Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowe prawo w nowym roku

Nowe prawo w nowym roku

Fot. PAP/Radek Pietruszka
Nowy Rok przyniósł wiele zmian: wyższe płace, emerytury i renty, krótszy czas pracy lekarzy i więcej możliwości przy wyborze komornika.


Wzrosną pensje

Od 1 stycznia o 2 punkty procentowe maleje składka płacona przez pracowników na ubezpieczenie rentowe. O tyle samo zmniejszy się też wysokość składki opłacanej przez pracodawcę.

To drugi etap obniżki, po lipcowym zmniejszeniu składki o 3 punkty procentowe.

Styczniowa obniżka będzie miała wpływ na wysokość pensji, ale też, co istotne, obniży koszty pracy. Dzięki obniżce składki, w portfelach osób otrzymujących średnie wynagrodzenie znajdzie się o 50 złotych więcej. Co istotne, jeśli pracodawca wypłaca grudniową pensję w styczniu, jej także dotyczy podwyżka.

Lipcowa obniżka składki rentowej nie miała wpływu na koszty pracy, ponieważ dotyczyła jedynie części składki płaconej przez zatrudnionego. Obecna redukcja zmniejszy też koszty ponoszone przez pracodawców - od każdego tysiąca złotych pensji brutto zapłacą oni o około 20 złotych mniej.

OBLICZ SWOJĄ PENSJĘ - KALKULATOR PŁAC Money.pl

Wyższa płaca minimalna

Minimalne wynagrodzenie, gwarantowane ustawowo wszystkim zatrudnionym na pełnym etacie wzrosło o 20 procent. Będzie to miało wpływ nie tylko na zarabiających najmniej: w związku z podwyżką płacy minimalnej zmieniają się też limity egzekucji komorniczych (pracodawca nie będzie mógł potrącić z pensji więcej, niż do kwoty 857,13 złotych w przypadku egzekucji innych, niż dotyczące alimentów. Obciążonemu długami pracownikowi zostanie więc niemal 160 złotych więcej. Zwiększy się także kwota, która pozostać musi na rachunku pracownika z tytułu innych potrąceń, takich jak kary pieniężne czy rozliczenie zaliczek.

Wyższa płaca minimalna to także większe stawki za pracę w godzinach nocnych oraz tzw. "postojowe".

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Kto zyska na podwyżce płacy minimalnej?

Większa stabilność dla firm

Właścicieli małych firm ucieszy zapewne poważna zmiana w obliczaniu kwoty obrotów, po przekroczeniu której zobowiązani są do płacenia podatku VAT. Dotychczas limit wyrażany był w euro, po kursie z pierwszego dnia roboczego w październiku. Od nowego roku zamiast 10 tysięcy euro wynosi on 50 tysięcy złotych.

Jest to rozwiązanie korzystne dla małych podatników, biorąc pod uwagę, że niewielkie firmy nieczęsto rozliczają się w walucie innej, niż lokalna.

Umacniający się złoty sprawiał, że mały podatnik, osiągający przychody nie przekraczające 10 tys. euro niespodziewanie mógł być obciążony nowymi obowiązkami.

Mogło się nagle okazać, że wbrew swoim przewidywaniom, stał się nagle podatnikiem VAT.

Osiągając te same nominalnie przychody, co w latach poprzednich, przez aprecjację złotego przedsiębiorca znacznie wcześniej "wpadał w VAT", niż by tego oczekiwał.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Limity VAT - już nie liczymy na euro

Podatek dochodowy bez istotnych zmian

Od nowego roku zwaloryzowana została kwota wolna od podatku oraz wysokość pierwszego progu skali podatkowej.
Podatku nie zapłacą zarabiający mniej, niż 3.088,68 złotych. Najniższą, 19-procentową stawkę będą płacić ci, których dochody nie przekroczą 44.490 złotych.

