Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

RPP tłumaczy podwyżkę stóp procentowych. W kolejnych miesiącach znów może to zrobić

120
Podziel się:

Polska gospodarka się rozkręca, sytuacja na rynku pracy jest dobra, a zewnętrzne szoki mogą dłużej oddziaływać na dynamikę cen. To powoduje, że nie maleje ryzyko utrzymywania się podwyższonej inflacji w kolejnych kwartałach. Dlatego Rada Polityki Pieniężnej we wtorek postanowiła podnieść stopy procentowe. I, jak przyznaje, może to nie być jej ostatni ruch.

RPP tłumaczy podwyżkę stóp procentowych. W kolejnych miesiącach znów może to zrobić
RPP, na czele której stoi Adam Glapiński, tłumaczy podwyżkę stóp procentowych. W kolejnych miesiącach znów może to zrobić (Flickr, KPRM)

Rada Polityki Pieniężnej podniosła we wtorek stopy procentowe. Członkowie RPP poszli za ciosem i czwarty miesiąc z rzędu zdecydowali się na taki krok. Główna stawka wzrosła z 1,75 do 2,25 proc. Jak to tłumaczą?

Ryzyko podwyższonej inflacji nadal wysokie

"Wobec kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz oczekiwanego utrzymywania się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobnie dłuższego oddziaływania zewnętrznych szoków na dynamikę cen, utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych" - czytamy w komunikacie po wtorkowej decyzji.

"Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym. Ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy" - zapowiada RPP.

Zobacz także: Presja płacowa. "Inflacja to ukryty podatek"

"NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych" - czytamy.

"Inflacja w Polsce wzrosła w listopadzie 2021 r. do 7,8 proc. w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wyniosła 1,0 proc. Do wzrostu inflacji istotnie przyczynił się obserwowany w II połowie 2021 r. wzrost światowych cen surowców, w tym energetycznych i rolnych, rekordowy wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, rosnące ceny towarów, których podaż jest ograniczana przez globalne zaburzenia pandemiczne, a także dokonane już podwyżki cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci" - komentuje aktualną sytuację RPP.

Kolejne podwyżki mogą być nieuniknione

"W kierunku wzrostu inflacji oddziałuje także trwające ożywienie gospodarcze, w tym wzrost popytu stymulowany wzrostem dochodów gospodarstw domowych. Czynniki te wraz ze wzrostem regulowanych taryf na energię elektryczną, gaz ziemny i energię cieplną będą wpływały na utrzymanie się inflacji na podwyższonym poziomie również w 2022 r. Natomiast ograniczająco na inflację wpłynie obniżenie części stawek podatkowych w ramach tzw. Tarczy Antyinflacyjnej" - oceniają też przedstawiciele Rady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(120)
fdg
2 lata temu
gospodarka sie rozkreca? hahahaha
zbulwersowany
2 lata temu
NBP mimo że z opóźnieniem ale reaguje na objawy inflacji i dewaluacji waluty. Tymczasem ignoranci z Brukseli i Waszyngtonu nabrali wody w usta i udają że nic takiego się nie dzieje mimo paniki na rynkach metali szlachetnych i nieruchomości bo duży może więcej...
ccccbbb
2 lata temu
Natychmiast należy zlikwidować wszystkie przepisy o podatkach i wprowadzić jeden od zysku z danej działalności. Przestańcie mieszać ludziom w głowach, oni nie nadążają za waszymi debilnymi przepisami. Ostrzegam jeszcze macie czas, żeby naprawić swoje błędy, później już nic nie powstrzyma rozgoryczonych utrata pracy ludzi.
pracownik TU
2 lata temu
Stopami % inflację to można zdusić jak masz zbyt tani koszt kredytu i rozpasaną konsumpcję a nie w sytuacji gdy brakuje towaru (surowce: energetyczne, przemysłowe). Zastanawia mnie co będzie z żywnością na rynku, jak rolnik nie kupi nawozów? Dalej będą podwyższać stopy % o kolejne punkty bazowe?
warszawiak
2 lata temu
powinny być o 1 punkt wyższe od inflacji !!!!
...
Następna strona