Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rating Polski. Fitch wystawił ocenę i otworzył wiosenną rundę przeglądów

144
Podziel się:

Eksperci Fitch wzięli pod lupę Polskę, oceniając wiarygodność i wypłacalność naszego kraju w obliczu koronakryzysu. Ocena jest pozytywna. Rating pozostał bez zmian - na poziomie "A-" (7 wynik w 20-stopniowej skali).

Rating Polski. Fitch wystawił ocenę i otworzył wiosenną rundę przeglądów
Premier Mateusz Morawiecki może odetchnać z ulgą. Rating Polski jest utrzymany. (PAP, PAP/Leszek Szymański, Leszek Szymañski)

Po kilku miesiącach przerwy trzy największe agencje ratingowe świata biorą się za aktualizację ratingów. Na początek pod lupę Polskę wziął Fitch.

Utrzymał nasz rating na poziomie "A-". To siódmy najwyższy wynik w 20-stopniowej skali. Na dodatek potwierdziła się "stabilna" perspektywa oceny, co oznacza, że w przypadku braku istotnych zmian, nie ma zagrożenia obcięcia ratingu Polski w najbliższym czasie.

Agencja Fitch - jak ocenił resort finansów w komunikacie - wskazuje na mocne fundamenty makroekonomiczne i dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę, która jest wspierana przez rozsądnie prowadzoną politykę gospodarczą i monetarną. Według Fitch pandemia koronawirusa odpowiada za spadek PKB w 2020 roku jedynie o 2,7 proc., dzięki silnemu wzrostowi konsumpcji i eksportu.

Taką samą ocenę ("A-") ma obecnie jeszcze Chile, Łotwa i Hiszpania. Oczko wyżej rating mają: Islandia, Japonia, Litwa, Arabia Saudyjska, Słowacja i Słowenia.

Z dość dużej grupy krajów ocenianych niżej od Polski można wymienić np.: Włochy, Chorwację, Węgry, Grecję, Portugalię, Rumunię i Rosję.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

Eksperci, dokonując oceny ratingowej, patrzą m.in. na sytuację finansową, gospodarczą i polityczną w kraju. A wszystko po to, by dać wskazówki inwestorom z całego świata, czy państwo jest wiarygodnym partnerem i czy jest wypłacalne.

To ważne m.in. w kontekście tego, po jakim koszcie rząd może pożyczać pieniądze, emitując np. obligacje. Im wyższa wiarygodność, tym mniejszy koszt. A akurat w obliczu obecnego kryzysu wywołanego koronawirusem sporo pieniędzy potrzeba rządowi.

Braku zmian w ratingu spodziewali się ekonomiści. Decyzja więc nie zaskakuje i tym samym powinna mieć neutralny wpływ na notowania polskiej waluty czy sytuację na giełdzie w Warszawie.

Prognozy gospodarcze

Już wcześniejsza aktywność agencji Fitch sugerowała, że od ostatniej oceny Polski sytuacja się znacząco nie pogorszyła i nie ma zagrożenia dla ratingu. Eksperci nawet podwyższyli wcześniejsze swoje prognozy wzrostu PKB Polski na 2021 rok do 4,1 proc. z 3,3 proc. szacowanych w grudniu. Niestety jednocześnie na 2022 rok obniżyli prognozy do 4,7 proc. z 5,1 proc.

Fitch prognozuje też, że ceny w Polsce na koniec bieżącego roku będą średnio o 2,5 proc. wyższe, a na koniec 2022 roku inflacja wyniesie 3,5 proc.

Fitch oczekuje, że proces odbudowy gospodarki zostanie odłożony w czasie co najmniej na drugi kwartał 2021, gdy konsumpcja prywatna pozostanie niska, przy ostrożnych nastrojach gospodarstw domowych.

Zdaniem agencji motorem wzrostu staną się odłożony popyt oraz inwestycje, podczas gdy wkład eksportu netto do wzrostu będzie spadał wraz z odbiciem importu.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(144)
WYRÓŻNIONE
Ted
4 lata temu
Niebawem premier Polski ogłosi, że ponownie jesteśmy potęgą gospodarczą Świata.
Naukowiec
4 lata temu
No coś takiego przecież te "wolne" media będące na usługach nieudaczników politycznych informują nas codziennie o naszej katastrofalnej sytuacji gospodarczej. Napewno jutro dowiemy się z tzw dobrze poinformowanych źródeł że ten rating powstał na zamówienie pana Obajtka.
jaa
4 lata temu
gospodarka ma się dobrze, Rządzący są dla nas dobrzy i o nas dbają. Mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
NAJNOWSZE KOMENTARZE (144)
Ekonomista.
4 lata temu
Już wyobrażam sobie tytuł tego obcego portaliku gdy agencja obniżyła rating Polski choćby o jedena skalę. Byłby armagedon. Ha ,ha,ha
pam
4 lata temu
Hehe, te firmy ratingowe wystawiły firmie Enron najwyższe ratingi kilka miesięcy przed tym, jak firma padła.
Zibi582
4 lata temu
Premier wygrał kilka bitw ,to i z Anglikami też wygra...
§......
4 lata temu
Ponad 1,5 biliona dlugu,kto to bedzie placil,Kaczynski i jego swita napewno nie.
§......
4 lata temu
650 miliardow dlugu zrobic w 5 lat,to nie wiem,czy to wyjdzie na zdrowie polakom.
...
Następna strona