Notowania

dywidenda
18.06.2009 06:56

Rząd może zabrać spółkom 8 mld zł. Na łatanie budżetu

Miliard zł dał KGHM, 2,7 mld czeka w innych spółkach giełdowych, a 4 mld poza giełdą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Centrum Prasowe/ KGHM S.A.)

Prawie miliard zł dał KGHM, 2,7 mld czeka w innych spółkach giełdowych, a ponad 4,3 mld poza giełdą.

Z samych spółek giełdowych Skarb Państwa może otrzymać w sumie (wliczając w to już KGHM) dywidendę w wysokości 3,7 miliarda złotych.

Dywidenda: dochód akcjonariusza lub udziałowca spółki z posiadanych przez niego akcji lub udziałów wyliczany na podstawie rocznego zysku spółki.Największe pieniądze z notowanych na GPW firm, w których państwo jest udziałowcem, poza PKO i KGHM-em, mogą przynieść jeszcze Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - ponad 730 milionów, Puławy i Enea - po około 165 milionów - jeśli założymy, że cały zysk przeznaczony byłby na wypłatę. Ponad 17 milionów zysku czeka też do wzięcia w zakładach Police.

Wszystko to spółki, w których Skarb Państwa jest udziałowcem większościowym, czyli podział zysków - przeznaczenie ich dla siebie - zależy jedynie od jego decyzji.

ZYSK NETTO SPÓŁEK Z GPW Z WIĘKSZOŚCIOWYM UDZIAŁEM SKARBU PAŃSTWA w 2008 roku (w tys. zł)
Spółka udział SP zysk 2008 skonsolidowany zysk przypadający na Skarb Państwa
PKO BP 51,24% 3 100 1 599
PGNiG 84,75% 865 733, 3
Puławy 50,73% 330,8 167, 8
Enea 76,48% 215,4 164,7
Police 59,43% 28,8 17,1
suma 2 682

źródło: Money.pl, obliczenia własne

Skarb Państwa nie musi mieć większości

Dodatkowo, mimo nie posiadania udziału większościowego, minister skarbu może też praktycznie decydować o wpływach z zysku osiągniętego przez Ciech, Orlen, Lotos czy RUCH. *Witold Orłowski, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej: *Wolę, żeby pieniądze z KGHM wsparły budżet, niż żeby rozdrapały je związki zawodowe. Inaczej jest jednak ze spółkami z sektora bankowego - przy obecnym kryzysie nie należy osłabiać ich, zabierając wypracowane zyski. KNF apelował o rezygnację z wypłat w tym roku, myśląc o inwestorach zagranicznych, jednak pewnie nie przypuszczał, że nie posłucha go rząd.

Pozostałe udziały są na tyle rozdrobnione, że dominująca pozycja wystarcza na przeforsowanie w nich rządowych rozwiązań.

Najlepszym dowodem na możliwości, jakie ma przy podejmowaniu decyzji główny udziałowiec, jest decyzja o wypłacie dywidendy przez KGHM. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, na wniosek Ministerstwa Skarbu, zwiększył on dywidendę z planowanych 1,4 mld do 2,4 mld zł - z czego niemal 980 mln przypada na Skarb.

W ubiegłym roku spore zyski przyniósł budżetowi paliwowy Orlen z niemal półmiliardową wypłatą.

Jednak, ze względu na ubiegłoroczne wahania cen ropy, gigant naftowy księgowo odnotował stratę, co oznacza, że akcjonariusze po prostu nie mają się czym dzielić.

Wśród spółek z państwowym udziałem mniejszościowym zostaje więc CIECH z 16-milionowym zyskiem.

ZYSK NETTO SPÓŁEK Z GPW Z MNIEJSZOŚCIOWYM UDZIAŁEM SKARBU PAŃSTWA w 2008 roku (w tys. zł)
Spółka udział SP zysk 2008 skonsolidowany zysk przypadający na Skarb Państwa
KGHM 41,79% 2 766,2 1 156 (zatwierdzona dywidenda: 976,3)
Ciech 36,68% 44,5 16,3
suma możliwych dywidend 992,6

źródło: Money.pl, obliczenia własne

W jednoosobowych spółkach rząd może zgarniać zyski

Jak oszacował Money.pl dodatkowe miliardy czekają w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa nienotowanych na giełdzie. Ponieważ Skarb ma w nich udziały stuprocentowe, przy decyzji o podziale zysków nie spotka się z żadną opozycją.

Przeznacza więc na wsparcie budżetu lwią część zysków należących do niego firm. Wczoraj Ministerstwo Skarbu, jako jedyny udziałowiec zdecydowało już o wypłacie dla siebie ponad 92 procent zysku Grupy Tauron, katowickiej spółki energetycznej.

Jak podaje rzecznik prasowy Grupy, Paweł Gniadek, zysk koncernu energetycznego wyniósł 55,6 milionów złotych. Z tego na dywidendę przeznaczono 51,2 miliony, na kapitał zapasowy poszło zaledwie 4,4 miliona.

