Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To już katastrofa ekologiczna. Fukushima groźniejsza niż Czarnobyl?

0
Podziel się:

Możemy mówić o największej katastrofie nuklearnej od blisko 25 lat.

To już katastrofa ekologiczna. Fukushima groźniejsza niż Czarnobyl?
(PAP/ITAR-TASS)
bFfRcpiZ

Z Japonii każdego dnia napływają informacje o rosnącym promieniowaniu, skażonej żywności i tysiącach ludzi szturmujących punkty pomiaru napromieniowania. Eksperci przyznają, że usuwanie skutków tej katastrofy może potrwać nawet lata. _ - W Fukushimie zostały uwolnione identyczne substancje radioaktywne jak w Czarnobylu - _ mówi Money.pl dr Stanisław Latek**, **fizyk reaktorowy z Państwowej Agencji Atomistyki.

Japońscy inżynierowie starają się uspokoić mieszkańców kraju i świata. Udało im się podłączyć do elektrowni prąd i dziś będą próbowali uruchomić systemy chłodzenia dwóch z czterech uszkodzonych reaktorów.

Jednak akcja daleka jest od finału, bo nad elektrownią ciągle unoszą się kolejne kłęby radioaktywnej pary, a promieniowanie coraz silniejsze. Nie wiadomo też, czy systemy chłodzenia są sprawne. Prasa donosi, że normy promieniowania zostały przekroczone 1600 razy.

bFfRcpjb

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowa (MAEA) narzeka, że nie otrzymała z Japonii niektórych informacji na temat uszkodzonej elektrowni. Japończycy też już nie wierzą władzom i właścicielom elektrowni z firmy Tepco. Ci drudzy przyznali ostatnio japońskim dziennikarzom, że sami do końca nie wiedzą, co dzieje się w reaktorach. Brak informacji, to jeden z faktów, który przywodzi porównania do Czarnobyla.

| Porównanie skutków katastrofy w Fukushimie i Czarnobylu | |
| --- | --- |
|

*Fukushima w Japonii * 11 marca 2011 roku, trzęsienie ziemi i towarzyszące mu tsunami odcięły dopływ energii do elektrowni Fukushima I, powodując wyłączenie systemów chłodzenia oraz gwałtowny wzrost temperatury reaktorów i zasobników ze zużytym paliwem. Doszło do częściowego stopienia prętów paliwowych, wybuchów wodoru i emisji radioaktywnej pary, zawierającej jod i cez. |

bFfRcpjh

*Czarnobyl na Ukrainie * 26 kwietnia 1986 roku w bloku nr. 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu doszło do pożaru z gwałtownym wzrostem mocy reaktora, która doprowadziła do jego zniszczenia i uwolnienia dużych ilości substancji radioaktywnych - jodu i cezu. |
| Do tej pory poinformowano o jednej ofierze śmiertelnej, 23 rannych i dwóch zaginionych. Poza tym o 160 osobach, które zostały napromieniowane. Nie wiadomo, jak katastrofa odbije się na 180 _ ostatnich samurajach Fukushimy _ - inżynierach i ochotnikach, którzy pracują nad schłodzeniem reaktorów. | Na miejscu zginęły cztery osoby. Piąta zmarła wskutek oparzeń. Według pierwszej diagnozy po awarii, 237 osób określono jako cierpiące na objawy ostrego _ narażenia radiacyjnego _. ONZ twierdzi, że wskutek chorób popromiennych tuż po wybuchu zmarło w sumie blisko 50 osób, a około 600 tysięcy osób zostało narażonych na podwyższoną dawkę promieniowania. |
| Z terenów otaczających elektrownie Fukushima I i II ewakuowano ok. 200 tys. mieszkańców. Strefę zakazaną wyznaczono w promieniu 30 kilometrów od siłowni. Z elektrowni ewakuowano 700 pracowników. | Po awarii ówczesne władze Związku Radzieckiego ogłosiły rejon w promieniu 30 kilometrów od elektrowni jako rejon zamknięty, z którego ewakuowano 135 tys ludzi. Dopiero od niedawna planuje się zmniejszenie _ strefy zakazanej _. |
| Nie wiadomo, ile wydano na dotychczasową akcję ratunkową w Fukushimie, oraz monitorowanie skażenia w jej otoczeniu. Wiadomo, że elektrownia nie powróci już do normalnej eksploatacji. Koszt budowy nowej siłowni szacuje się na około 7 mld dolarów. | Na usuwanie skutków awarii czarnobylskiej katastrofy wydano do tej pory ponad 300 mld dolarów. |

