Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartosz Chochołowski
|

Zwycięzcy dzielą i rządzą - także w biznesie

0
Podziel się:

Państwo ma wpływ na około 2,6 tysiąca firm. Stanowiska w sporej części z tych zakładów mogą stanowić dodatkowy bonus za wygrane wybory. Co nowa koalicja może wziąć, jak przebiega prywatyzacja i jaka jest kondycja firm zależnych od państwa, czytaj w raporcie Money.pl.

Niebawem zwycięzcy wyborów zaczną tworzyć rząd. Do obsadzenia będzie mnóstwo stanowisk w administracji. Ministrowie, wiceministrowie, dyrektorzy departamentów, wojewodowie, dyrektorzy w urzędach województw, szefowie licznych agencji rządowych, to kilkaset nieźle płatnych stanowisk. Ale nie tylko o to walczą partie. Ogromnym powyborczym łupem są stanowiska w firmach zależnych od państwa.

Wśród tysięcy przedsiębiorstw są szczególnie łakome kąski, po które może sięgnąć nowa władza. Już dziś mówi się o zmianach w PGNiG, PKN Orlen, KGHM i Totalizatorze Sportowym. Wymieniany jest też bank PKO BP. Firmy te obecnie są w dobrej kondycji, ale nie zawsze tak było.

Kto ma ile w PKN Orlen

Kto ma ile w PGNiG

Jak wybory przekładają się na zmiany w zarządach spółek? Prześledźmy to na przykładzie KGHM-u. Daty zmian w zarządzie z reguły pokrywają się z kalendarzem wyborczym. Wyjątkiem były wybory w 1997 roku.

Kalendarz wyborczy i zmiany w zarządzie KGHM

Zestawienie według największej rentowności obrotu netto w 2003 roku
_ Źródło: MSP _

Metody prywatyzacji

_ Główne źródła: Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Skarbu Państwa _

wybory
wiadomości
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)