Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Recesja w Polsce jedną z najłagodniejszych. NBP chwali rząd i własne działania

36
Podziel się:

Polska znalazła się w 2020 roku w kryzysie, ale jak wskazuje ekspert NBP, sektory najbardziej dotknięte stanowią jedynie 2 proc. gospodarki. Sugeruje, że stosunkowo łagodnie przeszliśmy najtrudniejszy czas. A zdecydowały o tym m.in. względy strukturalne i polityczne.

Recesja w Polsce jedną z najłagodniejszych. NBP chwali rząd i własne działania
Eksperci NBP i Banku Światowego wskazują, że recesja w Polsce była jedną z najłagodniejszych w Europie. (Flickr, KPRM)

- W czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa Polska miała jedną z najłagodniejszych recesji w Europie - ocenił zastępca dyrektora Departamentu Analiz Narodowego Banku Polskiego Jacek Kotłowski.

Według niego nasz kraj znalazł się bardzo blisko średniej europejskiej, jeśli chodzi o stan gospodarki po kryzysowym 2020 roku. Podkreślił, że stan ten był możliwy do osiągnięcia dzięki różnym czynnikom, w tym - przez względy strukturalne i polityczne kształtujące polską gospodarkę.

Ekspert NBP zwrócił uwagę, że przed pandemią COVID-19 Polska cieszyła się silnym wzrostem gospodarczym przy jednoczesnym niskim udziale sektorów najbardziej dotkniętych pandemią. Podkreślił, że w Polsce sektory te to jedynie 2 proc. całej gospodarki.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

- Skorzystaliśmy na tanim i zdywersyfikowanym eksporcie, a rząd i bank centralny odrobiły pracę domową z poprzedniego kryzysu. W obecnym znaleźliśmy się z dobrą odpowiedzią fiskalną, którą wsparła polityka monetarna NBP - ocenił.

Jako najważniejszą wskazał odpowiedź fiskalną rządu na kryzys, wymieniając głównie tarcze antykryzysowe, których celem było utrzymanie w ryzach bezrobocia i ochrona małych oraz średnich firm przed bankructwem.

Ekspert NBP zabrał głos przy okazji publikacji raportu "Global Economic Prospects 2021", przygotowanego przez Bank Światowy. W nim ekonomiści prognozują, że region Europy Środkowo-Wschodniej w 2021 roku będzie umiarkowanie rozwijał się gospodarczo do poziomu 3,3 proc. przez drugą falę pandemii koronawirusa, która znów doprowadziła do przestojów gospodarczych.

Europa Środkowa, do której zalicza się Polska, ma rozwijać się gospodarczo w tempie maksymalnie 3,6 proc. - głównie dzięki otwarciu handlu i uwolnieniu gospodarki od pandemicznych obostrzeń w ramach strefy euro.

Bank Światowy ocenia, że w 2021 roku zostanie utrzymany kryzysowy kurs polityki monetarnej, który zastosowały Węgry i Polska (w przypadku naszego kraju wymieniane są bliskie zeru stopy procentowe).

Głównym ryzykiem, na które zwracają uwagę ekonomiści, jest ponowny wzrost zachorowań na COVID-19. Może się to przełożyć na kolejne restrykcje gospodarcze nakładane przez poszczególne państwa regionu, a przez to na sytuację zarówno gospodarstw domowych, jak i firm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
Azrael
3 lata temu
Tych bzdur nie da się czytać, a kryzys dopiero będzie odczuwalny.
Gari
3 lata temu
żenujące, pis chwali pis... a tym czasem mamy kosmiczny dług publiczny (tak publiczny a nie rządowy), 15% wzrost cen wszystkiego, galopującą inflację wywołaną przez NBP, i nowe podatki w trosce o obywateli w pandemii... to jest masakra!
Muniek
3 lata temu
Mamy ekstra rząd i super prezydenta Ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy Ufam im i wiem, że wybrałem swoją przyszłość Za rękę poprowadzą mnie do Europy Jest super, jest super Więc o co Ci chodzi? Jest super, jest super Więc o co Ci chodzi?
Kolu
3 lata temu
"A świstak siedzi i zawija to w sreberka...."
Gość
3 lata temu
Na czyje zlecenie taki kit wciskają?
...
Następna strona