Wzrosną też nieco pracownicze koszty uzyskania przychodu: dla pracujących w jednym zakładzie wyniosą one 111,25 złotych miesięcznie, czyli 1335 rocznie a dla zatrudnionych w kilku firmach 2002,05 zł. rocznie. Dojeżdżający do pracy z innej miejscowości będą mogli odliczyć sobie 2.502,56 złotych.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Podatek dochodowy - zmienia się niewiele

Lekarze będą pracować krócej

W ramach dostosowania polskich przepisów do prawa unijnego do 48 godzin tygodniowo zmniejszy się czas pracy lekarzy. Zmieni się też sposób jego liczenia - zostaną do niego włączone dyżury, które dotychczas nie były traktowane jak normalne godziny czasu pracy.

Dodatkową zmianą jest gwarantowany 11-godzinny odpoczynek w czasie każdej doby. Zmiany w czasie pracy lekarzy mogą poważnie odbić się na funkcjonowaniu szpitali. Prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel jest wręcz zdania, że "w ochronie zdrowia zapanuje chaos".

Zgodnie z prawem (tzw. klauzula opt-out), lekarz będzie mógł pracować dłużej, nawet do 72 godzin tygodniowo, ale musi wyrazić na to zgodę.

ZOBACZ TAKŻE:

Lekarze pracują krócej

Wzrosną renty i emerytury

Zmieniają się przepisy dotyczące waloryzacji rent i emerytur. W związku z tym już od marca ZUS wypłaci więcej wszystkim emerytom i rencistom. Dotychczas waloryzacja oparta była jedynie na wskaźniku inflacji i dokonywano jej tylko wtedy, gdy od poprzedniej podwyżki inflacja wzrosła o co najmniej 5 procent.

Według nowych zasad waloryzacja dokonywana będzie co roku a jej wskaźnik opierać się ma nie tylko na inflacji, czyli cenach, ale także na wzroście wynagrodzeń.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Wraca coroczna waloryzacja rent i emerytur

Wierzyciel wybierze komornika

Od nowego roku w każdym rewirze w Polsce będzie mogło działać kilku komorników, a nie, jak dotychczas, tylko jeden.

Istotną dla wierzycieli zmianą będzie też możliwość wybrania komornika spoza rewiru. W przypadku, gdy majątek dłużnika znajduje się w miejscowości, w której wierzyciel nie zna osoby uprawnionej do przeprowadzenia egzekucji, będzie mógł zlecić ją komornikowi, z którym wcześniej współpracował i do którego ma już zaufanie.

Nowe przepisy zostały jednak bardzo krytycznie przyjęte przez środowisko komorników. Obawiają się oni, że w wyniku ich wprowadzenia nastąpi zamęt.

Nowelizacja zmniejsza też stawki wynagrodzeń, jakie komornik będzie mógł pobrać w najprostszych przypadkach egzekucji - czyli z rachunków bankowych i wynagrodzeń. Zmniejszą się one o połowę - z 15 do 8 procent.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Komornicy poza swoim rewirem

podatek, pit, prawo, emerytury, renty, vat, nowelizacja, komornik, zmiany w prawie, czas pracy lekarzy, 2008, nowe prawo
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2008-01-09 16:54 Bywalec forum

Lipcowa obniżka składki rentowej nie miała wpływu na koszty pracy, ponieważ dotyczyła jedynie części składki płaconej przez zatrudnionego.


