Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

Rekonstrukcja rządu. Oto nowe twarze

11
Podziel się:

Długo wyczekiwana rekonstrukcja rządu stała się faktem. Po ceremonii w Pałacu Prezydenckim nowym ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, ministrem sportu i turystyki - Kamil Bortniczuk, ministrem klimatu - Anna Moskwa, ministrem funduszy i polityki regionalnej - Grzegorz Puda, a Piotr Nowak ministrem rozwoju i technologii.

Rekonstrukcja rządu. Oto nowe twarze
Rekonstrukcja rządu. Oto nowe twarze (PAP, PAP/Radek Pietruszka)
bEUNQVxN

We wtorek doszło do zapowiadanej rekonstrukcji rządu, po tym jak z koalicji wyszło Porozumienie Jarosława Gowina. Ostatecznie przetasowania miały miejsce w kilku resortach. Potwierdziły się przy tym doniesienia mediów o zmianach m.in. w ministerstwie rolnictwa czy ministerstwie rozwoju, a także utworzeniu ministerstwa sportu i kultury.

Rekonstrukcja rządu. Oto nowe twarze

Najważniejsza zmiana to powołanie na urząd wicepremiera Henryka Kowalczyka, który równocześnie został ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, zastępując na stanowisku Grzegorza Pudę. Dla Kowalczyka jest to powrót do rządu, bo już wcześniej pracował on w roli ministra środowiska.

Puda, ku zaskoczeniu części dziennikarzy, pozostał w rządzie, ale jako minister funduszy i polityki regionalnej. Równocześnie prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim odwołał Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej i powołał go na stanowisko ministra finansów.

bEUNQVxP
Zobacz także: Lider PSL bezlitosny wobec pomysłu premiera: "Dewastacja rzeczpospolitej samorządowej"

Ważna zmiana to utworzenie Ministerstwa Sportu i Turystyki, którym zarządzać będzie Kamil Bortniczuk. To pociągnęło za sobą odwołanie wicepremiera Piotra Glińskiego z funkcji ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Gliński od teraz zarządzać będzie resortem kultury i dziedzictwa narodowego.

bEUNQVxV

Michał Kurtyka zakończył pracę w roli ministra klimatu i środowiska, a jego los był przesądzony od wielu tygodni w związku m.in. z konfliktem polsko-czeskim wokół kopalni Turów. Jego następczynią została Anna Moskwa.

Do rządu powrócił też Piotr Nowak. W przeszłości był on wiceministrem finansów, ale zrezygnował z tej funkcji pod koniec 2020 roku. Teraz Nowak zarządzać będzie Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Do tej pory, po zdymisjonowaniu Jarosława Gowina, tymczasowo tym resortem kierował Mateusz Morawiecki.

- Wszystkim państwu, którzy sprawowaliście do tej pory swoje funkcje w rządzie Rzeczypospolitej, chcę z całego serca podziękować za dotychczas pełnioną dla Rzeczypospolitej służbę. (...) Chcę podkreślić, że oceniam ją bardzo wysoko - mówił, cytowany przez PAP, prezydent Duda we wtorek w Pałacu Prezydenckim,.

Jak podkreślał Duda, spora część z powołanych ministrów pracowała już wcześniej w rządzie i ma w związku z tym do nich spore zaufanie. Wyraził on też nadzieję, że nowi szefowie resortów podołają powierzonym im zadaniom.

bEUNQVxW
- A są one wielkie, bo to dalsze prowadzenie polskich spraw w trudnym czasie cały czas trwającej pandemii koronawirusa - dodał Duda.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUNQVyq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Olaf
4 tyg. temu
Noooo trochę się pode mną nogi ugięły kiedy okazało się, że lider odnowy nie dostał żadnego ministerstwa, ale później okazało się, że walczył o dużo więcej. Wywalczył aż pięć miejsc w resortach! Więc szacun dla niego, bo chyba nikt się takiego obrotu sprawy nie spodziewał.
Justynaxowa
miesiąc temu
Dobrze się stało ze siły polityczne sie połączyły, w tym wypadku faktycznie Odnowa daje bardzo silna pozycje rządowi, zresztą łączą ic te same przekonania, więc to tylko z pożytkiem dla Polski.
dermina
miesiąc temu
No to mamy rząd po rekonstrukcji. Odnowa w koalicji, to bardzo pozytywna wiadomość, z tego względu, że Ociepa dba o losy Polski i Polaków, więc będzie mógł doskonale sprawdzać sie w rządzeniu razem z PIS
bEUNQVyr
123ela
miesiąc temu
Mnie najbardziej cieszy to, ze Ociepa jest w koalicji, od początku wzbudzał moje zaufanie, jak tylko odseparował sie od Gowina, czym sobie zaskarbił przycylność wyborców
fabek
miesiąc temu
A ja tak obstawiałem, ze Ociepa zostanie ministrem rozwoju, no ale nie udało się. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, przecież dostał się do koalicji. Wreszcie podpisał umowę z Kaczyńskim, myślę, że to przez ta lojalność, jaką się wykazał wcześniej po odejściu od Gowina. Super!