Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Rejestracja umów o dzieło. Ważna zmiana od stycznia

88
Podziel się:

Od początku roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie prowadził ewidencję umów o dzieło. O zawarciu takiej umowy należy poinformować ZUS, wypełniając wniosek, który można przesłać drogą elektroniczną za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

Rejestracja umów o dzieło. Ważna zmiana od stycznia
ZUS uruchamia e-wizyty (money.pl, Rafał Parczewski)

Umowy zawarte od 1 stycznia 2021 r. trzeba wykazać w specjalnym formularzu RUD (zgłoszenie umowy o dzieło).

Taki formularz pracodawca musi złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Formularz można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Liczymy, że rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło" – zapewnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ułatwi także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych.

Zobacz także: ZUS tworzy rejestr umów. "Pomysł dobry, ale jest pytanie: do czego on ma służyć?"

W zgłoszeniu będą przekazywane wyłącznie ogólne informacje dotyczące: zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też o jej przedmiocie.

- Gdy projektowaliśmy i realizowaliśmy pomoc w ramach tarczy antykryzysowej, problemem był brak wystarczających informacji o skali zawieranych w Polsce umów o dzieło. Dzięki tej zmianie od 1 stycznia będziemy we współpracy z naszymi klientami tworzyć bazę, która pozwoli na ocenę skali tego zjawiska – podkreśla prof. Uścińska.

Umowy będą musieli zgłaszać wszyscy płatnicy składek i osoby fizyczne, bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS jako płatnik składek, czy nie.

Obowiązek nie dotyczy umów o dzieło: zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS nie obejmuje podmiotów, które nie są płatnikami składek, np. fundacji czy stowarzyszeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(88)
Genowefa
rok temu
Od statystyki to jest GUS a nie ZUS. Uważam, że ZUS w ten sposób narusza po pierwsze RODO bo wchodzi w posiadanie danych osobowych do których nie ma prawa. Po drugie chce w ten bezprawny i podstępny sposób zgromadzić dane do ściągania haraczu. Zaraz zacznie nasyłać kontrole do firm, które zawierają takie umowy aby wymusić na nich składki.
tyta
rok temu
... lepiej późno niż wcale
Gicuś
rok temu
Zlikwidować umowy zlecenie to jawne niewolnictwo akceptowane przez państwo
jajco
rok temu
Sekta katolicka dalej ponad prawem !!! A wlasciwie ponad Pastwem !!!Tolerowanie tej sekty jest najwiekszym skandalem
rt4t
rok temu
A wiecie, że IKEA to fundacja?
...
Następna strona