Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Polski internet przyspiesza powoli

0
Podziel się:

Coraz więcej Polaków ma dostęp do szerokopasmowego internetu. Jednak wciąż pozostajemy daleko z tyłu za czołówką.

Polski internet przyspiesza powoli
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

W 2007 roku Polacy otrzymali po raz pierwszy możliwość większego wyboru dostawcy szerokopasmowego internetu.

Liberalizacja rynku spowodowana między innymi przez uwolnienie dostępu do sieci Telekomunikacji Polskiej sprawiła, że pojawiły się nowe firmy, a kilka już istniejących zaproponowało nowe usługi.

Bitwa o BSA

Teoretycznie dostęp do infrastruktury kablowej Telekomunikacji Polskiej, a co za tym idzie możliwość oferowania usługi dostępu do internetu alternatywni operatorzy otrzymali już w 2006 roku.

Problem w tym, że największej firmie telekomunikacyjnej nie spieszyło się z szybkim zakańczaniem negocjacji z konkurentami. W konsekwencji Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (na zdjęciu) wprowadziła sama ofertę ramową BSA (ang. Bitstream Access), która ustalała warunki umów pomiędzy stronami. Dzięki temu już z początkiem 2007 roku doszło do pierwszego większego starcia. Do walki stanęły jednak tylko dwie firmy: Netia i GTS Energis.

ZOBACZ TAKŻE: Internet dla zuchwałych
Kolejny konkurent TP SANetia przyciąga użytkowników neostrady Rok wojny UKE z TP SA Gdy okazało się, że do 15 lutego 2007 roku można było zrezygnować z neostrady za darmo, w ciągu kilkunastu dni od uruchomienia, na ofertę Netii skusiło się kilkanaście tysięcy osób. GTS Energis miał mniej szczęścia.

Obie konkurencyjne wobec TP SA firmy miały poważne problemy techniczne co spowodowało znaczne opóźnienia w przyłączaniu nowych klientów. Zarzucano również TP SA celowe działania, które miały opóźnić ewentualne przechodzenie klientów do konkurencji. Ostatecznie jednak pierwszy ruch w kierunku większej liberalizacji na rynku dostawców został wykonany.

TP SA nie czekała zbyt długo na dalsze oferty i poczyniła szereg zmian w swoich usługach m.in. obniżając ceny, czy też podnosząc prędkość przesyłania danych w sieci.

Jak na razie dzięki BSA najwięcej zyskała Netia, której udało się do końca 2007 roku pozyskać blisko 100 tys. byłych użytkowników neostrady.

UKE sukcesywnie rozszerzała listę firm, które otrzymywały zgodę na sprzedaż usług szerokopasmowego internetu na sieci TP SA. Do końca ubiegłego roku łącznie kilkanaście firm otrzymało pozytywną decyzję. Jednak tylko kilka z nich aktywnie starała się pozyskać nowych klientów. Do takich należy m.in. Netia, GTS Energis, Tele2 Polska, Telefonia Dialog czy Multimedia Polska.

_ Spółki,które otrzymały decyzję dot. BSA w 2007 r. : Długie Rozmowy, eTel, E-Telko, ETOP, Exatel, GTS Energis, Intertele, MNI, Netia, Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel, Tele2 Polska, Telefonia Dialog, Vectra. _

Kolejnym krokiem, który będzie miał wpływ na dalszy rozwój usług telekomunikacyjnych - w tym dostępu do szerokopasmowego internetu - dotyczy decyzji związanych z uwolnieniem lokalnej pętli abonenckiej w sieci TP SA (LLU).

To jednak wymaga ze strony alternatywnych operatorów większych nakładów inwestycyjnych. Ale równocześnie powoduje większe uniezależnienie się od sieci TP SA i umożliwia oferowanie klientowi pełnych usług telekomunikacyjnych. Jak na razie pozytywne decyzje otrzymali m.in. Netia, Telefonia Dialog czy Tele2 Polska.

