Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zamiast likwidacji Funduszu Kościelnego, podwyżki dla księży

Zamiast likwidacji Funduszu Kościelnego, podwyżki dla księży

Minister Cyfryzacji i Administracji Andrzej Halicki Fot. PAP/Jacek Turczyk
Minister Cyfryzacji i Administracji Andrzej Halicki

W tym roku Fundusz Kościelny pochłonie blisko 95 mln zł, ale w przyszłym roku, aż o ponad 23 mln złotych więcej. Jeszcze nie tak dawno, resort cyfryzacji zapowiadał, że od 2015 roku Fundusz będzie zastąpiony innym mechanizmem - możliwością dokonania odpisu podatkowego na wybrany kościół lub związek wyznaniowy. Wystarczyły jednak gniewne pomruki ze strony duchownych, by minister Andrzej Halicki sprawę odłożył na po wyborach i jednocześnie zaplanować wzrost wydatków z budżetu na księży.

Targi w sprawie Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym ciągną się już dwa lata. Projekt zmian przedstawił ówczesny minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Już 21 lutego 2013 roku strony ogłosiły kompromis i zawarcie porozumienia. Fundusz Kościelny miał zostać zastąpiony dobrowolnym odpisem 0,5 proc. Państwo przez 3 lata miało wyrównywać różnicę między tym, co zadeklarowali podatnicy, a dotychczasową kwotą około 90-100 mln zł przekazywaną z budżetu na Fundusz.

Nowy minister cyfryzacji Andrzej Halicki przyznał niedawno, że z planowanych na przyszły rok zmian - nici. Mało tego, że Fundusz Kościelny, z którego finansuje się ubezpieczenia duchownych pozostanie, zaplanowano w przyszłym roku przeznaczyć na ten cel z kasy państwa 118 mln 230 tys. zł, czyli aż o jedną czwartą więcej niż w tym roku (94 mln 374 tys. zł). Wydatki na duchownych w ramach Funduszu Kościelnego rosły z roku na rok, ale nigdy tak drastycznie. Zdaniem strony kościelnej, winna to być to być nawet kwota sięgająca 130 mln zł.

* założenia do ustawy budżetowej na 2015 rok
Źródło: Ministerstwo Finansów

Wydatki z budżetu na kościoły będą jeszcze wyższe niż planowany Fundusz Kościelny. Andrzej Halicki ujawnił bowiem, że z funduszu zostanie wyłączone finansowanie remontów zabytkowych świątyń. Będzie to domena Ministerstwa Kultury i Sztuki, samorządów oraz ich kontraktów terytorialnych i funduszy unijnych. Oznacza to, że oprócz 118 mln zł, na te cele popłyną dodatkowe miliony.

Episkopat: dogadaliśmy się, pozostały szczegóły

- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Konferencja Episkopatu Polski KEP ustaliły zasadnicze kwestie co do przekształcenia Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy na poziomie 0,5 proc. Do omówienia zostały drobne zagadnienia - wyjaśnia Money.pl ks. Józef Kloch, rzecznik Komisji. Ze względu na okres wyborczy prawo związane z przekształceniem Funduszu Kościelnego ma wejść w życie w 2016 roku.

Drobne zagadnienia, które jak zapewnia rzecznik KEP, które zostały do uzgodnienia, to jednak dość długa liczba warunków postawiona przez duchownych. Jak poinformowano nas w biurze prasowym MAiC, nieuzgodniona pozostaje:

