Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najgorsza prognoza dla giełdy: 7 procent zysku w pół roku

0
Podziel się:

Zamieszki w krajach arabskich mogą skłonić inwestorów do wyprzedaży akcji. Potem jednak czeka nas mocne odbicie.

Najgorsza prognoza dla giełdy: 7 procent zysku w pół roku
(PAP/Leszek Szymański)

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy WIG20 może wzrosnąć od 7 do nawet 15 procent. Wcześniej prawdopodobnie czekają nas jednak spadki, które warto wykorzystać do kupna akcji.

Po niezbyt udanej dla giełdowych inwestorów pierwszej połowie lutego do gry zdecydowanie włączyli się kupujący. Wypchnęli oni WIG20 na najwyższy poziom od początku trwającej od lutego 2009 roku hossy. Od tamtej pory indeks największych notowanych na GPW spółek zyskał już ponad 100 procent.

W ostatnich dniach WIG20 utrzymuje się w okolicach poziomu 2800 punktów, jednak chętni do kupowania akcji nie są w stanie zdecydowanie pokonać tej bariery. Czy w końcu im się to uda? Czy akcje w najbliższym czasie dadzą zarobić? Money.pl zapytał o to analityków.

Najpierw korekta, później znów w górę?

Ankietowani specjaliści obstawiają, że indeks największych spółek w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wzrośnie od ponad 7 do niemal 15 procent. Największym optymistą jest Tomasz Manowiec z Biura Maklerskiego BGŻ.

- _ Pozytywnie na giełdę powinno wpływać lepsze postrzeganie Polski przez inwestorów zagranicznych. Atrakcyjne wyceny spółek w zestawieniu z rynkami zagranicznymi oraz plany zbicia deficytu o połowę w ciągu dwóch lat powinny być docenione przez zagranicę _ - uważa Manowiec.

źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków

[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;spadki;wykorzystaj;do;kupna;akcji,216,0,790488.html) Pałka: Spadki wykorzystaj do kupna akcji
Czy już teraz warto kupować akcje, czy może poczekać na niewielką korektę, która pozwoli nabyć je taniej? Tutaj zdania są podzielone. Największą korektę w perspektywie trzech miesięcy obstawia Tomasz Jachowicz z DnB NORD. Jednak w ciągu kolejnych trzech miesięcy oczekuje mocnego odbicia.

- _ Nie upatrywałbym szczególnego pretekstu do rozpoczęcia korekty. Przemawiają za nią obecne poziomy cenowe. Przejściowe turbulencje mogą być związane z kłopotami któregoś z krajów strefy euro _ - prognozuje Jachowicz.

- _ Krótkoterminową realizację zysków wykorzystałbym jednak do kupowania akcji _ - zaleca analityk DnB Nord wspominając o perturbacjach spowodowanych problemami Grecji, po których inwestorzy znów ruszyli do kupowania akcji.

Prognozy analityków dla WIG20
analityk instytucja *1M * *3M * *6M *
Paweł Cymcyk AZ Finanse 2850 3000 3100
Tomasz Jachowicz DnB NORD 2700 2500 3000
Marcin R. Kiepas X-Trade Brokers 2600 2800 3000
Tomasz Manowiec BGŻ 2850 3000 3200
Bartosz Sawicki TMS Brokers 2950 2850 3100
Paweł Zawadzki Money.pl 2720 2950 3130

źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków

Niepokoi ropa naftowa i wzrost cen

Wzrostom cen akcji powinny wciąż sprzyjać lepsze od oczekiwań wyniki finansowane przez spółki, dobre prognozy dla polskiej gospodarki i ożywienie w światowej oraz pozostające wciąż na niskim poziomie stopy procentowe.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/powazne;oslabienie;zlotego;przez;klopoty;eurolandu,95,0,715871.html) Poważne osłabienie złotego? Przez kłopoty eurolandu
Wśród czynników mogących budzić obawy inwestorów analitycy wymieniają najczęściej obawy o szybko rosnące ceny. - _ Największym zagrożeniem dla polskiej giełdy jest mocny skok inflacji _ - uważa Marcin R. Kiepas, analityk X-Trade Brokers. Kiepas zwraca także uwagę na ewentualny powrót obaw o sytuację w krajach PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja, Hiszpania).

Paweł Cymcyk, analityk AZ Finanse wśród potencjalnych zagrożeń dla dalszych wzrostów na giełdzie wyróżnia także kontynuacje problemów na Bliskim Wschodzie i w Afryce. - _ Mogą one wywołać silne zwyżki cen ropy. Przekroczenie przez ten surowiec ceny 120 dolarów za baryłkę spowolni cały światowy rozwój gospodarczy _ - uważa Cymcyk.

_ Maluchy _ z perspektywami, ale...

Według większości specjalistów największy potencjał drzemie w małych spółkach. - _ Małe spółki zanotują zdecydowanie większą dynamikę wzrostu niż blue chipy _ - uważa analityk AZ Finanse. Specjaliści zalecają jednak dokładną selekcję spółek oraz dywersyfikację portfela.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t78819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/zobacz;10;spolek;z;swig80;ktore;warto;miec;w;portfelu,76,0,691276.html) Zobacz 10 spółek z sWIG80, które warto mieć w portfelu
Tomasz Jachowicz zaleca wybór akcji przedsiębiorstw, które konsekwentnie realizują politykę informacyjną. Z kolei Tomasz Manowiec radzi przyjrzeć się spółkom, które po ostatnich przejęciach będą raportować dużo wyższe wyniki niż w poprzednich okresach. Wśród nich wymienia Bakalland i Mieszko.

Nieco odmiennego zdania jest Paweł Cymcyk. - _ Czas kupowania tylko z uwagi na wielkość spółki już się skończył. Faza hossy, kiedy rosło wszystko zakończyła się blisko rok temu. _Zdaniem analityka AZ Finanse teraz trzeba skupić się na branżach. Wśród faworytów wymienia spółki korzystające na wzroście surowców oraz sektor finansowy. Z kolei Marcin Kiepas z XTB zwraca uwagę na ukraińskie spółki z branży rolno-spożywczej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t78819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/spolki;z;wig20;zarobia;o;15;proc;wiecej,54,0,767286.html) Spółki z WIG20 zarobią o 15 proc. więcej Rewelacyjne wyniki pokaże branża surowcowa. Nieźle spisały się też banki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t36588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/na;jakich;spolkach;zarobisz;w;2011;roku,106,0,734058.html) Na jakich spółkach zarobisz w 2011 roku Za rok WIG20 będzie co najmniej 12 proc. wyżej niż dziś. Wcześniej czekają nas spadki.
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)