Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Gawłowski
|

Wydajemy miliardy na prywatne leczenie. Rząd ma plan

0
Podziel się:

W 2008 roku każdy z nas na leki i leczenie dopłacił z własnej kieszeni średnio 737 zł.

Wydajemy miliardy na prywatne leczenie. Rząd ma plan
(Lee Nachtiga/CC/Flickr)
bFeuBvJx

Bezpłatna służba zdrowia to mit.* *W 2008 roku każdy Polak do leczenia dopłacił średnio 737 zł - wynika z szacunków Money.pl.

Dziś Ministerstwo Zdrowia przedstawi założenia projektu ustawy wprowadzającej system dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnychubezpieczeń zdrowotnych.

Rząd chce, by nowe rozwiązanie weszło w życie jak najszybciej. Tak, by zniwelować ewentualny negatywny wpływ spadku wpływów ze składki zdrowotnej.

bFeuBvJz

Kilka tygodni temu minister Kopacz mówiła, że wpływy z dobrowolnych ubezpieczeń będą solidnym wsparciem całego systemu ochrony zdrowia.

Według pojawiających się w mediach szacunków system powszechnej opieki zdrowotnej ma zasilić kwota 6 mld zł. A do wykupywania polis ma zachęcać wprowadzenie ulgi podatkowej.

Na leczenie już wydajemy miliardy

Łączna wartość rynku usług medycznych w Polsce w 2008 roku wyniosła aż 76 mld zł - ocenia firma konsultingowa Deloitte na podstawie danych GUS i NFZ.

W 2008 roku na prywatne leczenie Polacy wydali ok 28 mld zł. Nowy pomysł rządu ma skierować część środków z tej puli do publicznego systemu opieki zdrowotnej.

bFeuBvJF

Pieniądze wzbogacą kwotę jaką dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Państwowy płatnik wydał w ubiegłym roku na leczenie pacjentów gigantyczną kwotę 48 mld zł.

Z własnej kieszeni dopłaciliśmy więc na wizyty lekarskie, zabiegi oraz farmaceutyki dodatkowo kolejne 28 mld zł.

źródło: Deloitte na podstawie danych NFZ, GUS, Prywatny rynek zdrowia M. Gorajek

bFeuBvJG

W efekcie z 76 mld zł wydatki ze środków publicznych stanowią 63 proc. wartości całego rynku usług zdrowotnych. Oznacza to, że każdy Polak zainwestował w swoje zdrowie w ubiegłym roku średnio aż 737 zł.

NFZ opłaca pobyt w szpitalu...

NFZ niemal w całości płaci za opiekę szpitalną. Z kwoty 21 mld zł, która poszła na ten cel w 2008 roku aż 98 proc. to środki publiczne. W pozostałych segmentach wydatki prywatne mają zdecydowanie większy udział. Opieka ambulatoryjna, na którą wydaje się 17 mld zł , tylko w 53 proc. finansowana jest ze środków publicznych.

Są też sektory, w których wydatki prywatne zdecydowanie dominują. To np. stomatologia. Na zabiegi dentystyczne idzie w sumie 6 mld zł. Tylko jedna trzecia tej kwoty pochodzi ze środków publicznych.

bFeuBvJH

Wydatki na leki pochłonęły w ubiegłym roku 22 mld zł, a jedynie 32 proc. tej kwoty to środki publiczne. Za resztę leków (głównie bezrecepturowych OTC, suplementów diety czy dermokosmetyków) zapłaciliśmy z własnych dochodów.

źródło: Deloitte na podstawie danych NFZ, GUS, Prywatny rynek zdrowia M. Gorajek

... ale my i tak sporo dokładamy

W prywatnych wydatkach na usługi medyczne największy udział w 2008 roku miały: wydatki na nierefundowane wydatki na leki (15 mld zł) i na płatności za wizyty lekarskie (12 mld zł).

bFeuBvJI

Wciąż najmniej rozwiniętą częścią prywatnego segmentu rynku usług medycznych stanowią medyczne usługi abonamentowe. Wartość tego rynku szacowna jest na od 0,7 do 1 mld zł oraz prywatna składka ubezpieczenia zdrowotnego (rynek wart 80 do 120 mln zł).

źródło: Deloitte na podstawie danych NFZ, GUS, Prywatny rynek zdrowia M. Gorajek

Jednocześnie specjaliści rynku medycznego oczekują, że te formy finansowania leczenia czeka w najbliższych latach rozkwit i dynamiczny wzrost.

Pacjenci coraz częściej decydują się na wybór prywatnej opieki medycznej lub pakietów ubezpieczeniowo medycznych w związku z oszczędnością czasu, jakością obsługi, czy ich dostępnością.

źródło: Deloitte na podstawie danych NFZ, GUS, Prywatny rynek zdrowia M. Gorajek

| Komentarz |
| --- |
| *Sebastian Gawłowski *

Money.pl Jeśli ktoś wciąż łudził się że opieka medyczna w Polsce jest darmowa, niech zdejmie klapki z oczu. Płacimy za opiekę lekarza, leki i zabiegi, systematycznie i coraz więcej. Ostatnie szacunki analityczne mówią, że polski rynek farmaceutyczny urośnie w tym roku o 6 - 7 proc. przy kasandrycznych prognozach ujemnej dynamiki PKB całego kraju. Istotną część tego wzrostu weźmie na siebie każdy z nas, po prostu płacąc więcej. Rosnącą popularność prywatnych usług medycznych mogą spotęgować dodatkowo coraz częstsze innowacyjne oferty ochrony zdrowia. Ostatnio CitiHandlowy zaproponował konto z dostępem do opieki lekarskiej, a Signal Iduna pakiet medyczny dla 3 osobowej młodej rodziny za 200 zł miesięcznie. Zdrowie jest najcenniejsze, więc... trzeba płacić. |

Raport Money.pl
*W Polsce jest wirus. Walka z pandemią to koszt 400 mln zł * Money.pl dotarł do dokumentu Ministerstwa Zdrowia, który wskazuje, że aby zabezpieczyć szczepionki przeciw grypie tylko dla 20 proc. polskiego społeczeństwa, budżet musiałby wyłożyć ponad 210 mln zł, plus koszty ich przechowywania. Aby skutecznie walczyć z pandemią, należałoby znaleźć w sumie około 400 mln zł. Czytaj w Money.pl
bFeuBvKa
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)