  • kwestia ubezpieczenia zdrowotnego dla alumnów, którzy nie są studentami wydziałów teologicznych na państwowych uniwersytetach bądź na KUL, UKSW czy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Zaproponowany przez stronę rządową projekt ustawy przewiduje, że za studentów seminariów duchownych składki zdrowotne powinien płacić Kościół. Kościół katolicki powiedział nie;
  • podwyższenie wysokości tzw. kwoty gwarantowanej (czyli minimum tego, co duchowni dostaliby niezależnie od tego, ile podatnicy przekazaliby im wypełniając PIT-y. Zgodnie z projektem ustawy nie może ona przekroczyć kwoty przewidzianej w 2013 roku w budżecie państwa na Fundusz Kościelny). Postulat został zgłoszony przez liczną grupę kościołów i innych związków (np. Kościół katolicki, Kościół ewangelicko-augsburski);
  • wydłużenie okresu przejściowego, w którym kościoły i inne związki wyznaniowe będą uprawnione do otrzymania dotacji przeznaczonych na zaliczki środków uzyskanych z odpisów podatkowych w ramach kwoty gwarantowanej. Obecnie projekt przewiduje trzyletni okres przejściowy. Postulat zgłosiła liczna grupa kościołów i innych związków, w tym Kościół katolicki;
  • dopuszczenie możliwości przekazywania środków z odpisu (w ramach 0,5 proc.) na dwie różne wspólnoty religijne, w przypadku małżeństw rozliczających się wspólnie - np. po 0,25 proc. na każdą wspólnotę religijną. Obecnie projekt przewiduje możliwość przekazania kwoty w wysokości nieprzekraczającej 0,5 proc. podatku należnego na rzecz jednego kościoła albo jednego innego związku wyznaniowego. Postulat zgłosił Kościół ewangelicko-augsburski.


- Wznowienie rozmów jest uwarunkowane wypracowaniem stanowiska administracji rządowej w kwestii wymienionych wyżej postulatów kościołów i innych związków wyznaniowych -
poinformował Money.pl Artur Koziołek, rzecznik prasowy MAiC.

Fundusz Kościelny istnieje od blisko 65 lat

Fundusz Kościelny został powołany na mocy art. 8 ustawy z dnia 20 marca 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez państwo nieruchomości ziemskie. Fundusz działa na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych, posiadających uregulowaną sytuację prawną w Rzeczypospolitej Polskiej. Środki Funduszu Kościelnego przeznaczane były na następujące cele:

1) wspomaganie kościelnej działalności charytatywnej, kościelnej działalności oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej, a także inicjatyw związanych ze zwalczaniem patologii społecznych oraz współdziałania w tym zakresie organów administracji rządowej z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi (ok. 8 proc. środków);

2) remonty i konserwację obiektów sakralnych o wartości zabytkowej (około 8 proc. środków);

3) finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych (ponad 85 proc. środków).

Jednak od 2010 roku środki Funduszu Kościelnego przeznaczane są wyłącznie na finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych. Na szkoły, ochronki, remonty i konserwację obiektów sakralnych płyną z budżetu dodatkowe pieniądze.

Jeżeli już teraz, ze względu na wybory, zmiany dotyczące finansowania kościołów odkłada się do szuflady, wątpliwe, by w samym roku wyborczym zawarto w tej sprawie jakikolwiek kompromis. Można więc przypuszczać, że również w 2016 roku pozostanie po staremu. To pewne pieniądze w przeciwieństwie do odpisu podatkowego, który zależy od ofiarności wiernych.

O szczególnych przywilejach finansowych i dotacjach
dla kościołów, czytaj na drugiej stronie.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
pieniądze, księża
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Danuta459
46.113.50.* 2015-10-08 13:27
No i wiadomo dlaczego nie mamy na lecznictwo,szkolnictwo i inne bardzo ważne dziedziny życia społecznego.Hojną ręką wyrzucamy pieniądze na coś co powinno samo się finansować. Za pieniądze podatników, nie tylko katolików, wspieramy homoseksualistów,pedofilii,lesbijki i inne patologie,które w religiach,szczegolnie katolickiej występuja. BRAWO
,
ggg1
217.149.115.* 2015-09-12 19:07
debile z PO liczą pewnie, że zostawiając niebiańskie dochody firmie KK uzyskają ich wsparcie, albo chociaż neutralność. IDIOCI I NAIWNIACY! Ta firma wie, kto wygra wybory i tak się ustawi, że dostaną jeszcze więcej. A pójdzie to oczywiście z NASZYCH kieszeni. Czy ktoś potrafi wytłumaczyć, na czym w Polsce polega oddzielenie kościoła od państwa??
melonico
83.28.204.* 2015-09-11 15:52
zawstydzająco nijakie,osikowe państewko...
wszechogarniająca tandeta
Zobacz więcej komentarzy (167)