Notowania

Ratownicy kontra pielęgniarki. Spór o kompetencje

Gorąca atmosfera w świecie medyków. Pielęgniarkom nie w smak są ostatnie zmiany przepisów, które zwiększają uprawnienia ratowników. Sprawa będzie dyskutowana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Pielęgniarki spierają się o kompetencje z ratownikami medycznymi. Będzie spotkanie w resorcie zdrowia

W poniedziałek w Ministerstwie Zdrowia mają spotkać się przedstawiciele obu środowisk. Na co dzień oba zawody się uzupełniają, gorzej w strukturach korporacyjnych - tam zgody już nie ma. Zgodnie z obowiązującym od lipca rozporządzeniem, funkcję pielęgniarki oddziałowej na SOR-ach mogą pełnić także ratownicy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Jak opisuje "Dziennik Gazeta Prawna", Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych podważa kompetencje ratowników do organizacji i zarządzania oddziałem. Zdaniem prezes NRPiP Zofii Małas oraz sekretarz Rady Joanny Walewander, wprowadzona zmiana jest "co najmniej wyrazem lobbingu określonych środowisk z pominięciem merytorycznego zaplecza środowiska pielęgniarskiego".

Przedstawicielki środowiska pielęgniarskiego podkreślają, że ratownicy są przede wszystkim wyszkoleni do udzielania świadczeń ratunkowych, dlatego praca na oddziale czy zarządzanie SOR-ami nie mieści się w ich kompetencjach. Tu swój sprzeciw wyrażają ratownicy. Nie zgadzają się na podważanie ich umiejętności, ale i na pomniejszanie ważności ich zawodu. - Nie możemy pozwolić na to, by samorząd pielęgniarski rozpowszechniał opinie, że wejście ratownika do szpitala to zagrożenie dla pacjenta. To podważa zaufanie chorych - mówi "DGP" Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Obejrzyj: Krupińska apeluje: "Każdy powinien przejść kurs pierwszej pomocy"

"Musimy podjąć skuteczniejsze działania w celu uświadomienia społeczeństwu a może również resortowi zdrowia, że ratownik medyczny to zawód samodzielny, posiadający określone kompetencje zawodowe, wymagający wiedzy i nie można utożsamiać go z rolą sanitariusza. Chcemy by pacjenci mieli do nas zaufanie i czuli się bezpiecznie. Nie możemy godzić się na tworzenie atmosfery strachu wobec ratownika medycznego" - czytamy w komunikacie wydanym przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Madowicz zwrócił uwagę na to, że zawód ratownika - choć istnieje stosunkowo krótko - już zdążył stracić na atrakcyjności. Przede wszystkim przez niskie zarobki. Na początku jego funkcjonowania to pielęgniarki chętnie decydowały się na studia z ratownictwa. Dziś częściej to ratownicy kończą studia pielęgniarskie, bo w tej roli mają szansę na wyższe płace.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2019

gośćmoim zdaniem ratownik powinien być postawiony jako drugi po lekarzu a dopiero pielęgniarka jak sama nazwa mówi ratownik od ratowania życia a … Czytaj całość

18-07-2019

cóżpielęgniarki narzekają, ratownicy narzekają, a pacjent pozostawiony sam sobie-dla nich się liczy tylko kasa:(

18-07-2019

ulaRatownik,ratuje.Pielęgniarka ,pielęgnuje.I wszystko jasne.Drogie panie pielęgniarki.Ratownicy są bardziej od was wszechctroni.Nie ma się o co obrażać.

Rozwiń komentarze (97)