Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ekonomiści Goldman Sachs policzyli, jak tarcza antyinflacyjna wpłynie na drożyznę

17
Podziel się:

Tarcza antyinflacyjna pozwoli realnie obniżyć wysokość inflacji w Polsce - nie mają wątpliwości analitycy Goldman Sachs. W ocenie ekspertów banku drożyzna może spaść nawet o 3,5 pkt. proc. Doskwierać Polakom jednak będzie przez cały 2022 r. Wszystko przez fakt, że inflacja bazowa utrzyma się na wysokim poziomie.

Ekonomiści Goldman Sachs policzyli, jak tarcza antyinflacyjna wpłynie na drożyznę
Tarcza antyinflacyjna przyczyni się do obniżenia inflacji w Polsce - uważają eksperci Goldman Sachs (Materiały prasowe, KPRM, Krystian Maj)

W swoim najnowszym raporcie ekonomiści Goldman Sachs przeanalizowali potencjalny wpływ tzw. tarczy antyinflacyjnej na wzrost cen. W ich ocenie pakiet zaproponowany przez rządzących pozwoli zbić inflację o maksymalnie 3,0-3,5 pkt. proc.

Inflacja bazowa nadal będzie rosła w 2022 r.

Wcale to jednak nie oznacza, że nad drożyzną uda się zapanować. Zgodnie z szacunkami analityków banku, tarcza doprowadzi do większej zmienności inflacji.

"Ponadto dynamika inflacji bazowej umacniała się do końca roku i spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji bazowej w najbliższym czasie, utrzymując jastrzębią sytuację w Polsce" - napisali.
Zobacz także: Obniżka VAT na żywność. Kołodziejczak: ceny nie spadną, w sieciach najważniejszy jest zysk

Inflacja bazowa to miara ukazująca kształtowanie się inflacji za sprawą polityki pieniężnej. Oznacza to, że przy wyliczeniu tego wskaźnika nie są brane pod uwagę tzw. czynniki zewnętrzne, na które wpływu nie mają krajowe organy odpowiedzialne za politykę pieniężną.

W grudniu 2021 r. inflacja wyniosła 8,6 proc. licząc rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To najwyższy odczyt od 22 lat. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9 proc.

Stopy procentowe też pójdą w górę

W styczniu Rada Polityki Pieniężnej przyspieszyła swoje posiedzenie, a zdecydowała na nim o podniesieniu stóp procentowych do 2,25 proc. Zdaniem Goldman Sachs to nie koniec podwyżek stóp referencyjnych.

"Chociaż nasza prognoza modalna przewiduje wzrost stóp do +3,00 proc. w nadchodzących miesiącach, postrzegaliśmy zagrożenia dla naszej prognozy jako przekrzywione w kierunku większego zaostrzenia przed grudniowym wydrukiem inflacji, a ostatnie zmiany inflacji jeszcze bardziej zwiększyły to ryzyko" - czytamy w raporcie.

Główne założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 (obowiązują od 1 lutego):

  • zerowa stawka VAT na gaz (obecnie 8 proc. zgodnie z tarczą 1.0);
  • 5-procentowa stawka VAT na prąd (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0);
  • 5-procentowa stawka VAT na ciepło (obecnie 8 proc. zgodnie z tarczą 1.0);
  • zerowa stawka VAT na nawozy (obecnie 8 proc.).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Czytelnik
2 lata temu
Goldman Sachs z 350 mln USD kary za aferę 1MDB
Czytelnik
2 lata temu
Goldman Sachs z 350 mln USD kary za aferę 1MDB
Iza
2 lata temu
Ktoś mnie zapytał...masz z mężem grubo ponad 10tys na rękę-nie wstyd wam pobierać 500+ na jedno dziecko? Że co? 500+ odkładam synkowi na konto. Mam za co żyć, nie narzekam. Ale już wyobrażam sobie tych niepracujących młodych ludzi którzy żyją z socjala gdy 500+ zniknie...ha ha
Kofederacja
2 lata temu
podwyżka gazy 480% - 3% Jaki ten PiS łaskawy!
R55
2 lata temu
Widać Firma Starszych Braci w Wierze wie wszystko