Źródło: MAEA, TEPCO

_ - Wokół Fukushimy doszło do katastrofy ekologicznej - _ przyznaje dr Stanisław Latek. - _ To promieniowanie nie jest stałe i jednorodne, ono gwałtownie wzrasta w chwilach kolejnych wybuchów i ulatniania się wodoru. Możemy mówić o bardzo niebezpiecznych skokach radiacji. _

bFfRcpji

[

]( # )Wawryszuk: Atomowa energia bez kontroli?
Naukowiec potwierdza też skażenie wody morskiej. _ - Wynika ono z akcji chłodzenia reaktorów. Woda, która jest na nie wylewana, spływa do morza i je napromieniowuje - _tłumaczy.

Jego zdaniem Japończycy będą zmuszeni wprowadzić system badania ryb i żywności hodowanej lub uprawianej w promieniu nawet większym niż 100 kilometrów od siłowni.

bFfRcpjj

O katastrofie nie waha się mówić też Tomasz Chmal, ekspert do spraw energetycznych z Instytutu Sobieskiego. Zaznacza, że Japończycy ogłosili w Fukushimie piąty stopień zagrożenia.

_ - __ Robi się to wtedy, gdy dojdzie do znacznego uwolnienia substancji radioaktywnych na skutek eksplozji lub pożaru. Ten poziom alarmowy dowodzi, że doszło do napromieniowania otoczenia, które jest zagrożeniem dla ludzi _. _ To bardzo wymowne - _ argumentuje Chmal. Katastrofę w Czarnobylu określono siódmym, jak do tej pory najwyższym, stopniem zagrożenia atomowego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t135333.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/co;oznaczaja;stopnie;zagrozenia;atomowego,180,0,796596.html) Co oznaczają stopnie zagrożenia atomowego?

Profesor Andrzej Strupczewski, współkierujący Instytutem Energii Atomowej Świerk, jest jednak bardziej powściągliwy: _ _

bFfRcpjk

_ - Wolałbym nie używać sformułowania katastrofa nuklearna, trzymam się oficjalnej terminologii i wolę mówić o bardzo ciężkiej awarii - _ mówi Money.pl.

Swoją diagnozę opiera na oficjalnych informacjach Japońskich władz. Przyznaje jednocześnie, że słyszał o zarzutach jakoby Japończycy nie mówili światu wszystkiego. - _ Zarzuca się im zatajanie pewnych faktów. No cóż, na razie nie ma na to dowodów - mówi . _

Profesor jednego jest pewien. Elektrownia nie będzie się już nadawała do użytku. Trzeba będzie tylko zadbać o to, by zabezpieczyć reaktory tak, by wygasły bez jeszcze większej szkody dla otoczenia.

_ - Samo schładzanie reaktorów, pod warunkiem, że rzeczywiście na stałe uda się tam podciągnąć prąd i uruchomić normalne systemy chłodzenia, potrwa co najmniej miesiąc - _mówi. - _ Dopiero później będzie się można zabrać za ich zabezpieczenie _- dodaje.

A co ze skażeniem? Doktor Latek przekonuje, że promieniotwórczy jod jest stosunkowo mało niebezpieczny, ulega rozkładowi po mniej więcej tygodniu. Gorzej będzie z cezem, który trzeba usuwać.

_ - Na Ukrainie dopiero po 25 latach zaczęto mówić o zmniejszeniu zakazanej strefy. Jak będzie w Japonii? Trudno teraz powiedzieć, ale najprawdopodobniej konieczne będzie usuwanie skażenia, łącznie nawet z usuwaniem wierzchniej warstwy skażonej ziemi _ - twierdzi fizyk. Jego zdaniem szczęściem w nieszczęściu jest to, że niebezpieczne substancje uwalniają się na stosunkowo niewielkich wysokościach i szybko opadają. Ulegają też rozrzedzeniu - czy to w powietrzu czy w wodzie.

