Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zarabiamy więcej niż przed rokiem. Zobacz, gdzie będzie więcej pracy

0
Podziel się:

Co piąta polska firma deklaruje wzrost zatrudnienia. Oto prognozy, kto chce zatrudniać, a gdzie szykują się kolejne zwolnienia.

Zarabiamy więcej niż przed rokiem. Zobacz, gdzie będzie więcej pracy
(Dmitry Kalinovsky/Dreamstime.com)

Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju wyniosło 3699,70 zł brutto - podał *w najnowszym raporcie *GUS. To o 2,3 procent więcej niż przed rokiem. **Nowych miejsc pracy możemy spodziewać się jednak tylko w przemyśle, budownictwie, rolnictwie, finansach i ubezpieczeniach. W pozostałych branżach częściej planowane jest zmniejszenie zatrudnienia lub pozostanie na takim samym poziomie - wynika z badań TNS Polska dla Instytutu Badawczego Randstadt.

- _ W drugim kwartale tego roku poprawiła się sytuacja na rynku pracy. Jest więcej pracodawców, którzy zatrudniają niż tych, którzy zwalniają. Odwrotną tendencję mieliśmy po pierwszym kwartale tego roku _ - podkreśla Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad. Zaznaczył jednak, że sytuacja na rynku pracy nadal jest trudna. Stagnacja na naszym rynku pracy trwa. Zwiększenia zatrudnienia w ciągu najbliższego półrocza można się spodziewać zaledwie w co piątej badanej firmie. _ _

_ - W przypadku 13 procent planowane są zwolnienia. Prawie dwie trzecie zbadanych przedsiębiorstw zamierza pozostawić zatrudnienie na dotychczasowym poziomie _ - mówi Słonina.

Grzegorz Baczewski, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz w resorcie pracy i polityki społecznej zwrócił jednak uwagę, że w poprzednim badaniu firmy Randstad 19 proc. pracodawców oczekiwało zwiększenia zatrudnienia w pierwszym kwartale tego roku, faktycznie zwiększyło je 27 proc. Dodał, że firmy planują wzrost zatrudnienia ostrożnie.

Tendencję potwierdzają dane GUS. Chociaż według ostatnich danych bezrobocie w Polsce delikatnie spada, to w maju zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o 0,9 procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Oznacza to, że zatrudnionych było 5,478 mln osób. Tym samym jest to dziewiąta z rzędu publikacja, wykazująca spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

źródło: GUS

Innego zdania jest Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. Jej zdaniem na rynku pracy widać pierwsze symptomy wyczekiwanego od dłuższego czasu ożywienia.

- _ Druga połowa roku zazwyczaj jest lepsza dla przedsiębiorców i sprzyja decyzjom tworzenia nowych etatów. _ Obserwujemy, że wzrasta zainteresowanie pracodawców elastycznymi formami zatrudnienia, a także innowacyjnymi rozwiązaniami HR, jak np. outsourcing procesów i funkcji - _przekonuje Janas. - Procesy te pomagają przedsiębiorcom w dostosowaniu się do niepewnej wciąż kondycji rynku. Korzystający z nich pracodawcy optymalizują swoje działania, a co za tym idzie zwiększają też efektywność. Ma to pozytywny wpływ zarówno na rynek pracy, jak i na całą gospodarkę kraju. Spodziewamy się również, że utrzyma się panujące wysokie zapotrzebowanie na specjalistów _.

Jak wynika z opublikowanego przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są ostrożnie optymistyczni co do deklaracji zatrudnienia w III kwartale 2013 roku. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +2 procent. To pierwszy dodatni wynik dla naszego kraju od czterech ostatnich kwartałów.
Co z zarobkami?Według badania TNS Polska 77 proc. pracodawców nie planuje w ciągu najbliższego półrocza zmiany poziomu wynagrodzeń, ich wzrost bierze pod uwagę 10 proc. firm, a spadek 4 proc. przedsiębiorstw. 8 proc. badanych potrafiło tego ocenić.

Chociaż średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło o 2,3 procent więcej niż przed rokiem, to dane dotyczące zarobków okazują się gorsze od prognoz ekonomistów, którzy prognozowali +2,6 procent. Tym samym obserwujemy spowolnienie wzrostu wynagrodzeń. Przed miesiącem dynamika wynosiła bowiem +3 procent.

Według ekonomistów banku PKO BP, roczne tempo wzrostu płac osiągnęło najwyższe wartości w administrowaniu i działalności wspierającej, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę oraz w górnictwie i wydobywaniu.