Wyższa prędkość - niższa cena

Dostęp do sieci TP SA w ramach umów na BSA miał doprowadzić do zwiększenia konkurencji na rynku dostawców szerokopasmowego internetu. Pomimo znacznego upustu jaki otrzymują alternatywni operatorzy (49 proc.) nie byli oni wstanie we wszystkich przypadkach zaoferować konkurencyjne stawki.
ZOBACZ TAKŻE: Alternatywni drożsi od TP SA?
Jest to również wynik celowych działań największego operatora w Polsce, który sam zdecydował o wprowadzeniu znacznie atrakcyjniejszych usług dla klientów. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiły się na rynku oferty, które przyciągnęły klientów do alternatywnych operatorów.

Generalnie działanie UKE w 2007 roku doprowadziło nie tylko do spadku cen, ale również do znacznego przyspieszenia prędkości domowego internetu. Na tym polu mamy jeszcze jednak wiele do zrobienia. Może w tym pomóc właśnie wspomniany proces uwalniania lokalnych pętli abonenckich. Na efekty musimy jednak trochę jeszcze poczekać.
_ _

_ OECD za łącze szerokopasmowe uznaje się takie, które umożliwia pobieranie danych z prędkością co najmniej 256 Kb/s. Średnia szybkość łączy szerokopasmowych w krajach należących do tej organizacji wyniosła 13,7 Mb/s, w Polsce zaledwie 4,2 Mb/s. _

Listopadowy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) nie pozostawia złudzeń jak daleko nam do czołówki. Polska zajmuje obecnie 26. pozycję wśród 30 analizowanych państw.

Na dalszych miejscach znajdują się tylko Grecja, Słowacja, Turcja i Meksyk. To co zastanawia i niepokoi to fakt, że w naszym kraju liczba użytkowników łączy szerokopasmowych zwiększa się wolniej niż w większości krajów należących do OECD.

Nadal jednak czynnikiem hamującym rozwój internetu w Polsce jest wciąż niska liczba posiadanych komputerów. Wzrost gospodarczy i wyższe zarobki spowodowały, że w minionym roku sytuacja się ta nieco poprawiła.

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że komputer jest już w 54 proc. polskich mieszkań. Największy wzrost zanotowano na terenach wiejskich, gdzie jakość sieci telekomunikacyjnej nie zawsze jest najlepsza.

_ GUS: 30 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma szerokopasmowy dostęp do internetu. Komputer jest w 54 proc. polskich mieszkań. _

Dostęp do lokalnej pętli abonenckiej czyli udostępnienie operatorowi łącza od centrali telefonicznej do mieszkania abonenta spowoduje jednak dalszy spadek cen za usługi dostępu do szerokopasmowego internetu. Dzięki temu konkurencja będzie mogła oferować nie tylko internet, ale także telefon i usługi dodatkowe (np. telewizję cyfrową).

Netia jako jedna z pierwszych firm podpisała umowę z TP SA w sprawie uwolnienia pętli lokalnej. W połowie listopada 2007 r. pierwszy tzw. węzeł został uruchomiony. W przyszłości nastąpi migracja klientów BSA na usługi świadczone na bazie LLU. Podobną strategię będą realizowały kolejne spółki. Wydaje się więc, że wszystko zmierza w dobrym kierunku i rewolucja cenowaw dostępie do szerokopasmowego internetu dotrze także i do naszego kraju.

*Nazwa spółki * *Podst. usługi * *liczba klientów w tys. **
TP SA tel. stacjonarna, internet 1.952,0
Netia tel. stacjonarna, internet 210,0
Exatel tel. stacjonarna 10,0
Telefonia Dialog tel.stacjonarna, internet 102,0
GTS Energis tel.stacjonarna 10,0
UPC Polska TV kablowa 265,0
Tele2 Polska tel.stacjonarna 10,0
Multimedia Polska TV kablowa 190,0
Vectra TV kablowa 123,0
Hyperion internet 70,0
PTK Centertel tel. komórkowa 200,0**
Polkomtel tel. komórkowa 200,0**
PTC tel. komórkowa 150,0**

użytkownicy szerokopasmowego internetu
*
mobilny internet
źródło: GUS, PMR, raporty spółek, obliczenia własne

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)