Skażona, japońska żywność nam nie zagraża, bo jej nie kupujemy

Światowa Organizacja Zdrowia jest też zaniepokojona radioaktywnym skażeniem żywności w Japonii. Zdaniem ekspertów WHO, niebezpieczeństwo jest znacznie większe niż sądzono.

Japoński rząd wstrzymał eksport niektórych warzyw po wykryciu w nim podwyższonego stężenia substancji radioaktywnych. Eksperci sprawdzają teraz, czy w jakimkolwiek stopniu zatrute są też ryby w rejonie uszkodzonej elektrowni. Skażenia szczególnie boją się Chińczycy i Rosjanie. Moskwa i Pekin rozpoczęły testowanie żywności sprowadzanej z wysp.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t135385.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/skazone;mleko;i;szpinak,196,0,796868.html) Skażone mleko i szpinak
My jednak nie musimy obawiać się napromieniowanej żywności pochodzącej Japonii, ponieważ importuje się jej do Polski bardzo mało. Zasadniczą część importu z Kraju Kwitnącej Wiśni stanowią towary przetworzone - maszyny drukarskie, monitory i telewizory, urządzenia mechaniczne, elektryczne, samochody i przyrządy precyzyjne i medyczne (ponad 80 proc.). _ _

_ - W przypadku sprzętu AGD czy samochodów możemy mówić tylko o takim skażeniu, które można wyczyścić. Te przedmioty nie nabierają właściwości promieniotwórczych - _wyjaśnia prof. Andrzej Strupczewski. Jego zdaniem po usunięciu warstwy skażenia można je normalnie używać.

Japonia jest krajem, który nie jest samowystarczalny, jeśli chodzi o produkcję żywności_ . _ Eksport produktów spożywczych stanowi tam zaledwie 0,15 proc. PKB_ . _To dobra informacja dla całego świata.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t135216.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/winiarski;z;greenpeace;stop;elektrowniom;jadrowym;w;polsce,8,0,793608.html) Winiarski z Greenpeace: Stop atomówkom w Polsce
Grzegorz Błachnio, analityk Euler Hermes twierdzi, że największym odbiorcą japońskiej żywności, w tym produktów mleczarskich, jest Hong Kong.

_ - Oczywiście możemy spotkać japońską żywność także w innych krajach, ale zazwyczaj są to produkty luksusowe. Nie sądzę też, by Japończycy pozwolili sobie na psucie marki eksportowaniem napromieniowanych towarów. Tym bardziej, że dużo łatwiej je wykryć przy kontrolach - _ podkreśla.

Tym razem nie musimy kupować lugoli Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/30/135454_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/ostatni-atomowi-samuraje-fukushimy,0,795831.html) Ostatni atomowi samuraje Fukushimy Zostało ich 180. Gaszą pożary, schładzają reaktor wodą nie dopuszczając do wybuchu reaktora Fukushima I. To technicy, inżynierowie, oraz strażacy. W skafandrach ochronnych i maskach gazowych krążą po zrujnowanych korytarzach elektrowni atomowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t135545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/apel;do;japonczykow;przyjmujcie;jod,86,0,797014.html) Apel do Japończyków: Przyjmujcie jod! Zalecenie dotyczy mieszkańców terenów w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t135387.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/piaty;stopien;zagrozenia;w;fukushimie,124,0,796284.html) Piąty stopień zagrożenia w Fukushimie Japończycy rozważają zamknięcie uszkodzonych reaktorów w betonowym sarkofagu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t75446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/takze;usa;mialy;swoje;katastrofy;atomowe,110,0,794990.html) Także USA miały swoje katastrofy atomowe Awaria układu chłodzenia sprawiła, że zaczął topić się rdzeń reaktora. Na szczęście nie doszło do jego rozszczelnienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t135805.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/beda;stress;testy;europejskich;atomowek,17,0,797969.html) Będą stress testy europejskich atomówek Komisja Europejska chce zbadać wytrzymałość 33 elektrowni jądrowych.
bFfRcpjC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)