Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Raty kredytów przestaną wreszcie rosnąć? To możliwe, ale jest jeden warunek

10
Podziel się:

Jest szansa na to, że raty kredytów niedługo przestaną rosnąć. Analitycy wyliczyli już, do jakiego poziomu mogą wzrosnąć stopy procentowe, żeby zatrzymać skoki cen rat kredytów. Papierkiem lakmusowym zmian i odwrócenia negatywnego trendu mogą być aktualne notowania kontraktów terminowych na stopy procentowe.

Raty kredytów przestaną wreszcie rosnąć? To możliwe, ale jest jeden warunek
Analitycy uważają, że raty pzrestaną rosnąć (Adobe Stock, ©Tomasz Warszewski - stock.adobe.com)

Zdaniem ekspertów jest szansa na koniec podwyżek rat kredytów. Warunkiem jest, że stopa procentowa wzrośnie maksymalnie o 4 proc.

"Jeśli wierzyć prognozom, to podstawowa stopa procentowa powinna wzrosnąć do 3 - 4 proc. i na tym poziomie już się zatrzymać. To znaczy, że po tym, jak raty kredytów mieszkaniowych mocno ostatnio wzrosły, coraz bliżej jesteśmy kresu podwyżek" – czytamy w komentarzu HRE Investments.

Według analityków tej formy papierkiem lakmusowym potencjalnych zmian mogą być aktualne notowania kontraktów terminowych na stopy procentowe. Przewagą nad tradycyjnymi prognozami długoterminowymi jest to, że są kwotowane na bieżąco. Nie ma więc takiego opóźnienia pomiędzy sformułowaniem prognozy i jej publikacją.

Zobacz także: Tarcze antyinflacyjne do końca roku? Ekspert: "Wydaje nam się to prawdopodobne"

Wszystko zależy od decyzji RPP

"Wynika z nich, że w połowie br. koszt pieniądza na rynku międzybankowym będzie na poziomie około 4 proc. To sugeruje, że podstawowa stopa procentowa może wtedy wynosić około 3,5–4 proc." – wyjaśnia HRE Investments.

W przypadku sprawdzenia się tych prognoz jest szansa na to, że wzrosty wyhamują i kredyty będą znowu tańsze.

"Jeśli podstawowa stopa procentowa wzrośnie do 3 proc., to raty złotowych kredytów mogą z obecnego poziomu wzrosnąć już tylko o około 5 proc." – wyjaśnia główny analityk HRE Investments Bartosz Turek.

Zdaniem Turka, jeśli podwyżki podstawowej stopy procentowej zatrzymają się na poziomie 3,5 proc., to raty mogą jeszcze pójść w górę o 10 proc. W sytuacji dalszych podwyżek stóp procentowych i sytuacji, w której podstawowa stopa procentowa nie pójdzie w górę do 4 proc. Raty wzrosną w tym wariancie jeszcze o 15 proc.

Turek dodał także, że przeciętny posiadacz złotowego kredytu mieszkaniowego może mieć już ratę o 1/3 wyższą niż przed podwyżkami stóp procentowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
DDD
4 miesiące temu
Dlaczego państwo ma się ratować pieniędzmi kredytobiorców? Ktoś dzięki temu uniknie bankructwa, a ktoś może właśnie zostać bankrutem ponieważ nie będzie go stać na spłatę kredytu.
Xyz
4 miesiące temu
Śmieszą mnie argumenty musisz kupić mieszkanie bo żal mieszkać z rodzicami i w klitce hahaha faktycznie lepiej być uwiązanym kredytami jak dostać ciepły obiadek u mamusi i żyć w miłej rodzinnej atmosferze:)
Xyz
4 miesiące temu
A Matias Śmierdas z waszego fb co na to?
makarska
4 miesiące temu
Zastanawiam się czy portal money.pl ma jakieś swoje zdanie w danej materii. To co publikują to jakieś opracowania, urywki wypowiedzi ekspertów, ekonomistów itp. Bez żadnego odniesienia, komentarza. Takie coś jak praca domowa gimnazjalisty byłego: opracuj na podstawie dostępnych w internecie źródeł "artykulik" na temat.......Do portalu finansowego to trochę jeszcze brakuje.
Eror
4 miesiące temu
Stopy procentowe możecie i do 10 procent podnieść...Tak czy owak z powodu wzrostu cen gazu i energii elektrycznej inflacji to nie zdusi. Zdusi za to skutecznie konsumpcję w kraju jeszcze mocniej niż prognozy pokazują, a to spowoduje początek kłopotów w gospodarce(która u nas na konsumpcji, nie inwestycjach, jest zbudowana).