- _ Przewidujemy, że w 2013 roku tempo wzrostu płac w przedsiębiorstwach będzie nieznacznie wyższe od tempa wzrostu inflacji _ - czytamy w raporcie PKO BP.Warto przypomnieć, że w zeszłym tygodniu GUS opublikował dane dotyczące tempa wzrostu cen. Spadło ono do zaskakująco niskiego poziomu 0,5 procent w skali roku, co jest najniższym poziomem od ponad 7 lat.

Przeciętne wynagrodzenia w ostatnich 2 latach

źródło: GUS

73 proc. firm opowiada się za wzrostem wynagrodzenia minimalnego w 2014 roku, zaś 23 proc. jest przeciwnego zdania. 33 proc. badanych przedsiębiorstw uważa, że płaca minimalna powinna zostać podwyższona o około 6,66 proc., czyli podobnie, jak rok wcześniej. 25 proc. firm opowiada się za jej wzrostem w przedziale około 7-10 proc., zaś 27 proc. badanych za wzrostem wyższym niż 10 procent.
Gdzie znajdziesz jeszcze pracę?- _ Trudno wskazać na jednoznacznych liderów zatrudnienia w nadchodzącym półroczu. Żadna z branż nie jest całkowicie odporna na wpływ spowolnienia gospodarczego _ - podkreśla Kajetan Słonina.

Z badań wynika, że 87 proc. firm działających w branży transportowej, magazynowej oraz łączności zamierza pozostawić zatrudnienie na obecnym poziomie. - _ Przedsiębiorstwa zajmujące się pozostałą działalnością usługową częściej planują zmniejszyć zatrudnienie _ - wskazuje ekspert Randstad.

Według Baczewskiego z kolei, w najbliższym czasie możemy spodziewać się nowych miejsc pracy w przemyśle, budownictwie, rolnictwie, finansach i ubezpieczeniach.

Jak pokazują badania perspektyw zatrudnienia Barometru Manpower, największy optymizm widoczny jest w sektorze transport, logistyka, komunikacja i wyniósł +10 procent. Umiarkowanie optymistyczną prognozę odnotowano natomiast dla branż Instytucje sektora publicznego +6 procent. Rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo to wynik +4 proc., a finanse, ubezpieczenia, nieruchomości, usługi to +3 proc.

- _ Prognozy dla sektorów budownictwo oraz produkcja przemysłowa pozostają ujemne już czwarty kwartał z rzędu. Jednak obserwowana w nich sytuacja nie pogarsza się i jest stabilna _ - zauważa Iwona Janas. - _ Równocześnie odnotowujemy pozytywne sygnały płynące z innych gałęzi rynku. Na wysokim poziomie utrzymuje się też prognoza dla sektora transport, logistyka, komunikacja. Warto zauważyć, że panujące w nim perspektywy zatrudnienia są nie tylko najwyższe spośród wszystkich badanych, ale także zachowują pozytywny wynik, od początku przeprowadzania badania w Polsce. _

Z kolei największy pesymizm widoczny jest w sektorze kopalnie i przemysł wydobywczy (-15 proc.), w którym prognoza netto zatrudnienia również jest ujemna już czwarty kwartał z rzędu. Umiarkowanie pesymistyczne wyniki odnotowano także dla branż energetyka, gazownictwo oraz wodociągi (-5 proc.), restauracje i hotele (-4 proc.), budownictwo, a także produkcja przemysłowa (-3 proc. dla obu). Natomiast prognoza netto zatrudnienia dla sektora Handel detaliczny i hurtowy nie zmieniła się.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/m141729.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/firmy;zahamowaly;nowe;rekrutacje,114,0,1143922.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Firmy zahamowały nowe rekrutacje W zeszłym miesiącu liczba zatrudnionych w Polsce zmalała o 3 tysiące osób. Ponadto zarabiamy mniej niż przed rokiem, bo szybciej niż nasze pensje rośnie inflacja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/m268428.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/problemem;nie;jest;praca;w;niedziele;problemem;jest;brak;pracy;w;poniedzialek;wtorek;srode;,55,0,1324855.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) _ Problemem nie jest praca w niedzielę. Problemem jest brak pracy w poniedziałek, wtorek, środę... _ Czy proponowany przez posłów zakaz handlu w niedzielę naprawdę poprawi sytuację polskich pracowników, tak aby mogli więcej czasu spędzać z rodziną?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/m77994.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/pracodawcy;wola;zwalniac;niz;zatrudniac;elastycznie,80,0,1320784.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pracodawcy wolą zwalniać niż zatrudniać elastycznie? Aż 70 proc. polskich pracodawców deklaruje, że nie zamierza zatrudniać pracowników w oparciu o umowy cywilnoprawne.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)