Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rating Polski. Agencja Fitch nie zmieniła oceny

27
Podziel się:

Eksperci Fitch wzięli pod lupę Polskę, oceniając wiarygodność i wypłacalność naszego kraju w obliczu pandemii koronawirusa. Ocena jest pozytywna. Rating pozostał bez zmian - na poziomie "A-" (7 wynik w 20-stopniowej skali).

Rating Polski. Agencja Fitch nie zmieniła oceny
Wiarygodność Polski znowu pod lupą agencji ratingowych. PAP/Leszek Szymański (PAP, PAP/Leszek Szymański, Leszek Szymañski)

Regularnie wszystkie kraje podlegają ocenie trzech największych na świecie agencji ratingowych: Moody's, Fitch i S&P. Dwa tygodnie temu pierwsza z nich nie dokonała zmian w ratingu Polski. Fitch teraz postąpił podobnie.

Eksperci, dokonując oceny ratingowej, patrzą m.in. na sytuację finansową, gospodarczą i polityczną w kraju. A wszystko po to, by dać wskazówki inwestorom z całego świata, czy państwo jest wiarygodnym partnerem i czy jest wypłacalne.

To ważne m.in. w kontekście tego, po jakim koszcie rząd może pożyczać pieniądze, emitując np. obligacje. Im wyższa wiarygodność, tym mniejszy koszt. A akurat w obliczu obecnego kryzysu wywołanego koronawirusem sporo pieniędzy potrzeba rządowi.

Zobacz także: UOKiK kara banki. "Będziemy wspierać klientów"

Fitch utrzymał nasz rating na poziomie "A-". To siódmy najwyższy wynik w 20-stopniowej skali. Na dodatek potwierdziła się "stabilna" perspektywa oceny, co oznacza, że w przypadku braku istotnych zmian, nie ma zagrożenia obcięcia ratingu Polski w najbliższym czasie.

Taką samą ocenę ma obecnie jeszcze Hiszpania, Łotwa czy Malezja. Oczko wyżej rating mają: Chile, Islandia, Japonia, Litwa, Słowacja i Słowenia.

Z dość dużej grupy krajów ocenianych niż od Polski można wymienić za to np.: Włochy, Chorwację, Węgry, Grecję, Portugalię, Rumunię i Rosję.

Agencja uznała, że mimo kryzysu wywołanego światową pandemią koronawirusa, która skutkowała mocnym spadkiem PKB i koniecznością zaciągnięcia ogromnego długu w celu ratowania miejsc pracy, wiarygodność kredytowa naszego kraju nie pogorszyła się.

Braku zmian w ratingu spodziewali się ekonomiści. Decyzja więc nie zaskakuje i tym samym powinna mieć neutralny wpływ na notowania polskiej waluty czy sytuację na giełdzie w Warszawie.

Agencja Fitch jako druga wzięła pod lupę wiarygodność kredytową Polski. Podobne testy przeprowadzi jeszcze 2 października agencja S&P.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Czerepach
2 lata temu
No i tą wiadomością zepsuli humor zwolennikom PO. Jak tak można, tak się nie godzi.
Jack
2 lata temu
Niezle, chyba lepiej niz sie spodziewano
Domi
2 lata temu
Proszę Was każdy nawet przeciętnie rozumujacy Polak wie że Polska PiS zdąży do upadku .I to jest fakt.Pozdrawiam
Bogdan
2 lata temu
Znowu zawiedzeni.
Obywatel K.
2 lata temu
Czy ktos ten belkot zrozumie i mi wyjasni. ----- *Z dość dużej grupy krajów ocenianych niż od Polski można wymienić za to np.: Włochy, Chorwację, Węgry, Grecję, Portugalię, Rumunię i Rosję* ------ ????
...
Następna strona