Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Obalamy mit - nie będzie masowych powrotów z emigracji

0
Podziel się:

Cztery piąte emigrantów nie wróci do Polski w najbliższym czasie - wynika z badania Money.pl.

Obalamy mit - nie będzie masowych powrotów z emigracji
(Chad Mcdermott/Dreamstime.com)

Ponad połowa emigrantów deklaruje, że chce wrócić do Polski. Ale tylko co piąty planuje powrót w tym lub w przyszłym roku - wynika z badania Money.pl.

Eksperci alarmują, że kryzys na świecie spowoduje masowy powrót Polaków z emigracji. Portal Money.pl przepytał blisko dwa tysiące internautów, naszych rodaków, pracujących za granicą, żeby sprawdzić, czy prognozy te są prawdziwe.

Chęć powrotu do kraju deklaruje ponad połowa polskich emigrantów. Prawie co trzeci ankietowany jest absolutnie pewien swojej decyzji, co czwarty - do postanowienia o powrocie się skłania.

źródło: badania ankietowe Money.pl

Osoby, które zadeklarowały chęć powrotu do Polski zapytaliśmy - kiedy zamierzają wrócić. Okazuje się, że prawie czterech na dziesięciu z nich, czyli prawie 22 procent wszystkich emigrantów, zamierza pożegnać się z emigracją w tym lub przyszłym roku.

źródło: badania ankietowe Money.pl
Odpowiadały osoby, które zadeklarowały powrót (_ na pewno tak, raczej tak _)

Największą tęsknotę za krajem czują osoby, które dopiero wyjechały do pracy za granicą. Spośród tych emigrantów, którzy za granicą pracują krócej niż rok, blisko dwie trzecie chce wrócić do Polski. Co trzecia osoba z tej grupy, która zadeklarowała powrót, chce spakować walizki jeszcze w tym roku. Jak wynika z badań* Money.pl*, chęć powrotu do kraju maleje wraz z liczbą lat spędzonych na emigracji.

Jak emigracyjny staż wpływa na decyzję o powrocie
staż pracy za granicą odsetek deklarujących powrót z tego:* do końca roku z tego:* w przyszłym roku
mniej niż rok 62,6% 32,6% 24,7%
od 1 do 2 lat 57,3% 10,9% 24,7%
od 3 do 4 lat 55,3% 7,4% 30,1%
ponad 5 lat 47,2% 8,4% 21,5%

źródło: badania ankietowe Money.pl
*punktem wyjścia był odsetek osób, które zadeklarowały chęć powrotu

Chęć powrotu najczęściej deklarują rodacy, którzy wyjechali do Irlandii. Dwie trzecie z nich nie chce zostać na stałe za granicą. Co piąty traktuje powrót do kraju jako decyzję na najbliższy rok. Podobny odsetek mogą stanowić osoby wracające w ciągu kolejnych 12 miesięcy z Wielkiej Brytanii, choć wyraźnie widać, że tutaj zdecydowanie więcej osób planuje związać się z nowym krajem na resztę życia.

źródło: badania ankietowe Money.pl

Większość będzie wracać w ciemno

Czy wracający emigranci mają pomysł na to, co będą robić w Polsce? Z badań Money.pl wynika, że większość wraca w ciemno. Tylko co dwunasta osoba deklarująca powrót, ma w kraju pewną pracę. Dominuje przekonanie, że wykształcenie i zdobyte za granicą doświadczenie pozwoli znaleźć posadę również w Polsce. Jeden na dwudziestu ankietowanych planuje żyć z oszczędności.

Jakie masz perspektywy pracy w Polsce?
poradzę sobie, ale jeszcze nie mam planów 35,1 %
jestem specjalistą, na pewno znajdę pracę 32,6 %
nie wiem 13,1 %
mam pracę, do której mogę wrócić 7,9 %
nie będzie gorzej, niż jest teraz 6,4 %
mam oszczędności, na razie nie muszę pracować 4,9 %

źródło: badania ankietowe Money.pl
Odpowiadały osoby, które zadeklarowały powrót (_ na pewno tak, raczej tak _)

Alternatywny kierunek: Australia

Tylko niewielki odsetek naszych rodaków, którzy za pracą wyjechali z Polski, bierze pod uwagę przeprowadzkę do innego kraju. Taki krok rozważa w sumie 15 procent Polaków na emigracji. Interesujący wydaje się jednak najpopularniejszy kierunek: Antypody.

źródło: badania ankietowe Money.pl
Odpowiadały osoby, które zadeklarowały przeprowadzkę do innego kraju

Najsilniejszym argumentem skłaniającym do przeprowadzki są pieniądze. Wysokość zarobków jest najważniejszym czynnikiem dla ponad 44 procent planujących zmianę kraju zamieszkania. Sytuację ekonomiczną kraju wskazuje nieco ponad 38 procent ankietowanych, a stała praca skłania do przenosin co piątego (24 proc.) badanego.

Emigrantom kryzys niestraszny?

Z badań Money.pl wynika jednak, że jeśli chodzi o chęć powrotu do Polski, to nie kryzys skłania do takiej decyzji. Aż 79 procent uczestników badania jako główny powód podało _ rodzina _. Kwestie ekonomiczne na chęć powrotu wpływają znacznie mniej: stała praca w Polsce przekonuje jedynie niecałe 17 procent emigrantów. Ogólna sytuacja ekonomiczna ma wpływ na decyzję 11,5 procent badanych, a stosunek zagranicznych zarobków do tych, które można osiągnąć w Polsce to argument dla zaledwie 7,9 procent dzisiejszych emigrantów.

Najbardziej odczuwalnym dla polonii skutkiem kryzysu są zauważalnie wyższe ceny w sklepach. Stosunkowo niewielki odsetek naszych rodaków odczuło utrudnienia w bankach i gorsze traktowanie w pracy.

Jakie skutki kryzysu finansowego odczuwasz na co dzień?
wyższe ceny w sklepach 45,79%
mniej zleceń/mniej klientów 25,67%
droższe mieszkania 15,83%
niższe wynagrodzenie 15,02%
utrudnienia w bankach 14,45%
gorsze traktowanie emigrantów w pracy 14,39%

źródło: badania ankietowe Money.pl
można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź

Wrócą tylko na chwilę?

Wyniki ankiety Money.pl pokazują jeszcze jeden ciekawy aspekt związany z wracającymi emigrantami. Blisko 12 procent spośród osób deklarujących powrót do kraju, już teraz wie na pewno, że za granicę jeszcze wróci. Blisko połowa (48,5 procent) nie zamyka sobie tej furtki, odpowiadając _ raczej tak. _W sumie więc prawie dwie trzecie Polaków wróci tylko - przynajmniej w deklaracjach - na jakiś czas. Definitywnie życie na emigracji zbrzydło jedynie jednemu na czterdziestu emigrantów.

W badaniu ankietowym, przeprowadzonym w dniach 20-27 października 2008
wzięło udział 1998 internautów: dorosłych osób, pracujących za granicą

|

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)