Pani Agnieszko ja to widze troche inaczej.
W sierpniu by zaoferwac pracownikowi place netto ( tylko taka interesuje pracownika ) na poziomie X mozna bylo podpisac z nim umowe na nizsza kwote brutto niz powiedzmy w czerwcu, wiec mialo to wplyw na koszty pracy.
zuza33
87.206.212.* 2008-01-04 23:49
gdyby nasi rzadzacy zreformowali system podtkowy było by dobrze.Karta podatkowa powinna zniknąc bo na niej robi sie najwiecej przekretów.Adwokaci ,lekarze ,artysci ,notariusze id to zawody najlepiej opłacne a najmniej z nich sie otrzymuje podatków natomiast od tych najbardziej opodatkowanych zdziera sie bajwiecej a najmniej oni w kasie mają.To powinno sie zmienic.Adwokat nie daje paragonu fiskalnego a ja sprzedajac pierscionek srebrny za 60zł musze sie z fiskusem dzielic uczciwe to????Vat musze rozliczyc,podatek zapłacic-bo musze rozliczyc sie z dochodu-.Lekarz za prywatna wizyte nie daje rachunku ani paragonu a co za kłopoyt wstawic im kase fiskalna do gabinetu a podatnikowi dac mozliwosc odliczenia chocby czesci.Efekt taki ,ze pacjemnt bedzie sie donmagał rachunku,paragonu bo odliczy sobie co nieco a lekarz wykarze w koncu prawdziwe dochody...nie tylko lekarz ale i ci najbiedniejsi adwokaci,notariusze,itp....
ja odpowadzajac podatki,rozliczajac vat naprawde mało zarabiam bo zaczynam dopiero i jak sie tu nic nie zmieni to nie wiem.Mam dosyc zapieprzana na posłow,lekarzy itp,niech kazdy płaci prawdziwe podatki chodzi mi o tych biednych bogackich:-)))
prywatny przedsiębiorca
217.11.139.* 2008-01-04 14:28
Nie podoba mi się postawa lekarzy.Uwarzam,że należy sprywatyzować cała służbę zdrowia.Jest to grupa zdemoralizowana i egoistyczna. Nie bacząc na innych widzą tylko swój koniec nosa , a przecież to powołanie i mają pomagać ludziom.Nie rozumiem dlaczego w kraju gdzie większość ludzi wytwarzających dobra , dające warość dodaną czyli pieniądze pracują za 1200 , 1300 zł miesięcznie na rękę , a lekarz chce 7ooo. To znaczy,że trzeba obniżyć jeszcze temu co wypracowuje dochód po przez zwiekszenie składek aby zaspokoić ambicje materialne lekarzy.Przecież nikt nikogo nie zmusił aby szedł na studia medyczne , a nie ekonomiczne. Pensje managerów to też mity. Jest mała grupa ludzi wybitnych osiagających wysokie pensje , nają ogromną odpowiedzialnośc i nieliczą ile godzin pracują , tyle ile trzeba.
W prywatnych gabinetach nie wystawiają faktur , bo oszukuja na podatkach , ale uważają, że inni mają płacić wieksze podatki , żeby im podnieść pensje.
Niegodna prawdziwego lekarza jest postawa naszych lekarzy szantażujacych wszystkich,że nie bedą leczyć jak nie dostaną wiecej kasy. Ja też często chcę od klienta podwyżkę ceny , bo jest moim zdaniem zbyt niska ,ale nigdy nie zostawię klienta na lodzie gdy nie da mi tej podwyżki chociaż w rachubę nie wchodzi ani zdrowie , ani ,życie ludzi . Gadanie o godnym wynagrodzeniu to demagogia godność to człowiek ma w swoim sumieniu nie żołądku. Uważam,że wreszcie ktoś powinien z polityków powiedzieć prawdę w oczy tym wszystkim
niedowartościowanym ,żeby wzieli się do solidnej roboty ,uczciwie płacili podatki i dopiero wdety świat wokół się zmieni. Bez pracy nie ma kołaczy . Powróćmy do naturalnego porządku świata i przestańmy wszystkim wmawiać,że im się z faktu ,że żyją coś należy , bo to nieprawda i to niesprawiedliwe - zabieranie ciężko pracujacym , wypracowującym wartość i dawanie za nic
tym , którzy maja możliwość nas szantażować i stawiać pod ścianą. Zamknijmy nierentowne zakłady , źle zarządzane jednostki budżetowe i szkoły dla kilku dzieci ,
Czasem jak to wszystko analizuję to wydaje mi sie ,że Polska to najbogatszy kraj na świecie jeżeli tak mało ludzi pracuje , tyle absurdalnych ekonomicznie żeczy się utrzymuje i wszyscy jakoś żyją , jeczą,że nędza ale mają samochód i cały najnowocześniejszy sprzet jaki można dostać w sklepach.Obejrzyjcie śmietniki po świętach, w Ameryce ani na Zachodzie nie znajdziecie tego co na naszych śmietnikach .
Zobacz więcej komentarzy (27)