Notowania

Referendum w Biedronce. "Solidarność" składa zawiadomienie do prokuratury

NSZZ Solidarność złożyło do prokuratury rejonowej we Wrześni zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Biedronkę - dowiedział się portal "Wiadomości Handlowe".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"Solidarność" w Biedronce składa zawiadomienie do prokuratury

Jak podaje serwis, chodzi o sprawę referendum, które miało wystartować we wtorek 15 stycznia. Jak powiedział portalowi szef "Solidarności" w Biedronce Piotr Adamczak, Biedronka nie dostarczyła do związku kompletnej listy pracowników, ale wyłącznie ich numery identyfikacyjne, co ma przeczyć przepisom ustawy o rozwiązywaniu sporów zawodowych.

Jak pisaliśmy, referendum - które ostatecznie nie zaczęło się wtorek, a ma wystartować w przyszłym tygodniu - ma dotyczyć siedmiu kwestii.

Chodzi o poprawę warunków pracy, zapewnienie lepszej ochrony placówkom i ich pracownikom, poprawę zasad magazynowania, instalację sprawnej klimatyzacji we wszystkich sklepach, wprowadzenie jasnego regulaminu wynagradzania, przesunięcie godzin zamknięcia sklepów w dni poprzedzające dni bez handlu do godz. 21:00 oraz podpisanie porozumienia ws. funkcjonowania związków.

Zakaz handlu. Od stycznia jeszcze mniej niedziel

Co ciekawe, żaden z postualtów nie dotyczy w sposób bezpośredni podwyżki wynagrodzeń. Postulaty płacowe odnoszą się jedynie do wyrównania poziomu wynagrodzeń niezależnie od lokalizacji sklepu oraz ustanowienia regulaminu wynagradzania, w którym znajdą się kryteria premiowania (chodzi m.in. o opisywanie w Wirtualnej Polsce premie za to, że pracownik nie chorował).

Jak przypominają "Wiadomości Handlowe", w środę Biedronka zabroniła swoim przeprowadzania referendum na terenie sklepów, umieszczania ogłoszeń o głosowaniu oraz dystrybuowania materiałów o referendum.

Jak pisaliśmy, po latach rozdrobnienia i wewnętrznych konfliktów trzy związki zawodowe działające w Jeronimo Martins połączyły siły. Spółka stanęła w obliczu groźby strajku.

Prawo do oddania głosu przysługuje bowiem każdemu z 65 tys. zatrudnionych na trzy zmiany pracowników zaangażowanych bezpośrednio w handel oraz osób pracujących w biurach. By strajk można było legalnie zorganizować, w referendum udział musi wziąć przynajmniej 50 proc. załogi, a postulat jego organizacji musi poprzeć większość głosujących. Do związków zawodowych należy natomiast 4,8 proc. pracowników Biedronki.

Spór zbiorowy, w którym strona związkowa przedstawiła siedem postulatów, toczy się od ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-01-2019

Pracownik BiedronkiDlaczego ZZ Solidarność ma prawo dysponowania moimi danymi skoro ja nie należę do tego związku?

20-01-2019

lechuZwiązki szczególnie solidarność /obecna/narobiły tyle szkód we wszystkich obszarach działalności Państwa ,że jedna więcej czy mniej już nie robi … Czytaj całość

20-01-2019

POLSKAWiecie może nie WSZYSCY co to jest stonka to wlasnie oblicze solidarnosci + krzaklewski on ma miejsce w sejmie po zakonczonej kadencji takie wlasnie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (89)