Notowania

Rekompensaty za wzrost cen prądu. Znamy szczegóły

Dwa warunki trzeba będzie spełnić, żeby otrzymać rekompensatę za rosnące ceny prądu. Po pierwsze, odpowiedni poziom zużycia energii w 2020 roku, a po drugie - dochód osiągnięty w ubiegłym roku. Początkowo rząd zapowiadał tylko to drugie kryterium.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Znamy szczegóły rekompensat za wzrost cen prądu w 2020 roku (Fot: MONKPRESS/EAST NEWS)

Szczegółowe informacje na temat projektu pojawiły się w wykazie prac legislacyjnych rządu, o czym pisze Polska Agencja Prasowa.

"Warunkiem uzyskania rekompensaty będzie złożenie deklaracji przez odbiorcę końcowego, (...) stwierdzającej, że nie przekroczył on w 2019 r. (...) tzw. II progu podatkowego oraz że zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii elektrycznej tego odbiorcy w 2020 r. jest wyższe niż 63 kWh" - czytamy na stronach rządowych.

Dopiero po złożeniu takiej deklaracji koncerny energetyczne wyznaczą zużycie oraz zadecydują o wysokości rekompensaty. Zostanie ona przyznana poprzez korektę pierwszej faktury po 15 marca 2021 roku.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Następnie firmy energetyczne otrzymają od państwa zwrot pieniędzy, które wypłaciły swoim klientom.

"Środki będą wypłacane z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, a podmiotem wypłacającym te środki będzie zarządca rozliczeń cen. Wniosek do zarządcy rozliczeń cen będzie składany jednorazowo, po wypłaceniu wszystkim uprawnionym odbiorcom końcowym rekompensat, przy użyciu formularza udostępnionego na platformie elektronicznej" - napisano.

Pieniądze na rekompensaty mają pochodzić ze sprzedaży 25 mln uprawnień do emisji. Zdaniem polityków cała operacja może kosztować budżet nawet 3 mld zł.

Jacek Sasin odsłania karty w kwestii rekompensat za ceny prądu.
Rekompensaty za prąd. Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało projekt

Rząd od kilku miesięcy zapowiadał, że ceny dla gospodarstw domowych nie wzrosną. Gdy okazało się, że jednak wzrosną, władza zapowiedziała rekompensaty. Później okazało się, że będą na nie mogli liczyć tylko ci, którzy mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, a teraz dochodzi drugie kryterium, czyli poziom zużycia prądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny prądu, rekompensaty, ceny prądu 2020, energetyka, energia
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2020

EnergetykA ilu partyjnych kolesi znajdzie przy tym intratną pracę. Nowe limuzyny, gabinety, wysokie wynagrodzenia, premie, nagrody a niektórzy dostaną nawet … Czytaj całość

15-02-2020

AnkaI znów nasz kochany rząd nas oszukał....

14-02-2020

MatiTak samo jest z dodatkiem 500 zł. dla niepełnosprawnych. Przed wyborami darli się z mównic, że niepełnosprawni z pierwszą grupą taki dodatek dostaną. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (229)