Największe, bo niemal dwumiliardowe zyski czekają wciąż wPolskiej Grupie Energetycznej. Jak wyjaśnia Przemysław Wasilewski, Kierownik Wydziału Relacji Inwestorskich Grupy, nie wiadomo jeszcze nic o planach ministerstwa związanych z podziałem tej kwoty. Jednak, zwłaszcza po wczorajszej decyzji ministra Grada w pokrewnej spółce Tauron, można mieć obawy, że ministerstwo nie zostawi tych pieniędzy na inwestycję w rozwój PGE.

_ -Obawiam się, że minister użyje argumentu o sytuacji wyjątkowej i zabierze wypracowany w ubiegłym roku zysk na własne potrzeby _ - komentuje Witold Orłowski ze Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. _ - Akurat w sektorze energetycznym to bardzo zły pomysł, bo tu potrzebne są pilne inwestycje, na które ten zysk należałoby przeznaczyć _ - dodaje.

Podobna może być sytuacja gdańskiej grupy Energa. Jak informuje jej rzeczniczka prasowa, Katarzyna Ostrowska, grupa zarobiła w zeszłym roku _ na czysto _ 435 milionów. _ _

_ - Decyzja o dywidendzie nie została jeszcze podjęta _ - dodaje Ostrowska.

ZYSKI NETTO NIEKTÓRYCH JEDNOOSOBOWYCH SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA w 2008 roku (w tys. zł)
Spółka zysk 2008 dywidenda
Polska Grupa Energetyczna 1 920 brak decyzji
Jastrzębska Spółka Węglowa 567,6 brak decyzji
Grupa Energa SA 435 brak decyzji
Totalizator Sportowy 258 brak decyzji
Grupa Tauron 55,6 51,2
suma możliwych dywidend 3 231,8

źródło: Spółki, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Skarbu Państwa

Na duże kwoty państwo może liczyć z Totalizatora Sportowego, który osiągnął w zeszłym roku rekordowy zysk - 258 milionów złotych. Zarobki Jastrzębskiej Spółki Węglowej mogą być nieco trudniejsze do ruszenia - głównie przez możliwe górnicze protesty, których rządzący boją się jak ognia.

Skąd jeszcze można wycisnąć zysk?

Pobierania dywidend z GPW broni ustawa. PKP, LOT i Poczta nie dadzą zbyt wiele. Ogromne pieniądze mogą jednak zostać wypłacone z PZU, w której Skarb Państwa ma 55,08 proc. udziałów. Ubezpieczyciel zarobił bowiem w ubiegłym roku na czysto 2,41 mld złotych. Oznacza to, że jeśli cały zysk zostałby przeznaczony na dywidendę Skarb Państwa otrzymałby dodatkowe prawie 1,3 mld złotych.

Rząd zadecydował już także o podziale 112 mln zł zysku z szykującej się na giełdę, kopalni Bogdanka. 88,8 miliona przeznaczone będzie na dywidendę. Jak twierdzi Witold Orłowski, debiutowi to raczej nie zaszkodzi, bo inwestorzy i tak na pieniądze z dywidendy za ubiegły rok nie liczyli.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
| Paweł Satalecki, analityk

Skarb Państwa jest bardzo specyficznym inwestorem. Widać to chociażby w powyższym tekście o dywidendach. Normalnie przecież od dywidendy trzeba zapłacić jeszcze podatek - w tym jednak przypadku nie ma sensu go odliczać, bo kwota tak i tak idzie do kasy państwa. Nie zapominajmy jednak, że cały czas mówimy o inwestorze - w wielu wypadkach właścicielu. Wbrew powszechnej opinii trzeba uznać trochę i jego racji - skoro ma kłopoty (budżet), to czemu ma nie wziąć pieniędzy ze swoich spółek? To co nie zawsze jest w obecnej sytuacji właściwe - to wielkość dywidend. Budżet potrzebuje pieniędzy, ale spółki również - w końcu mamy kryzys (jeszcze). Aby wilk był syty i owca cała - wyjściem byłoby nie wypłacanie całych zysków na dywidendę. Niestety - słowo _ kryzys _otwiera wiele możliwości: zwolnienia, redukcje kosztów i...dywidendę. |

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

| CO Z DYWIDENDAMI PAŃSTWOWYCH FIRM? | |
| --- | --- |
| [

]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/jankowiak;pko;bp;i;kghm;ostatni;raz;ratuja;budzet,102,0,482150.html ) | *Jankowiak: PKO BP i KGHM ostatni raz ratują budżet * reguły i procedury. To może być zagrożenie dla klientów. Jestem jednak pewien, że zarząd i właściciel banku doskonale zdają sobie z tego sprawę i zrobią wszystko, żeby emisja nie była nadmiernie opóźniona - mówi znany ekonomista. |
| [

]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/chocholowski;tusk;moze;doic;firmy;albo;okradac;nasze;dzieci,246,0,482294.html ) | *Chochołowski: Tusk może doić firmy albo okradać nasze dzieci * - Podniosło się larum, bo rząd Tuska chce zabrać PKO BP, KGHM-owi i wszystkim firmom, które coś zarobiły, całe zyski. O co ten hałas? Rząd przecież robi to, co musi i każdy inny postąpiłby tak to samo - pisze felietonista Money.pl. |

Tagi: dywidenda, pce, zap, cie, lts, pkn, kgh, ena, rch, pko, giełda, wiadomości, gospodarka, raport, raporty gospodarcze, porady, raporty giełdowe, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz