Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
25.09.2020 22:20

Rating Polski. Agencja Fitch nie zmieniła oceny

Eksperci Fitch wzięli pod lupę Polskę, oceniając wiarygodność i wypłacalność naszego kraju w obliczu pandemii koronawirusa. Ocena jest pozytywna. Rating pozostał bez zmian - na poziomie "A-" (7 wynik w 20-stopniowej skali).

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Wiarygodność Polski znowu pod lupą agencji ratingowych. PAP/Leszek Szymański (Fot: PAP/Leszek Szymański, Leszek Szymañski)

Regularnie wszystkie kraje podlegają ocenie trzech największych na świecie agencji ratingowych: Moody's, Fitch i S&P. Dwa tygodnie temu pierwsza z nich nie dokonała zmian w ratingu Polski. Fitch teraz postąpił podobnie.

Eksperci, dokonując oceny ratingowej, patrzą m.in. na sytuację finansową, gospodarczą i polityczną w kraju. A wszystko po to, by dać wskazówki inwestorom z całego świata, czy państwo jest wiarygodnym partnerem i czy jest wypłacalne.

To ważne m.in. w kontekście tego, po jakim koszcie rząd może pożyczać pieniądze, emitując np. obligacje. Im wyższa wiarygodność, tym mniejszy koszt. A akurat w obliczu obecnego kryzysu wywołanego koronawirusem sporo pieniędzy potrzeba rządowi.

UOKiK kara banki. "Będziemy wspierać klientów"

Fitch utrzymał nasz rating na poziomie "A-". To siódmy najwyższy wynik w 20-stopniowej skali. Na dodatek potwierdziła się "stabilna" perspektywa oceny, co oznacza, że w przypadku braku istotnych zmian, nie ma zagrożenia obcięcia ratingu Polski w najbliższym czasie.

Taką samą ocenę ma obecnie jeszcze Hiszpania, Łotwa czy Malezja. Oczko wyżej rating mają: Chile, Islandia, Japonia, Litwa, Słowacja i Słowenia.

Z dość dużej grupy krajów ocenianych niż od Polski można wymienić za to np.: Włochy, Chorwację, Węgry, Grecję, Portugalię, Rumunię i Rosję.

Agencja uznała, że mimo kryzysu wywołanego światową pandemią koronawirusa, która skutkowała mocnym spadkiem PKB i koniecznością zaciągnięcia ogromnego długu w celu ratowania miejsc pracy, wiarygodność kredytowa naszego kraju nie pogorszyła się.

Braku zmian w ratingu spodziewali się ekonomiści. Decyzja więc nie zaskakuje i tym samym powinna mieć neutralny wpływ na notowania polskiej waluty czy sytuację na giełdzie w Warszawie.

Agencja Fitch jako druga wzięła pod lupę wiarygodność kredytową Polski. Podobne testy przeprowadzi jeszcze 2 października agencja S&P.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, rating polski, fitch, ocena, kryzys
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2020

wszystko w temacieSLD: bezrobocie 20%, pensja minimalna 610 zł netto, schab 20 zł kg benzyna 4 zł l, PO: bezrobocie 13% minimalna 1200 netto schab 18 benzyna 5,5 … Czytaj całość

26-09-2020

ojejto w PO SLD i PSL-Kukiz,znowu żałoba

26-09-2020

lewsponsorowany artykul kraj bankrut

Rozwiń komentarze (27)