Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Będzie przerwa w podwyżkach stóp procentowych? Jest głos wprost z RPP

142
Podziel się:

Eryk Łon poważnie zastanawia się nad przerwaniem cyklu podwyżek stóp procentowych. Członek RPP, który w tej sprawie będzie głosował już za kilka tygodni, widzi pozytywne efekty takiego działania. Szczególnie psychologiczne. Sugeruje, że ewentualne dalsze podnoszenie oprocentowania nie powinno trwać zbyt długo.

Będzie przerwa w podwyżkach stóp procentowych? Jest głos wprost z RPP
Eryk Łon z RPP sugeruje, że mogłoby dojść w lutym do przerwy w podwyżkach stóp procentowych (Adobe Stock, Rawpixel Ltd.)

Przez ostatnie cztery miesiące z rzędu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podnosiła stopy procentowe. W efekcie główna stawka wzrosła z 0,1 do 2,25 proc. Dla wielu kredytobiorców oznacza to wzrost rat kredytów o nawet setki złotych miesięcznie.

Ekonomiści z dużym przekonaniem sugerują, że do końca roku główna stawka oprocentowania w NBP przekroczy 3 proc., a niektórzy nawet mówią o dojściu do 4 proc.

Najbliższe posiedzenie RPP jest 8 lutego. Kredytobiorcy zastanawiają się, czy ze strony rady będzie w nich wymierzony kolejny cios. W poniedziałek nadzieję na przerwę w podwyżkach dał jeden z członków RPP. Przyznał, że mogłoby to mieć pozytywny efekt.

Zobacz także: Money. To się liczy

Podwyżki stóp procentowych. Czas na przerwę?

"Być może warto podczas posiedzenia RPP w lutym tego roku podjąć decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie" - zastanawia się Eryk Łon w artykule opublikowanym w portalu wGospodarce.pl.

"Naturalnie przed podjęciem takiej decyzji należy dokonać bardzo głębokich przemyśleń, zastanawiając się nad różnymi konsekwencjami takiej decyzji. Powstrzymanie się od podwyżki stóp w lutym tego roku mogłoby wprowadzić pewien ładunek optymizmu u uczestników życia gospodarczego" - sugeruje Łon.

Przekonuje, że mogłoby pojawić się w społeczeństwie przekonanie, iż skoro NBP stóp nie podnosi, to znaczy, że inflacja zacznie stopniowo spadać.

Członek RPP podkreśla, że ogromnie ważne znaczenie w optymalnym sposobie prowadzenia polityki pieniężnej ma elastyczność. Przyznaje też, że kiedy pojawiły się sygnały, z których wynikało, że może nastąpić nieco dłuższy okres podwyższonej inflacji, warto było poprzeć propozycje podwyżek stóp procentowych.

Eryk Łon w ostatnich latach słynął z dużej niechęci do podwyższania stóp procentowych. Przekonywał do maksymalnych obniżek oprocentowania. Gdy spadło ono w okolice zera, śmiało mówił o ujemnych stopach.

Kiedy skończyć cykl podwyżek?

Eryk Łon odnosi się też do kwestii czasu, w którym stopy procentowe będą szły w górę. "Należy bardzo uważać na to, aby proces podwyżek stóp procentowych nie trwał zbyt długo. W odpowiednim czasie warto ten proces zakończyć".

Sugeruje, że taki czas wyznaczą wiarygodne prognozy, które będą zakładać spadek inflacji w okolice 3,5 proc. Dodaje, że na kilkanaście miesięcy przed zejściem inflacji do tego poziomu, cykl podwyżek stóp procentowych powinien się zakończyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(142)
Mucha
2 lata temu
Jestem Prezesem NBP. Będę tak podnosić stopy procentowe jak długo będę mieć Kaprys.
999
2 lata temu
Najgorszy Prezes NBP...
G8oo8
2 lata temu
Nie mam nieruchomości i kredytów i jestem szczęśliwy:)
Marian
2 lata temu
Ci co mają oszczędności to jakoś nie odczuwają podnoszenia stóp procentowych.
799
2 lata temu
Warto zmienić oprocentowanie ze zmiennego na stałe. Ja tak zrobiłem i nie boje się kolejnych podwyżek a wręcz teraz na nie czekam zadowolony:)
...
Następna strona