów leżą w tym samym stopniu po stronie ludzi i natury _ - tłumaczy prof. Błażejczyk. Zaznacza on jednak, że nie ma dowodów na jakikolwiek wpływ ludzi na aktywność sejsmiczną, która powoduje trzęsienia ziemi i tsunami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t85127.jpg ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/newsy/inne/tsunami-w-japonii-google-twitter-i-youtube-reaguja-19560) Twitter, Google i YouTube o tsunami w Japonii Na Twitterze mieszkańcy Japonii publikują po 1200 wpisów na minutę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t110719.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzesienie;ziemi;w;japonii;czekaja;na;tsunami,42,0,790826.html) Trzęsienie ziemi w Japonii. Czekają na tsunami Służba meteorologiczna w Tokio spodziewa się, że ani wstrząsy, ani tsunami nie wyrządzą większych szkód.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/72/t134984.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/ludzie/trzesienie;ziemi;i;tsunami;w;japonii,98,0,792418.html) Trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii Potężne trzęsieni ziemi w Japonii pochłonęło już kilkadziesiąt ofiar. Są też dziesiątki rannych i zaginionych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t134948.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzesienie;bylo;jednym;z;nasilniejszych,185,0,792249.html) Trzęsienie było jednym z nasilniejszych Sejsmolog: Do tej pory aparatura tylko kilka razy zarejestrowała tak silne wstrząsy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t134942.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;w;japonii;nie;ma;doniesien;o;ofiarach,162,0,792226.html) Polacy w Japonii, nie ma doniesień o ofiarach Na wyspach przebywa około tysiąca Polaków. Niestety nie ze wszystkimi jest kontakt.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)